Ціна на молоду картоплю в холодну пору року в супермаркетах кусається. Більшість покупців чекає весни, коли визріє перший урожай. Однак родина Євгена та Ірини Парасочок із села Соколівки Запорізької області цим абсолютно не переймається. Молоду картоплю з кропом вони їдять усю зиму. До того ж власноруч вирощену на присадибній ділянці.
— Як вам вдається вирощувати картоплю, шкірка якої залишається тоненькою до весни, а сама бульба не гниє?
— Цю нову ексклюзивну технологію ми винайшли випадково. Донедавна мусили щороку закуповувати насіннєву картоплю в інших областях. Річ у тім, що з місцевого посадкового матеріалу в наших умовах степової зони щедрого врожаю не дочекаєшся. Якось навесні посадили на городі картоплю, привезену із Харківщини. Бадилля на ній виросло міцне та високе. Тішилися, бо думали, що картопля вродила добре. А коли в серпні прийшли викопувати, нас чекало велике розчарування. Під кущами були лише дрібні бульби. Махнули на цю ділянку поля рукою, а в листопаді планували її переорати. Перед тим, як пройтися по полю мотоблоком, треба було вирвати бадилля. Почали його смикати і виявили під кущами неабиякий урожай картоплі! Усі картоплини без винятку були великими, відбірними. І найдивніше — вони мали тоненьку шкірку, що легко чистилася.
⌂ Фото: Родина Євгена та Ірини Парасочок займається новою технологією вирощування картоплі
Ми обоє маємо агрономічну освіту та чималий стаж роботи в місцевому колгоспі, де свого часу картоплею засаджували по 300 гектарів. Тому такий несподіваний результат дуже здивував нас. Пригадали лекції з овочівництва та вирішили експериментувати далі. Картоплю викопали, винесли в погріб і чекали весни.
— І як вона перезимувала?
—Добре. Навесні на бульбах з’явилися міцні паростки. Цей посадковий матеріал висадили в землю, картопля зійшла і рясно вродила. Тоді спробували садити її двічі на рік. Уперше — традиційно навесні для власного споживання. А вдруге — від 15 липня й до початку серпня. В умовах степу картопля встигає вирости за три місяці. У листопаді після перших заморозків уже зазвичай збирали другий урожай. Використовували цю картоплю для оновлення насіннєвого запасу й на продаж.
⌂ Фото: Крапельне зрошення для вирощування картоплі
— Висаджуєте так і донині?
—Віднедавна ми знову змінили умови експерименту. Нині садимо картоплю лише раз на рік, у другій половині літа. Так вигідніше — вже в травні в степу починається спека.
А ґрунт для картоплі готуємо восени — вносимо гній і переорюємо його мотоблоком. Навесні цю ділянку ще раз переорюємо і залишаємо під паром до другої декади липня-початку серпня.
— Який урожай картоплі зібрали минулої осені?
— Із семи соток накопали понад тонну картоплі. Вистачило і для власного споживання, і на продаж. До слова, вона екологічно чиста — ми не використовуємо «хімії». Обприскуємо листя Плантафолом — комбінованим мінеральним комплексом для позакореневого підживлення. Проти хвороб обробляємо таким біопрепаратом, як Триходермін, колорадських жуків «пригощаємо» Актофітом. Щоб картопля не відчувала браку вологи, провели на ділянку крапельне зрошення.
⌂ Фото: Родина Парасочок бур'ян на картопляному полі виполюєте вручну
— А як бути з бур’янами? Аби картопля була екологічно чистою, виполюєте вручну?
— З бур’янами не маємо проблем, їх в умовах степу в другій половині літа набагато менше, ніж навесні. Картоплю просто обгортаємо мотоблоком, коріння бур’янів пошкоджується, і зілля більше не росте.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ярина РУДНІК
Рекомендовані товари!