Посадив і забув до осені (журнал «СонцеСад» 3/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
15.08.2022

Володимир із села Романівка (Тернопільщина), також вирощує вже декілька років картоплю під соломою. Такий спосіб застосовує і для помідорів, і винограду. Чоловік любить експериментувати з різними культурами та ділитися корисними порадами на своєму YouTube-каналі «Дід Кондрат». Його метод із картоплею дещо відрізняється: використовує для посадки та збору врожаю плоскоріз Фокіна, а садить навіть у пристовбурних колах молодого саду.

Слухайте наш подкаст про спосіб вирощування картоплі під соломою, що дозволяє зекономити час на висапуванні бур’янів та підгортанні овочу. Своїм досвідом посадки картоплі під соломою ділиться з «СонцеСадом» Володимир із села Романівка на Тернопільщині:

«Картоплярство в нас лише тепер стає прибутковою справою. Ми вирощуємо картоплю не для, а всупереч усьому: прибутковості, необхідності, агротехніці. Моя мрія — змінити цю ситуацію та зробити вирощування картоплі менш працевитратним і більш вигідним. І, як хоче кожен дачник, щоб посадив та забув до осені», — зізнається чоловік.

У травні він розпушує ґрунт плоскорізом, у землі робить дірки руків’ям від лопати на глибину 10-15 см, кидає туди картоплини, загортає та засипає товстим шаром (15 см) подрібненої соломи (можна сіна, листя тощо), щоб щільніше вляглися. У домашніх умовах можна подрібнити солому на січкарні по 10 см завдовжки. За сезон підсипати три або чотири рази. Коли зійдуть паростки, варто розправити навколо стебла матеріал. Поливати не треба. Збираємо врожай на початку осені.

Посаджена картопля засипається товстим шаром соломи

⌂ Фото: Посаджена картопля засипається товстим шаром соломи

 

Урожайність картоплі

Вона залежить не так від способу вирощування, як від сорту й репродукції. Дід Кондрат розповідає: «Для садіння беру картоплю не в сусіда, а купую у власників перевірених господарств (через Інтернет), бульби першої або другої репродукції, ідеально — еліту. Це все картопля другого, третього або ж першого покоління, після вирощеної з насіння в лабораторіях. Її ціна здивує, але ще більше вразить урожай».

Згодом сорт картоплі вироджується, втрачає стійкість до захворювань та врожайність, а розмір бульб зменшується. Тому раз на п’ять років рекомендовано оновлювати садивний матеріал. Дід Кондрат вибирає сорти з найвищими смаковими властивостями, які є в описі.

Врожай Володимира

⌂ Фото: Врожай Володимира

 

Переваги та недоліки методу

«Надворі +30°C, я запихаю руку під солому, а там волого. Виходить термічна подушка, яка створює теплий шар. Волога з повітря конденсується під соломою в земляних канальцях. Це додатково приблизно 40% води, яку рослина споживає», — підкреслює користь дачник.

Солома також не дає прорости бур’янам, покращує родючість ґрунту. Недоліки: її треба мати й подрібнити, швидко «зникає» — корисні мікроорганізми переробляють солому на гумус. Тому раз на два або три тижні солому чи скошену траву на картоплю треба підсипати. Інакше ґрунт пересохне та нічого не виросте! Робити це можна лише руками, тому для великих картопляних площ такий спосіб складний. Але підсипати солому все одно легше, ніж її просапати й підгорнути.

Господар наголошує: «Голого ґрунту на грядці не має бути взагалі. Все засипаю соломою. Як аргумент — дика природа. Ви десь бачили в лісі голий ґрунт? Дерева ростуть, їх ніхто не сапає і не підгортає!»

Грядка з картоплею під яблунею

⌂ Фото: Грядка з картоплею під яблунею

 

Боротьба зі шкідниками

Тепер про колорада. Чоловік використовує біологічний «Актофіт» чи «Актарофіт». Проти фітофторозу — «Мікосан-В», «Трихофіт», «Фітоспорин» тощо.

Насамкінець Дід Кондрат зауважує: «Головне — порозумітися з природою! А картопля виросте неодмінно».

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко

Купити картоплю найкращих сортів на насіння

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Технологія посадки найкращих сортів картоплі
Від яких факторів залежить не тільки ширина міжряддя картоплі, а й загалом її урожайність. Порадить науковець Віталій Пахольчук
Як підготувати ґрунт восени 2024 року під картоплю
Що треба робити після збирання картоплі, аби наступного року її вродило ще більше? Про це — наша розмова з Григорієм Богачем, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР».
Нова технологія садіння картоплі
Подружжя фермерів із півдня України садить картоплю для власного споживання та на продаж, тоді як перший урожай на цих територіях починають збирати
Чорний Либідь та Зоряна — сорти картопля стійки до виродження та хвороб
Вітчизняні сорти картоплі Чорний Либідь та Зоряна набувають популярності. Чому саме? Читайте в статті
8 топсортів, які просяться на ваші грядки
Через аномальні коливання погоди картопля цього сезону коштуватиме дорожче. Прибуток матимуть господарі, які посадили сорти, стійкі до несприятливих умов і фітофтори
Основні хвороби картоплі при зберіганні
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Що робити з урожаєм картоплі
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Поради фахівця
Використання картоплі в харчуванні та лікуванні
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Полив картоплі
Для отримання швидких і рівномірних сходів треба садити бульби у вологу землю або зрошувати після висадження. Правила поливу

Рекомендовані товари!