Нарциси. Чарівні квіти

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.11.2020

⌂  Нарцис розцвів — сама чарівність!

Нарциси — багаторічні цибулинні рослини з сімейства амарилісових. Назва походить від грецького слова narke - дурманячий, одурманюючий, що, мабуть, пов'язано з сильним запахом квіток, а також з отруйним алкалоїдом, що міститься в цибулинах. Нарциси мають найтриваліший період цвітіння з усіх весняних цибулинних. Вони широко використовуються для зрізу, відмінно виглядають в будь-якому куточку саду, а також придатні для зимової вигонки. Цибулини нарцисів кулясті або яйцеподібні. Листя прикореневе, лінійне. Квітконос безлистий, від 8 до 60 см заввишки. Квітки поодинокі або зібрані в суцвіття, прямостоячі або пониклі, прості, махрові або з розщепленою коронкою. Вони складаються з 6 пелюсток (часток оцвітини) з виростами (коронкою) у формі трубки, чашечки, блюдця, можуть бути простими або махровими.
  Забарвлення пелюсток біле жовте, лимонне, забарвлення коронки може бути білим, жовтим, зеленим, помаранчевим, рожевим, абрикосовим. Розмножують нарциси цибулинами і дітками. Посаджені цибулини зацвітають в перший рік, дітки - на 2-3-й. Цвітіння ранніх сортів нарцисів починається з другої декади квітня, пізні сорти цвітуть на початку травня. Вирощують нарциси на ґрунтах, багатих поживними речовинами, з нейтральною, або слабо лужною реакцією, багатих поживними речовинами. Переважно — легкі суглинки. Ділянки з застоєм води не придатні. Нарциси добре ростуть на освітлених сонцем ділянках, але можна їх висаджувати і в півтіні. У тіні рослини витягуються, погано цвітуть, слабо розмножуються.

Відео: Невибагливі красені нарциси

Розповідає Наталія Тарасюк, співробітник Ботанічного саду ім. М.М. Гришка.
 

Ділянка, на якій вирощують нарциси, повинна бути закрита від вітру - на вітряних ділянках рослини вилягають, втрачається декоративність квіток, період цвітіння скорочується. На одному місці без пересадки нарциси рекомендується вирощувати не більше 6 років. У процесі росту на місці висадженої цибулини утворюється так зване гніздо цибулин, що призводить з часом до зменшення площі живлення, і у свою чергу, веде до втрати декоративності і навіть до припинення цвітіння. Тому через певний час рослини необхідно пересаджувати. Викопують цибулини після пожовтіння листя (червень—липень). Цибулини просушують, очищають від землі і старих коренів, зберігають до посадки в сухому провітрюваному приміщенні. Висаджують у ґрунт наприкінці вересня — на початку жовтня в лунки або у борозни.

⌂ Нарциси краще садити групами

  Глибина посадки залежить від їх розмірів і механічного складу ґрунту - вона дорівнює потрійній висоті цибулин і коливається в межах від 10 до 25 см. На важких глинистих ґрунтах глибина посадки зменшується на 2- 3 см, на легких збільшується на ту ж величину. Відстань між цибулинами-10-15 см. Ширина міжрядь - 20-25 см. На дно борозен або лунок вносять пісок шаром 0,5-1,0 см для дренажу, що запобігає загниванню донця цибулин. Нарциси - рослини зимостійкі. але в суворі безсніжні зими вони можуть постраждати від морозу Також негативно на них впливають зимові відлиги (рослини пробуджуються, відростають, а потім пошкоджуються низькими температурами), тому на зиму посадки с мульчувати. В якості мульчі можна використовувати торф, солому хвою, опале листя. Приступають до укриття, коли встановляться — мінусові температури і земля трохи промерзне. 3абирають мульчуючий матеріал навесні, після того як мине загроза весняних заморозків. Першу підгодівлю проводять після танення снігу і зняття мульчі комплексними мінеральними добривами, другу - в період бутонізації, третю - після цвітіння. Нарциси - культура досить вологолюбна. Під час активного росту, особливо в період бутонізації та цвітіння, а також протягом 2-3 тижні після цвітіння, їх потрібно поливати

Ольга Тимченко, старший науковий співробітник, Наталя Тарасюк, провідний інженер, НБС ім. М.М. Гришка НАН України

Читайте ще:
Фестиваль тюльпанів
Нарциси: вирощування
Тамарикс, казковий кущ

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram