Чарівні квіти у вашому палісаднику. Як садити нарциси

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.11.2020

Нарциси вже рано навесні радують своєю красою. Їх легко виростити, якщо пам'ятати деякі нюанси посадки та догляду. Експерт «СонцеСаду» нагадає вам про них.

Особливості нарцисів

Нарциси — багаторічні цибулинні рослини з сімейства амарилісових. Назва походить від грецького слова narke - дурманячий, одурманюючий, що, мабуть, пов'язано з сильним запахом квіток, а також з отруйним алкалоїдом, що міститься в цибулинах. Нарциси мають найтриваліший період цвітіння з усіх весняних цибулинних. Вони широко використовуються для зрізу, відмінно виглядають в будь-якому куточку саду, а також придатні для зимової вигонки. Цибулини нарцисів кулясті або яйцеподібні. Листя прикореневе, лінійне. Квітконос безлистий, від 8 до 60 см заввишки. Квітки поодинокі або зібрані в суцвіття, прямостоячі або пониклі, прості, махрові або з розщепленою коронкою. Вони складаються з 6 пелюсток (часток оцвітини) з виростами (коронкою) у формі трубки, чашечки, блюдця, можуть бути простими або махровими.

Забарвлення пелюсток біле жовте, лимонне, забарвлення коронки може бути білим, жовтим, зеленим, помаранчевим, рожевим, абрикосовим. Розмножують нарциси цибулинами і дітками. Посаджені цибулини зацвітають в перший рік, дітки - на 2-3-й. Цвітіння ранніх сортів нарцисів починається з другої декади квітня, пізні сорти цвітуть на початку травня. 

Відео: Невибагливі красені нарциси

Розповідає Наталія Тарасюк, співробітник Ботанічного саду ім. М.М. Гришка.
 

Яку ділянку обрати для нарцисів

Вирощують нарциси на ґрунтах, багатих поживними речовинами, з нейтральною, або слабо лужною реакцією, багатих поживними речовинами. Переважно — легкі суглинки. Ділянки з застоєм води не придатні. Нарциси добре ростуть на освітлених сонцем ділянках, але можна їх висаджувати і в півтіні. У тіні рослини витягуються, погано цвітуть, слабо розмножуються.

Ділянка, на якій вирощують нарциси, повинна бути закрита від вітру — на вітряних ділянках рослини вилягають, втрачається декоративність квіток, період цвітіння скорочується. На одному місці без пересадки нарциси рекомендується вирощувати не більше 6 років.

 

Коли пересаджувати нарциси

У процесі росту на місці висадженої цибулини утворюється так зване гніздо цибулин, що призводить з часом до зменшення площі живлення, і у свою чергу, веде до втрати декоративності і навіть до припинення цвітіння. Тому через певний час рослини необхідно пересаджувати. Викопують цибулини після пожовтіння листя (червень-липень). Цибулини просушують, очищають від землі і старих коренів, зберігають до посадки в сухому провітрюваному приміщенні. Висаджують у ґрунт наприкінці вересня — на початку жовтня в лунки або у борозни.

⌂ Фото: Нарциси краще садити групами

 

Посадка та догляд за нарцисами

Глибина посадки залежить від їх розмірів і механічного складу ґрунту — вона дорівнює потрійній висоті цибулин і коливається в межах від 10 до 25 см. На важких глинистих ґрунтах глибина посадки зменшується на 2-3 см, на легких збільшується на ту ж величину.

Відстань між цибулинами — 10-15 см. Ширина міжрядь — 20-25 см. На дно борозен або лунок вносять пісок шаром 0,5-1,0 см для дренажу, що запобігає загниванню донця цибулин. Нарциси — рослини зимостійкі. Але в суворі безсніжні зими вони можуть постраждати від морозу. Також негативно на них впливають зимові відлиги (рослини пробуджуються, відростають, а потім пошкоджуються низькими температурами), тому на зиму посадки с мульчувати.

В якості мульчі можна використовувати торф, солому хвою, опале листя. Приступають до укриття, коли встановляться — мінусові температури і земля трохи промерзне.

3абирають мульчуючий матеріал навесні, після того як мине загроза весняних заморозків.

Першу підгодівлю проводять після танення снігу і зняття мульчі комплексними мінеральними добривами, другу — в період бутонізації, третю — після цвітіння. Нарциси — культура досить вологолюбна.

Під час активного росту, особливо в період бутонізації та цвітіння, а також протягом 2-3 тижні після цвітіння, їх потрібно поливати.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповівОльга Тимченко, старший науковий співробітник, Наталя Тарасюк, провідний інженер, НБС ім. М.М. Гришка НАН України

Купити цибулини нарцісів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Квітковий сад на підвіконні: як виростити садові квіти вдома (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Які садові квіти краще вирощувати вдома взимку на підвіконні та коли саме варто садити цибулинки чи кореневища квітів, щоб подарувати їх рідним чи близьким на весняне свято
Нарциси: вирощування
Досвід вирощування нарцисів від Ольги Тимченко та Наталії Тарасюк
Викопування та зберігання цибулин тюльпанів
Коли краще викопати та як правильно зберігати цибулини тюльпанів перед посадкою
Чорнобривці: лікувальні властивості
Експерт «СонцеСаду» Світлана Машковська, кандидат біологічних наук, розповідає, які захворювання лікують за допомогою чорнобривців. До вашої уваги, як використовувати чорнобривці в народній медицині та рецепти від різних недуг
Петунії та сурфінії: композиції для насолоди
Створюйте свої композиції петуній та сурфіній! Поради спеціалістів (СС. 4/2021)
Особливості сортів примули
Тільки-но сходить сніг, сад біля будинку вкривається святковим різнобарв’ям яскравих та непримхливих примул (СС. №4/2021)
Рябчик Імператорський: особливості вирощування
На стрункому й потужному стеблі гордо тримає короновану голову — суцвіття із великих квітів у формі дзвоників. Це — представник роду фритилярія — рябчик Імператорський
Флокс садовий — невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощування та догляд за флоксами
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Такі тендітні, ніжні й недовговічні, але надзвичайно привабливі однорічники додають нам не лише настрою, а почасти й клопотів із вирощуванням

Рекомендовані товари!

Півонія Itoh Bartzella (2-3 бруньки)

У наявності

Півонія Itoh Bartzella (2-3 бруньки) (АПВ-22)

1 199грн.
Висота 65-80 см
Колір квітки Жовтий
Вид Напівмахрова
Діаметр квітки 15-20 см
Ірис бородатий Ліп Сервіс

У наявності

Ірис бородатий Ліп Сервіс (ОКН-3533(0,5-1,5л))

84.15грн.

99грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри середньорослі
Форма багаторічники
Висота 60-70 см
Форма квітки Махрова
Колір квітки фіолетовий
Вид Німецький
Діаметр квітки 18-20 см
Тип крони воронкоподібний
Упаковка контейнер
Ірис бородатий Давнінг

У наявності

Ірис бородатий Давнінг (ОКН-3535(0,5-1,5л))

84.15грн.

99грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри високорослі
Форма багаторічники
Висота 70-100 см
Форма квітки Махрова
Колір квітки Жовтий
Вид Німецький
Діаметр квітки 10-12 см
Тип крони воронкоподібний
Упаковка контейнер
Півонія Iтон Prairie Charm (2-3 бруньки)

У наявності

Півонія Iтон Prairie Charm (2-3 бруньки) (ОКН-3844(2-4л))

879грн.
Висота до 80 см
Колір квітки двоколірний
Діаметр квітки 15-20 см
Упаковка контейнер
Саджанець Хоста Bressingham Blue

У наявності

Саджанець Хоста Bressingham Blue (ОКН-3875(2-4л))

127.5грн.

150грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Висота до 60 см
Колір квітки білий
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер