Пахучі тюльпани на всякий смак та колір

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
31.08.2021

Фото: Тюльпан махровий бахромчастий Snow Crystal

Стрункі, яскраві та оригі­нальні весняні квіти вража­ють різноманіттям забарв­лення, форм, термінами цві­тіння.

Нині відомо близько десяти ти­сяч сортів тюльпанів — з квітками білими і майже чорними, черво­ними і рожевими, жовтими й зе­леними, однотонними і двокольо­ровими. Форма квітки — бокалоподібна, чашоподібна, овальна, лілієподібна, папугова, півонієподібна, зірчаста. Краї пелюсток — рівні, торочкуваті, різані. Квітки — поодинокі й по 2-3 на стеблі, дрібні їй величезні. Стебла — високі, до метра, і короткі, 10–15 см. Терміни цвітіння — з кінця березня до кінця травня. Тюльпани — багаторічні ро­слини, і, якщо ми хочемо, щоб во­ни цвіли щорічно, треба правильно за ними доглядати. А для цього слід знати, якими особливостями розвитку вирізняються тюльпани, порівняно з іншими квітами.

Відео: Тюльпан тріумф Washington

 

Отже, по-перше, тюльпан — ци­булинна рослина. Цибулина тюль­пана — однорічна, тобто щовесни всі запасні поживні речовини, які вона має, вичерпуються повністю, а натомість до кінця сезону фор­мується абсолютно нова цибулина, яку називають замінною. Тому треба докласти всіх зусиль для то­го, щоб ця замінна цибулина ви­росла великою, потужною, здоровою, адже це гарантує повно­цінне цвітіння майбутньої рослини навесні.

✔ По-друге, тюльпани — ефемероїди: тобто надземний ро­звиток у них відбувається дуже швидко: протягом близько трьох місяців встигають відцвісти і пе­рейти у стан спокою. Такий своє­рідний цикл сезонного розвитку пояснюється тим, що в природі тюльпани ростуть у степових, на­півпустельних і гірських районах, здебільшого в Середній Азії. Клі­мат природних місць існування цих рослин вирізняється спекотливим і посушливим літом, тому вони по­винні встигнути вирости, зацвісти і зав’язати плоди навесні, поки в ґрунті досить вологи. А в неспри­ятливі літні місяці тюльпани пере­бувають під землею у формі соко­витої цибулини, захищеної від ви­сихання щільними шкірястими лу­сками. Цей період називають пе­ріодом відносного спокою — від­носного тому, що насправді всере­дині цибулини відбувається фор­мування зачатків листя і квіток на наступний рік.

Відео: Тюльпан бахромчастий Labrador

 

Коли посуха закін­читься і підуть осінні дощі, у цибу­лин починає відростати коріння, а сформований усередині паросток майже досягає поверхні ґрунту. У такому стані цибулина зимує. 

Рано навесні, як тільки верхній шар ґрунту відтане і досить прогріється, над землею з’являються гострі кінчики згорнутого листя тюль­панів, всередині яких ховаються щільні зелені бутони. Якщо погода тепла, розвиток надземної ча­стини рослин відбувається стрім­ко: листя росте, розгортається, звільняючи стебло з бутоном, — і ось на кінці квітконоса розкрива­ється яскрава квітка. Якщо погода сонячна й вітряна, цвітіння закін­чується швидко, а в прохолодні тихі дні тюльпани цвітуть протягом 2–3 тижнів.

Недосвідчені квітникарі вважають, що після цього всі ва­жливі в житті рослини етапи вже відбулися, і хочуть зрізати не дуже красиве листя та стебла, які на­чебто вже й непотрібні. Робити це в жодному разі не можна: для ро­слини найважливіші процес земного розвитку тривають.

Автор: М. О. Павлова, к.б.н., н.с. лаб. квітникарства Донецького ботанічного саду НАН України

 

Купити цибулини тюль­панів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Фестиваль тюльпанів
Як правильно вирощувати тюльпани щоб вони зачаровували своєю красою
Різновиди тюльпанів
Класифікація, використання у дизайні, догляд та підживлення тюльпанів
Цибулини тюльпанів. Унікальні сорти з Голландії
Поради від голландського селекціонера Ніко де Віта щодо вирощування тюльпанів

Рекомендовані товари!