⌂ Фото: Лілія трубчаста DELIANA
Г.Б.Д. Вудкок, В.Т. Стерн
✔ Догляд за рослинами полягає в розпушенні ґрунту, видаленні бур'янів, вчасному поливанні й підгодовуванні та профілактичному обробленні проти шкідників і хвороб. Коріння лілій глибоко проникає у ґрунт, тому рослини витримують короткочасну спеку, однак тривала посуха, особливо навесні, у період найбільшої активності, впливає негативно. Лілії поливають рідко, але рясно (відро води на 1 м2), бажано під корінь, щоб волога на листі не провокувала розвиток хвороб.
✔ Найкращими для лілій є органічні добрива — компост і перегній різного походження; їх вносять у ґрунт під час перекопування клумби. За таких умов лілія чудово почуватиметься і без додаткових підживлень, однак на бідних ґрунтах слід застосовувати мінеральні добрива. Найкращими є повні добрива, наприклад, нітроамофоска, до першого підживлення можна додати ще азоту, а в наступних його дозу зменшити та додати калію і фосфору. Мінеральні добрива або розчиняють у воді, або розсипають на поверхні вологого ґрунту і зарихлюють. Перше підживлення проводять, коли з'являються сходи: пагони щойно проклюнулися і нагадують зовні ялинові шишки. У цей час активно формується молоде коріння, рослина інтенсивно всмоктує поживні речовини. Друге підживлення варто робити навіть на родючих ґрунтах. У цей період закладаються квітки, і чим більше їх буде, тим вищою буде рослина і довше квітуватиме. Про це сигналізує розгортання молодого листя на вершечку пагона, який схожий на зелену пальмочку. Втретє добрива вносять по закінченні квітування, коли починається наростання цибулини і підготовка її для перезимівлі.
Про ці тонкощі розповідає Лариса Кикоть, кандидат біологічних наук, куратор колекції лілій Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України
✔ Всі без винятку лілії добре реагують на підживлення звичайним попелом, яким кілька разів на рік рівномірно посипають ґрунт під рослинами з весни до осені.
✔ У перший рік після посадки лілій бажано видалити всі або хоча б частину бутонів, тоді наступного року рослина віддячить особливо потужному зростанню та рясним цвітінням.
⌂ Фото: Посадка цибулин лілій восени 2024 року
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповів Лариса Кікоть
Рекомендовані товари!