Як виростити лілійне дерево? Ефектні сорти ОТ-гібридів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
15.10.2020

⌂ Лариса Кикоть – господиня царства лілій у Національному ботанічному саду ім.М.М. Гришка

(Продовження. Початок 29.09.2020)

Лілійні дерева (ОТ-гібриди) досить різноманітні – за формою квітки, кольорами, характеристиками! Вони належать до однієї сортогрупи, тому мають багато спільного між собою. Водночас мають і ряд відмінностей. Про це СонцеСаду розповіла Лариса Михайлівна Кикоть, кандидат біологічних наук, куратор колекції лілій Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України, який розташований у Києві.

«Black Beauty» – перший у світі ОТ-гібрид!

ОТ-гібрид «Black Beauty» має дуже цікаву і давню історію. Це перший у світі зареєстрований сорт ОТ-гібридів (50-ті роки ХХ століття). Те схрещування повторити не вдалося. І лише у 90-тих роках ХХ століття з розвитком новітніх технологій почали активно схрещувати між собою трубчасті та східні гібриди, отримуючи нові ОТ-гібриди.

⌂ «Black Beauty» – перше у світі лілійне дерево

«Mister Cas»: декоративний і з квітами, і з коробочками

ОТ-гібрид «Mister Cas» – один з небагатьох, який здатний зав'язувати насіння, до того ж дуже багато! Взагалі-то це нетипово для ОТ-гібридів. Ці довгасті коробочки з насінням восени роблять лілійне дерево «Mister Cas» дуже декоративним. Однак якщо ви квітникар-любитель і не займаєтеся селекцією, то вам необхідно обламувати ці коробочки, оскільки вони дуже виснажують цибулину лілійного дерева.

⌂ Лілійне дерево «Mister Cas»

«Sheherazade»: більш потужне суцвіття

ОТ-гібрид «Sheherazade» належить до високих, із великим діаметром стебла, тому він майже не потребує підв’язування, попри те, що має досить велике суцвіття. У «Sheherazade» специфічний вигляд і вона квітує трохи пізніше за інших. За формою та забарвленням квітки «Sheherazade» дуже схожа на «Black Beauty». Водночас у «Sheherazade» більш потужне суцвіття.

⌂ Лілійне дерево «Sheherazade»

Квітка унікальної форми

Квітка ОТ-гібрида має великі розміри, вона плоска, повернута донизу, деколи – вбік. Іноді квітка, як у «Black Beauty», – дуже вивернута, наче чалма. Тому подекуди в каталогах та квітникарських фірмах (і в Україні, і в Голландії) їх продають як лілії «тигрові», «тюрбани», «чалмоподібні», «turks».

⌂ Відео: Як виростити лілійне дерево? 4.Сорти ОТ-гібридів

Є невелика група сортів, наприклад, «Avocado», «Yelloween», у яких квітки трубчастої форми «дивляться» угору. Їх не дуже великого розміру квітки дуже витончені, тому з них виходять надзвичайно гарні букети. Однак, ці квіти мають сильний запах. Так, наречена з цим букетом матиме винятково гарний вигляд! Але не потрібно забувати і про дуже задушливий запах такого букета.

Більше хромосом – більше білків – більш потужна рослина

ОТ-гібриди – це складні гібриди. З точки зору генетики, вони є триплоїдами. Люди, тварини, більшість рослин — диплоїди. В нас є половина хромосом від мами і половина від тата. У ОТ-гібридів, крім диплоїдного набору хромосом, є додаткова третя хромосома – або від мами, або від тата.

Пам’ятаємо ще зі школи, що хромосоми – це білки, тобто будівельний матеріал. У хромосомах знаходиться й інформація про те, якими мають бути ці білки. Тому існує залежність: що більше у рослини хромосом – то більшу кількість білків вона продукує – то потужнішою вона буде.

Більше хромосом – тому лілійне дерево настільки велике та потужне!

Коли у лілії три хромосоми, вона не зав’язує насіння, хоча окремі сорти здатні на це. Цього року була надзвичайно велика спека, ультрафіолет – це сильний мутаген, і він посприяв тому, що частина наших ОТ-гібридів зав’язала коробочки. Таке може трапитися й у вас. Однак це не означає, що усередині цих коробочок будуть плідні насінинки. Потім може виявитися, що коробочка усередині стухла.

⌂ «Mister Cas» восени. Лариса Кикоть обламує на ньому коробочки

Для того, щоб створювати нові сорти, селекціонери у Голландії та Північній Америці вирощують і схрещують їх на штучних середовищах. Це складні схрещування, які можливі тільки у спеціально обладнаних лабораторіях! У відкритому ґрунті вони відбуваються вкрай рідко. Тобто селекція лілійних дерев (ОТ-гібридів) потребує спеціальних високовартісних лабораторій, спеціального обладнання, яких у нас, на жаль, немає. Ми поки що тільки споживаємо ці рослини та виводимо нові сорти, застосовуючи традиційні методи селекції.
(Далі буде)
Наталія Вишневська

Купити лілійні дерева (ОТ-гібриди) ви можете тут!

Читати ще:
Як виростити лілійне дерево? Як посадити цибулини?

Лілійні дерева – гігантські лілії для вашого саду

Нові сорти лілій. Секрети селекції лілій

LinkedIn
WhatsApp
Telegram