Іриси: райдужний феєрверк цвітіння

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
25.03.2021

Ірис японський Greywoods Catrina

Улейська Людмила Іванівна,
зав. лаб. дендрології та квітникарства,
Нікітського ботанічного саду -
Національного наукового центру, к.б.н.

Сьогодні, як і кілька мільйонів років тому (як розповідає легенда), коли починають квітнути іриси, здається, що не лише люди приходять ними милуватися, а й птахи, комахи, вода, вітер, сонце.

Ірис — це багаторічна трав'яниста кореневищна рослина. Листки прикореневі, дворядні, мечоподібні, сизо-зелені, зелені. Квітконос прямостоячий, розгалужений, заввишки 70-100 см. Квітки великі, своєрідні, з шістьма частками оцвітини: трьома зовнішніми, опущеними додолу (фоли), та трьома внутрішніми, спрямованими вгору (стандарти). Забарвлення квіток ірису надзвичайно різноманітне та містить усі кольори райдуги й сотні їхніх відтінків.

⌂ Ірис сибірський Moon Silk

  Квітки багатьох видів і сортів ірису володіють чудовим ароматом, у якому є квіткові, карамельні, шоколадні, фруктові (часто - цитрусові) ноти. Вишукані квітки ірисів розцвітають в травні-червні. Плоди - коробочки; достигають у серпні. Іриси висаджують на сонячній та захищеній від вітру ділянці.
  Садові іриси є світлолюбними, але терплять і напівтінь. До ґрунтів невимогливі, але найкращим для них вважається легкий суглинковий з нейтральною чи слабо кислою реакцією. Важкі ґрунти поліпшують унесенням піску, кислі - нейтралізують вапном, надмірно зволожені — влаштуванням дренажу. Перед садінням ґрунт перекопують на штик лопати. При садінні поділок кореневищ ірисів головне — їх не заглибити: кореневище має бути розташоване на рівні поверхні землі. Поділку, що складається з 1-2 річних кілець із вкороченими листками й коренями, висаджують у ямку. На дно ямки насипають горбочок землі, у центр якого вміщують поділку, рівномірно розташовують коріння, присипають його землею, землю ущільнюють, рясно поливають.
  При глибокому садінні спостерігаються затримка росту рослини та відсутність цвітіння. Ірис розростається по колу, тому слід передбачити площу для наростання куща. Відстань між рослинами 30 см, між рядами — 60-70 см. Ділять і пересаджують ірис за тиждень після цвітіння та впродовж місяця.



⌂ Ірис сибірський Miss Apple

Іриси є посухостійкими, але їм потрібен помірний полив протягом усієї вегетації, а надто в період бутонізації та впродовж 1,5 місяця після цвітіння, коли відбувається наростання куща та закладання квіткових бруньок. 3а вегетаційний період слід провести три підгодівлі мінеральними добривами: першу — на початку вегетації - азотно-фосфорними (3:1); другу — в період бутонізації - азотно-калійними (1:1); третю — після закінчення цвітіння, за 2-3 тижні — азотно-фосфорно- калійними (2:1:3). Дози мінеральних добрив на одну рослину складають: для ірисів 1 -го року життя — 40-60 г на 1 м; для 2-4-річних — до 60-90 г на 1 м. Важливо при внесенні добрив пам'ятати про неглибоке залягання кореневої системи ірисів та особливості її формування, тобто утворення пасивної зони в середині куща. При вирощуванні ірисів до бутонізації слід проводити просапування бур'янів, бо вони не здатні самі пригнічувати їхній розвиток. Після цвітіння квітконоси виломлюють.

Купити іриси тут

Читайте ще:
Фестиваль тюльпанів
Іриси – квіти веселки
Жоржина – улюблена красуня

LinkedIn
WhatsApp
Telegram