Яким способом краще розмножувати той чи інший вид жоржин — знає «СонцеСад»
Жоржини можна розмножувати:
Для розмноження насінням підходять лише немахрові жоржини. На початку березня їх висівають у горщики на глибину 1-2 см, поливають й одразу накривають плівкою чи склом для створення парникового ефекту. Вже через 6-8 днів з’являються паростки. Коли на них утворюються перші справжні листочки, розсаду пікірують і в першій декаді червня висаджують у відкритий ґрунт. Вже через місяць рослина порадує своїми квітами.
Вегетативне розмноження (ділення бульб та живцювання) зберігає усі цінні якості жоржини.
⌂ Фото: Розмноження жоржин діленням бульб
Головний принцип ділення — розрізати кущ на кілька частин. Ділення бульб починають, коли пагінці на кореневій шийці, розміщені трохи вище основи, стануть добре помітні. Якщо правильно зберігати жоржини, то період спокою бульб закінчується на початку березня або трохи пізніше. Довгі і ламкі пагони утворюються, якщо зберігати бульби у темряві. Тому, коли закінчиться період спокою, їх слід покласти на сонячне місце. Тоді утворяться короткі пагони, які будуть значно міцнішими і здоровими.
Якщо до моменту розподілу коренебульби ще знаходяться в стані спокою, їх кладуть на вологий пісок при температурі близько 20 градусів при високій вологості повітря. Сильно пересохлі бульби необхідно засипати землею до кореневої шийки Їх починають ділити, як тільки з’являться перші пагони.
Багатостеблові бульби розділяють так, щоб вийшли одностеблові. Зазвичай цю операцію вдається виконати руками, не використовуючи ножа. Потім одностеблові бульби ділять так, щоб кожна окрема частина мала один-два пагони і не менше однієї бульби. Якщо на кореневій шийці пагонів мало, то виокремлюють кілька бульб з одним пагоном. Нові частини бульб можна висаджувати в горщики чи відкритий ґрунт одразу після поділу. Проте краще це зробити наступного дня, щоб зрізи обсохнули. При посадці в горщики часто доводиться вкорочуватибульби, щоб вони могли в них поміститися. Укорочення не шкодить рослинам, навпаки - стимулює утворення і зростання нових молодих повноцінних бульб.
Цей метод розмноження жоржин досить дієвий і неважкий, та пам’ятайте, що до виродження сорту призводить розмноження лише одним способом. Тому для найкращого результату слід використовувати і наступний спосіб розмноження жоржин — живцювання.
Жоржини, вирощені із живців, анітрохи не поступаються кореневим жоржинами. Цвітуть вони зазвичай краще, а за декоративністю навіть перевершують кущі, вирощені з ділених бульб. Квіти на кущах більші, яскраво виражені характерні особливості даного сорту. Рослина більш життєздатна, і, хоча утворює зазвичай дещо менші бульби, за дотримання правил посадки та догляду вона буває досить щільною і добре зберігається взимку. Проте в деяких випадках живцеві жоржини відмінно цвітуть, але погано утворюють бульби (залежить від особливості сорту і ступеня насиченості ґрунту добривами), тому частину таких сортів краще саджати в горщики. При цьому цвітіння їх буде слабким, але корінь збережеться.
Для розмноження живцюванням готують найкращі, перевірені бульби. При ранньому живцюванні (січні-лютому) бажане штучне підсвічування лампами денного світла. Додаткове світло необхідне для кращого зміцнення живців. Бульби, призначені для живцювання, прикопують таким чином, щоб коренева шийка була повністю відкрита, а всі коренебульби знаходилися в землі. Найбільш сприятливий режим для живцювання — температура 18-22 °С при хорошому освітленні. Краще вкорінюються живці при нижньому підігріві ґрунту (20 - 22 градуси).
⌂ Фото: Живці жоржин
Живці можна садити в невеликі ємності висотою 10 см, заповнені на 2/3 поживним ґрунтом, зверху насипають 2-3 см добре просіяного торфу. Землю в ящику поливають розчином марганцевокислого калію і розміщують в ньому живці. Поливати потрібно помірно. Якщо живці в’януть, потрібно двічі на день обприскувати їх водою. Через деякий час ємність-розсадник ставлять у світле місце. Якщо рослини починають швидко витягатися, його можна поставити в більш прохолодне місце, з температурою 10-12 градусів. Швидкість укорінення живців залежить від термінів живцювання. При ранньому живцюванні (січень-лютий) процес вкорінення найтриваліший — 3-4 тижні, в березні коротше, а в квітні-травні він триває один-два тижні.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Арсентюк
Рекомендовані товари!
У наявності
Жоржина Рання Пташка махрова суміш за 0,3 г (ЕНК-380)
У наявності
Жоржина суміш Кривава Мері за 0,3 г (ЕНК-536)
У наявності
Жоржина Дабл Екстрім (суміш) за 0,25 г (ЕНК-374)
У наявності
Півонія Itoh Old Rose Dandy (ОКН-3298(2-4л))
У наявності
Півонія Itoh Lafayette Escadrille (ОКН-3297(2-4л))
У наявності
Жоржина міньйон Рожева за 0,15 г (ЕНК-599)
У наявності
Ірис бородатий Дуддес (ОКН-3534(0,5-1,5л))
У наявності
Ірис бородатий Ліп Сервіс (ОКН-3533(0,5-1,5л))
У наявності
Ірис бородатий Давнінг (ОКН-3535(0,5-1,5л))
У наявності
Астильба Etna (2-3 бруньки) (АСТ-17)