Як вирощувати агератум і коли його потрібно садити

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.01.2022

 

Агератум  відноситься до садових рослин, які здатні прикрасити ваш сад аж до пізньої осені. За тривалий період цвітіння агератум у народі називають «довгоцвітка». Як краще вирощувати агератум і як доглядати за цією рослиною «СонцеСаду» розповіла кандидат біологічних наук Світлана Машковська.

У квітникарстві найбільш відо­мий агератум Хоустона, або аге­ратум мексиканський (Agératum houstonianum Mill. sin. A. mexica- num Sims.), що походить з Перу та Мексики. Це багаторічна трав’я­ниста вічнозелена рослина, яка в наших кліматичних умовах виро­щується як однорічник. Рослина розгалужена, висотою 10–60 см, опушена короткими волосками. Коренева система мичкувата. Листки трикутні, ромбічні або ова­льні, по краях зубчасті або город­часті, розташовані супротивно. Нижні листки черешкові, верхні — сидячі. Квітки дрібні, вузькотрубчасті, запашні. Стовпчик і йо­го дволопа­тева приймочка майже вдвічі довші за віночок, що надає суцвіттям особливої декора­тивності.

Квітки зібра­ні в невеликі суцвіття-кошики діаметром 1–1,5 см, які, у свою чергу, утворюють пухкі або щільні щиткоподібні суцвіття діамет­ром до 10 см і суцільно покри­вають усю рослину. Цвіте агера­тум із червня до заморозків. За­барвлення квіток у сучасних сор­тів буває біле, блакитне, синє, бузкове, або рожеве. Плід — дрібна клиноподібна сім’янка з п’ятьма гранями й чубчиком. В 1 г містить­ся 6–7 тис. насінин. Схожість насіння зберігає 3–4 роки.

ПОРАДИ від «СонцеСаду»:

Компактними кущиками агератум росте тільки на відкритих сонячних місцях. Навіть у невеликому затінку агератум цвістиме недружно, а самі рослини почнуть витягуватися.

Якщо рослина додала заввишки зайві сантиметри, не шкодуйте її — сміливо обрізайте її. Агератум доволі гарно переносить обрізання, він швидко поновлює ріст і знову рясно цвіте.

 

Де і коли краще посадити агератум

Агератум світло- і теплолюбна, посухостійка культура. Вимагає відкритих, сонячних місць, у півтіні витягується. Віддає перевагу супіщаним і суглинистим некислим родючим ґрунтам. Не переносить сирих кам’янистих ґрунтів і удоб­рення свіжим гноєм.

Розмножують агератум насінням й живцями. Насіння висівають в кінці березня на розсаду. Сходи з’являються через 10–12 днів після посіву. Сіянці не переносять надлишку вологи. До висадки на постійне місце сіянці двічі пікірують і двічі підживлюють повним міне­ральним добривом. Першу пікіровку проводять у фазі двох справжніх листків. У відкритий ґрунт висаджують після закінчення весняних замо­розків, витри­муючи при посадці відстань між рослинами 15–20 см. Цвіте через 60–70 днів після появи схо­дів. Для рясного і тривалого цвітіння необхідний регуляр­ний полив.

 

Чим хворіє агератум і як його лікувати

Агератум іноді може уражува­тись кореневими гнилями, бакте­ріальним в’яненням, вірусом огір­кової мозаїки, павутинним клі­щем, білокрилкою, листковими і галовими нематодами. Уражені листки необхідно видалити, а рос­лини багаторазово обробити від­повідними пестицидами.

Широко використовують агера­тум для оформлення клумб, рабаток, бордюрів, групових посадок, міксбордерів, озеленення балко­нів. Агератум добре піддається стрижці, після чого рясно цвіте. Високі рослини придатні для зрізу в букети. Агератум буде довго стояти у воді, якщо квітконоси зрізати тоді, коли середні квітки у суцвіттях тільки розкрилися. Пре­красно поєднуються з чорнобрив­цями, нагідками, майорцями, ротиками, вербеною, геленіумом, геліопсисом, рудбекією.

 

⌂ Агератум пре­красно поєднуються з чорнобрив­цями

 

Агератум має багаточисельні сорти, які відрізняються строками цвітіння, формою суцвіть, забарвленям квітів, висотою рос­лин і формою листків. Найбільше поширення отримали наступні сорти:

 

Ексклюзивно для «СонцеСаду» Світлана Машковська,  кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник відділу квітниково-декоративних рослин Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України

 

Купити насіння квітів однорічних

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Айстра однорічна. Секрети вирощування айстр
Деякі подробиці, які допоможуть буйному цвітінню однорічних айстр
Сеньйорита гвоздика
Знайомтеся — сеньйорита гвоздика. Вона не тільки чудово виглядає, а й лікує
Чорнобривці — друзі не лише квітникарів, а й городників
Вони є тим природним, екологічно чистим засобом, який здатний боротися із шкід­никами і хворобами інших рослин
Календула. Сам собі знахар
Щоб календула мала цілющу силу, її слід правильно сіяти та зібрати
Флокс садовий — невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощування та догляд за флоксами
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Вирощування однорічних квітів з розсади

Рекомендовані товари!