Агератум відноситься до садових рослин, які здатні прикрасити ваш сад аж до пізньої осені. За тривалий період цвітіння агератум у народі називають «довгоцвітка». Як краще вирощувати агератум і як доглядати за цією рослиною «СонцеСаду» розповіла кандидат біологічних наук Світлана Машковська.
✔ У квітникарстві найбільш відомий агератум Хоустона, або агератум мексиканський (Agératum houstonianum Mill. sin. A. mexica- num Sims.), що походить з Перу та Мексики. Це багаторічна трав’яниста вічнозелена рослина, яка в наших кліматичних умовах вирощується як однорічник. Рослина розгалужена, висотою 10–60 см, опушена короткими волосками. Коренева система мичкувата. Листки трикутні, ромбічні або овальні, по краях зубчасті або городчасті, розташовані супротивно. Нижні листки черешкові, верхні — сидячі. Квітки дрібні, вузькотрубчасті, запашні. Стовпчик і його дволопатева приймочка майже вдвічі довші за віночок, що надає суцвіттям особливої декоративності.
✔ Квітки зібрані в невеликі суцвіття-кошики діаметром 1–1,5 см, які, у свою чергу, утворюють пухкі або щільні щиткоподібні суцвіття діаметром до 10 см і суцільно покривають усю рослину. Цвіте агератум із червня до заморозків. Забарвлення квіток у сучасних сортів буває біле, блакитне, синє, бузкове, або рожеве. Плід — дрібна клиноподібна сім’янка з п’ятьма гранями й чубчиком. В 1 г міститься 6–7 тис. насінин. Схожість насіння зберігає 3–4 роки.
ПОРАДИ від «СонцеСаду»:
✔ Компактними кущиками агератум росте тільки на відкритих сонячних місцях. Навіть у невеликому затінку агератум цвістиме недружно, а самі рослини почнуть витягуватися.
✔ Якщо рослина додала заввишки зайві сантиметри, не шкодуйте її — сміливо обрізайте її. Агератум доволі гарно переносить обрізання, він швидко поновлює ріст і знову рясно цвіте.
✔ Агератум світло- і теплолюбна, посухостійка культура. Вимагає відкритих, сонячних місць, у півтіні витягується. Віддає перевагу супіщаним і суглинистим некислим родючим ґрунтам. Не переносить сирих кам’янистих ґрунтів і удобрення свіжим гноєм.
✔ Розмножують агератум насінням й живцями. Насіння висівають в кінці березня на розсаду. Сходи з’являються через 10–12 днів після посіву. Сіянці не переносять надлишку вологи. До висадки на постійне місце сіянці двічі пікірують і двічі підживлюють повним мінеральним добривом. Першу пікіровку проводять у фазі двох справжніх листків. У відкритий ґрунт висаджують після закінчення весняних заморозків, витримуючи при посадці відстань між рослинами 15–20 см. Цвіте через 60–70 днів після появи сходів. Для рясного і тривалого цвітіння необхідний регулярний полив.
✔ Агератум іноді може уражуватись кореневими гнилями, бактеріальним в’яненням, вірусом огіркової мозаїки, павутинним кліщем, білокрилкою, листковими і галовими нематодами. Уражені листки необхідно видалити, а рослини багаторазово обробити відповідними пестицидами.
✔ Широко використовують агератум для оформлення клумб, рабаток, бордюрів, групових посадок, міксбордерів, озеленення балконів. Агератум добре піддається стрижці, після чого рясно цвіте. Високі рослини придатні для зрізу в букети. Агератум буде довго стояти у воді, якщо квітконоси зрізати тоді, коли середні квітки у суцвіттях тільки розкрилися. Прекрасно поєднуються з чорнобривцями, нагідками, майорцями, ротиками, вербеною, геленіумом, геліопсисом, рудбекією.
⌂ Агератум прекрасно поєднуються з чорнобривцями
✔ Агератум має багаточисельні сорти, які відрізняються строками цвітіння, формою суцвіть, забарвленям квітів, висотою рослин і формою листків. Найбільше поширення отримали наступні сорти:
Ексклюзивно для «СонцеСаду» Світлана Машковська, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник відділу квітниково-декоративних рослин Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України
Рекомендовані товари!
У наявності
Агератум Рожевий за 0,1 г (ЕНК-7)
У наявності
Агератум блакитний за 0,1 г (ЕНК-144)
У наявності
Агератум Біла куля за 0,1 г (ЕНК-62)
У наявності
Агератум Червоний букет за 0,1 г (ЕНК-294)
У наявності
Агератум суміш за 0,1 г (ЕНК-202)