Гвоздика: сорти та корисні властивості

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.01.2022

⌂ Фото: Гвоздика Шабо ефектно виглядає у кашпо серед інших рослин

«СонцеСад» ділиться порадами від експерта про вирощування гвоздики

Біологічні особливості гвоздики

Назва гвоздики (Dianthus) з грецької перекладається як «квітка Зевса». Маючи такого покровителя, ці квіти завжди впадали у вічі — у побуті, квітникарстві й навіть історії. Іспанські сеньйорити прикріплювали гвоздики до плаття, коли запрошували коханих на побачення. А французькі та італійські жінки дарували ці квіти коханим, коли ті йшли на війну, щоб вони поверталися переможцями. Гвоздика тривалий час була атрибутом революцій, хоча найчастіше її використовувати під час відзначення урочистих і радісних подій. Тим паче, що сьогодні селекціонери подарували нам багато унікальних сортів цієї квітки — багаторічники, дворічники, часто зустрічаються й однорічні культури. Різноманітні за формою квітів, з великими і мініатюрними суцвіттями, духмяні і без аромату, з махровими і гофрованими квітами — на всякий смак.

Різні сорти гвоздики відрізняються і за часом цвітіння, і за довжиною квітконосів, і за забарвленням пелюсток. Низькорослі гвоздики милують око на краях квітника, в альпінаріях. Гвоздики з довгими квітконосами прикрашають квітники змішаних стилів, найкраще придатні для зрізування. Гвоздики, не вищі ніж 30 см, найкраще використовувати для озеленення балкону й вирощування на підвіконнях.

⌂ Фото: Низькорослі гвоздики милують око на краях квітника, в альпінаріях

З гвоздик формують ефектні бордюри, їх застосовують у груповому посадженні для створення строкатих клумб, масивів, кам’янистих гірок. Ними можна обрамляти сходи, квіти садять і між плитками доріжок.

⌂Фото: З гвоздик формують ефектні бордюри. На фото: гвоздика турецька

 

Корисні властивості гвоздики та протипоказання

Дуже широко використовують гвоздики в народній медицині — для лікування придатні не всі сорти, а лише гвоздика пишна, гвоздика-трав’янка і гвоздика різнобарвна. Ще у XII столітті відвар із гвоздики у Європі давали хворим на чуму, й іноді хвороба відступала (нині стало відомо, що гвоздика містить велику кількість антиоксидантів).

Гвоздика пишна має кровоспинну, потогінну, болезаспокійливу дію. Настій із трави (1 чайна ложка на 200 мл окропу) вживають по 1-2 столові ложки 3 рази на день при маткових кровотечах і як сечогінний засіб. Гвоздика знищує паразитів — глисти, бактерії, грибки й віруси.

Гвоздика різнокольорова помічна як в’яжучий, протизапальний і кровоспинний засіб, має болезаспокійливу і протизапальну дію, тому її використовують при хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, при болю у суглобах.

Однак слід зауважити, що фітопрепарати з гвоздики мають абортивну дію!

 

НЕ ПЕРЕПЛУТАЙТЕ!

Популярна пряність «Гвоздика» НЕ МАЄ жодного стосунку до квіткових рослин. Її готують із висушених нерозкритих квіткових бутонів тропічного гвоздичного дерева.

Розповіла ексклюзив для СонцеСад Світлана Машковська, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник відділу квітниково-декоративних рослин Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України

Купити насіння гвоздики

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ешольція — мерехтливі метелики на клумбі
Хто ж не бажає створити на своїй ділянці квітник, що до пізньої осені радує яскравістю та свіжістю барв? Ешольція каліфорнійська — одна із найкращих однорічних де­коративних рослин, яку до того ж легко вирощувати
Корисні властивості календули
Щоб календула мала цілющу силу, її слід правильно сіяти та зібрати
Cухоцвіти. Застиглі барви літа
Пе­ред тим, як дати волю фантазії в хо­лодну пору року, навесні та влітку треба докласти рук до вирощування головних складових флорис­тичних композицій. Досвід пані Валентини
Весняні первоцвіти у вашому саду
Створюємо квітковий рай з весняних первоцвітів
Шістсот кілометрів доріг — у чорнобривцях
Ці квіти — символ України. Їх топчуть ногами, їздять по них, а вони всупереч усім негараздам зацвітають.
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Такі тендітні, ніжні й недовговічні, але надзвичайно привабливі однорічники додають нам не лише настрою, а почасти й клопотів із вирощуванням

Рекомендовані товари!