Лілійник гібридний (Hemero — callis hybrida hört) — це красива квітуча багаторічна кореневищна рослина з родини гемерокалісових (Hemerocallidaceae R. Brown). Лілійники мають доволі тривале цвітіння в найспекотніші літні місяці, що зробило їх одним з найкращих садових трав’янистих багаторічників, нагадує «СонцеСад».
Лілійники невимогливі до ґрунтів, але краще ростуть на добре дренованих, родючих. Лілійники полюбляють сонячне місце, але можуть рости й у напівзатінку. Навіть у центральних і північних районах України лілійники чудове зимують, вкриті снігом.
Висаджують лілійники з невеликим заглибленням кореневої шийки (не більше ніж на 2 см). Садильну яму готують завглибшки 40–50 см, заповнюючи її родючим субстратом, компостом та перепрілим гноєм. Відстань між рослинами варто залишати мінімум 60 см. На одному місці лілійники рекомендується вирощувати 6 років.
⌂ Фото: Висаджують лілійники з невеликим заглибленням кореневої шийки
✔ Важливо знати!
Лілійники невимогливі щодо умов вирощування, прекрасно суміщаються у мішаних посадках. Вони стійкі до багатьох шкідників і хвороб.
Якщо садивний матеріал отримано «підсохлий», його варто «випоїти» —замочити у воді на 3–4 години. У спекотне сухе літо лілійники чутливі до рідкісних, але рясних поливів підгодівлі: навесні — органічні та комплексні мінеральні; на початку осені — калійно-фосфорні добрива (за інструкцією).
Розповідає Тетяна Щербакова, кандидат біологічних наук, куратор колекції лілійників Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.
За висотою гемерокаліси бувають різні — від карликових, заввишки нижче 30 см до високорослих, вищих від 80 см. Але найбільше вражає лілійник своїм розмаїттям квіток: від мініатюрних, діаметром 7 см до велетенських — понад 18 см.
Квіти лілійника бувають однобарвні (від білих через усі відомі кольори й відтінки до чорних), мішані, багатобарвні, двотонні, двоколірні. Крім багатої кольорової палітри, квітки лілійника представлені округлою, трикутною, зірчастою, павукоподібною, повною формами. Сорти останніх двох типів сьогодні надзвичайно популярні.
Важливо знати!
Чимало сортів лілійників мають вишуканий тонкий аромат з нотами лілії, троянди, бузку, фіалок. Цікавою є текстура пелюсток лілійника із «золотим» і «діамантовим» пилом.
Розмаїття сортів лілійника дозволяє широко використовував його в усіх типах квіткового оформлення; карликові та низькорослі сорти — в контейнерній культурі на зріз.
На півдні Україні лілійники починають своє чудове квітування з другої половини травня й продовжують цвісти до серпня. Деякі ремонтантні (повторно квітучі) сорти можуть квітнути аж до заморозків.
Пік цвітіння лілійників припадає на другу половину червня-липень. Існують сорти «нічних» лілійників, квітки яких розпукуються вночі, розливаючи ванільний аромат.
Ексклюзивно для «СонцеСаду» кандидат біологічних наук Людмила Улейська
Рекомендовані товари!
У наявності
Півонія Paul M. Wild (ОКН-3287(2-4л))
У наявності
Саджанець Аквілегія махрова Black Barlow (ОКН-3243(2-4л))
У наявності
Півонія Itoh Old Rose Dandy (ОКН-3298(2-4л))
У наявності
Півонія Itoh Lemon Dream (ОКН-3290(2-4л))
У наявності
Лілія LO гібрид Night Flyer (ОКН-3607(2-4л))
У наявності
Лілія LA гібрид Kelso (ОКН-3603(0,5-1,5л))