Лілійники — розкішні кущі-букети!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.10.2020

⌂ Тетяна Щербакова, куратор колекції лілійників Національного ботсаду ім.М.М.Гришка

    Лілійник — відома багаторічна декоративна рослина. Його ще називають «красоднев» (рос.), адже квітка красується на стеблі лише один день: уранці розквітає, увечері в’яне. Оскільки на великому кущі може бути зо 40 квітконосів і на кожному по 20-25 квіток – то ви матимете протягом місяця-півтора гарний постійно квітуючий лілійник. Детальніше про цю рослину розповідає Тетяна Щербакова, кандидат біологічних наук, куратор колекції лілійників Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.

Лілійники мають багату палітру кольорів: від лимонних до фіолетових

    Більш як 300 000 сортів лілійника
    Селекційно лілійник – досить молода культура. Перші сорти лілійника почали створювати на початку ХХ ст. Уперше лілійник був завезений із Китаю у США, у Нью-Йоркський ботанічний сад – його директором, який довів, що лілійники можна використовувати у декоративних цілях. Величезна маса сортів лілійника була створена у Європі та США у 40-ві, 50-ті, 60-ті, особливо 70-ті роки ХХ ст.
    Сьогодні в реєстрі більш як 300 000 сортів лілійника!

⌂ Лілійники дуже різноманітні за сортами та за кольорами!
   
    Усі кольори веселки!
    Палітра кольорів лілійника дуже різноманітна! Є лілійники лимонних відтінків, жовті, оранжеві, коралові, рожеві, червоні, темно-червоні, вишневі, бузкові, лавандові, темно-фіолетові. Уже намагаються виводити й блакитні сорти. Так, у лілійниках присутній синій пігмент дельфінидин, але в квітці присутні ще й руді пігменти, які маскують синій колір – і виходить фіолетовий колір, а не блакитний.

Відео «Лілійники. 40 квітконосів по 20 квіток! Кольорова гама»

    Кореневище, а не цибулина!
    Лілійник, на відміну від лілій, – це кореневищна рослина. Тобто органом розмноження лілійника є не цибулина, як у лілії, а кореневище. Від кореневища відходять корені – бочкоподібні або шнуроподібні, які закріплюють рослину в грунті і служать для всмоктування води. З кореневища ростуть бруньки поновлення та пагони. Основне у посадковий одиниці — це, звичайно, бруньки поновлення – зачаткові пагони наступного року.

    Старий кущ втрачає декоративність
    З віком (через 5-6 років) кущ лілійника починає втрачати свою декоративність. Квітки стають дрібнішими, їх на кущі все менше, оскільки внутрішнім пагонам не вистачає площі для живлення. Якщо ми бачимо такі ознаки старішання куща, його потрібно викопати, розділити на дочірні молоді рослинки – тобто омолодити.

    Коли робити пересадку лілійника?
    Наростання вегетативної маси та кореневища у лілійників відбувається двічі на рік: навесні перед викиданням квітконосів та восени. Тому лілійник можна пересаджувати, відповідно, навесні та восени: з квітня до середини травня; з кінця серпня по кінець жовтня – аби рослина встигла вкорінитися до настання холодів.
Влітку не рекомендується пересаджувати лілійник, оскільки дуже спекотно, і рослина зазнає великого стресу.
    Якщо так сталося, що ви дістали рослину для посадки, наприклад, у листопаді, – ви можете поставити її в підвал або в холодильник, щоб чекала березня, коли вже не буде морозів і ви зможете її посадити на ділянку. Можете її посадити навіть у листопаді. Вона не буде вкорінюватися, бо уже холодно. Зазвичай лілійник нормально перезимовує у такому стані і починає вкорінюватися уже після закінчення холодів. Однак небезпека полягає в тому, що посаджена у листопаді рослина може почати вегетувати, якщо взимку почнеться потепління, а коли вдарить мороз, ця іще не вкорінена рослина може замерзнути і загинути.
⌂ Лілійники — розкішні кущі-букети!

    Як правильно викопати кущ лілійника?
    Для того, щоб викопати кущ лілійника, потрібно відступити від куща приблизно 40 см. Ближче брати лопатою не можна, тому що поріжуться корені. Коли викопали кущ, його потрібно вийняти з грунту, покласти на бочок та обтрусити. Робіть це акуратно, щоб не пошкодити листя.

    Як розділити кущ на частини?
    Кущі лілійника можуть бути рихлими або, навпаки, дуже щільними. Щільність куща залежить від сорту. Якщо у сорту дуже коротке кореневище, то нові бруньки, які на ньому наростатимуть, дуже близько прилягатимуть одна до одної – відповідно кореневище буде дуже щільним. Якщо ж кореневище довге, то кущ виросте рихлим і він гарно ділитиметься вручну.
    Якщо кущ неможливо розділити вручну (міцно тримається материнським кореневищем), його можна акуратно розділити ножем. Якщо у вас піщаний грунт, то місце розрізу (травмування) кореневища можна нічим не обробляти. Якщо ж грунти важкі і можливий застій води, то, щоб уникнути загнивання кореневища, слід обробити ранку фунгіцидом (присипати порошкоподібною формою або замочити на 20 хв. у розчині). Можна присипати й попелом, оскільки він і дезинфікує, і забирає зайву вологу.


⌂ Кореневище необхідно правильно розділити на частини

    Як підготувати лілійник до посадки?
    Якщо ви купили посадкову одиницю лілійника в садовому центрі, то вам непотрібно якось по-особливому готувати її до посадки, бо вона вже підготовлена.
    Якщо ж ви викопали старий кущ лілійника і розділили його на молоді посадкові одиниці, то спершу рекомендується помити їх кореневища, аби добре бачити їхній стан.
    Очищаємо молоді посадкові одиниці від усіх мертвих листків, мертвих коренів, вирізаємо залишки старого материнського кореневища. Корені можна трохи вкоротити ножем — нічого страшного з ними не станеться. Секатором V-подібно підрізаємо розетку листків – аби зменшити площу випаровування рослини після посадки.

⌂ Тетяна Щербакова: «Лілійник викопуємо, миємо, підрізаємо листя, ділимо кореневище».

Які грунти любить лілійник?
    Лілійники люблять родючі, добре дреновані грунти. Вони не люблять важких грунтів, глинистих, оскільки у результаті замокання може загнивати коренева шийка лілійника. Рослина може рости й на піщаних грунтах, однак щоб вона не пересихала, її слід додатково поливати.
    (Початок. Далі буде)
    Наталія Вишневська

НОВА КОЛЕКЦІЯ !!! Широкий асортимент кореневищ лілійників у нас!

АКЦІЯ !!! Кожен третій лілійник у подарунок!

Читайте ще:
Як виростити лілійне дерево? Поради столичного селекціонера. Частина 1. Як посадити цибулини?
Нові сорти лілій. Секрети селекції лілій
Цибулини тюльпанів. Унікальні сорти з Голландії
П'янка квітка нарцис

LinkedIn
WhatsApp
Telegram