Іриси: і чарують, і лікують, і молодість та красу дарують

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.06.2021

Іриси, які навесні милують око веселковими барвами, ще називають «фіалковим коренем». Адже в кореневищах рослини міститься до 0,3% ефірної олії, яка й надає кореневищу аромат фіалок. Щоправда, це стаеться лише в процесі підсушування коренів (свіжі корені мають звичайний, трав'янистий запах). Такі ароматні корені використовують у парфумерії і для ароматизації лікерів, вин та інших напоїв, а також додають у різні спеції до страв (з цією метою корені висушують і спорошковують).
Втім іриси здавна використовують і як лікувальний засіб. Ще Авіценна відкрив цілющі властивості ірисів і використовував їх як ліки. Нині доведено, що в листі рослини містяться аскорбінова й амінокислоти, у кореневищі, окрім ефірних олій, – це й органічні кислоти, дубильні речовини.

ЗАПАСАЄМОСЯ ЛІКАМИ
Кореневища ірисів зазвичай заготовляють восени – у вересі-жовтні. Для приготування ліків можна використовувати кореневище трирічної рослини – у ній накопичується максимальна кількість цілющих компонентів.
У сучасній медицині цілющі  властивості ірисів використовуть у лікуванні захворювань печінки, жовчного міхура та шлунково-кишкового тракту, запалення дихальних шляхів. Ефективний ірис і в боротьбі з жіночими хворобами.
3 ірисів можна приготувати багато лікувальних фітозасобів.


⌂ Ірис часто виступає в ролі ароматизатора для алкоголю, використовується як компонент спецій для риби. Борошно з кореня ірису німецького застосовують у випічці

Проти хвороб шлунка. 2 чайні ложки подрібненого кореня заливають 3 склянками води, закип'ячують, тримають 15 хв на водяній бані і ще настоюють впродовж 40 хв, проціджують, п'ють по 1/4 склянки 4-5 разів на день за 30 хв до їжі, бажано теплим.
Або ж такий рецепт. Подрібнити кореневище іриса, заливають горілкою у пропорції 1:10, настоюють протягом 10 днів. П'ють по 20 крапель настоянки, розведеної у 1/4 склянки води 3 рази на день.

Проти кашлю. Сухі кореневища ірисів спорошкують, 2 столові ложки сировини заливають в термосі 1 склянкою окропу, настоюють впродовж 2 годин, проціджують і п'ють по 1/3 склянки 4-5 разів на день за півгодини до їжі до повного одужання. Цей настій допоможе позбутися набряків. А зовнішньо його можна використовувати для лікування мастопатії (прикладати компреси на молочну залозу на 30 хв).

Проти ангіни і стоматиту. 1 чайну ложку спорошкованих кореневищ ірисів заливають 300 мл окропу, тримають на слабкому вогні 5 хвилин, настоюють впродовж 2 годин, проціджують. Використовують для полоскань. 

Проти веснянок і лупи. Кореневище і листя подрібнюють, беруть по 1 столовій ложці кожного компонента, заливають все 1 склянкою горілки, настоюють впродовж 2 тижнів у темному місці, проціджують, додають 1 столову ложку гліцерину. Перед застосуванням 1 столову ложку настоянки розводять у 1/4 склянки води і двічі на день протирають цим лосьйоном обличчя. Можна споліскувати розчином волосся – тоді не буде лупи і воно краще ростиме.

Проти «п'яткової шпори». Свіжі кореневища ірисів подрібнюють, заливають горілкою або 70% спиртом у пропорції 1:1, настоюють 2 тижні в темному місці, періодично струшуючи, проціджують і прикладають компреси до болючих місць (на ніч). Вранці бажано змити все водою і змастити кремом. Курс лікування – до полегшення стану.

Аромотерапія. Ефірні олії, що містяться у ірисах, позитивно впливають на нервову систему, гармонізують емоційний стан і мають заспокійливу дію. Тому посадіть біля дому різноманітні іриси і, коли вони цвітуть, вдихайте їхній аромат.

Проти зморщок. 1 чайну ложку подрібненого кореня заливають 1 склянкою окропу, настоюють 30 хв, проціджують через кілька шарів марлі і використовують для вмивання вранці та ввечері. Окремо до цього настою додають 1 чайну ложку меду, перемішують і накладають на обличчя на 15 хв або змащують його ватним тампоном упродовж 10 хв. Потім необхідно вмитися водою кімнатної температури. Ці процедури сприяють омолодженню шкіри.
Можна використовувати і листя ірисів. Відвар для вмивання: 2 столові ложки подрібнених свіжих листків заливають 1 склянкою окропу, настоюють 20 хв, охолоджують та проціджують. Вмиватися таким настоем слід уранці та ввечері.

Для догляду за зубами. Корінь ірисів можна використовувати для відбілювання зубів і для усунення неприємного запаху з роту. Його подрібнюють і жують час від часу, не ковтаючи.

 

Увага! Засоби з ірисів не можна застосовувати людям із підвищеним згортанням крові.
Перед використанням порад зі статті проконсультуйтеся з лікарем

Анна ПИЛИПЧУК, лікар-дерматолог

Придбати найкращі сорти ірисів можна тут

Читати ще:
Красу і здоров'я подарує виноград
Чорна смородина - найдешевший полівітамін
Надзвичайний ІВАН-ЧАЙ
Лаванда – повелителька спокою



LinkedIn
WhatsApp
Telegram