Краса жоржин не знає меж! Експерти «СонцеСаду» радять, як посадити жоржини та доглядати за ними, щоб цей казковий світ відкрився перед сучасними садівниками.
Батьківщина жоржини — гірські райони Мексики, Чилі та Перу. Важко повірити, що в природі існувало всього 30 видів цих прекрасних квітів. Нині ж селекціонери вивели понад 15 тисяч сортів, серед яких можна зустріти квіти схожі на ромашки, айстри, півонії, хризантеми і навіть на анемони та водяні лілії.
Світова селекція жоржин швидко розвивається, і інтерес до цих квітів збільшився як в Європі, так і в Америці. Нині в Голландії вирощування жоржин займає друге місце після тюльпанів. А тепер, слідом за Європою й Америкою, мода на ці чудові квіти повертається у наші сади та парки.
Жоржини — теплолюбні рослини. Висаджувати їх краще на рівних, із слабким південним схилом ділянках. Не слід садити рослини на понижених ділянках, де під час приморозків збирається холодне повітря, що спричиняється до раннього припинення вегетації рослин восени. Ділянка для садіння жоржин по можливості повинна бути захищена від вітрів, бо сильний вітер ламає крихкі стебла рослин.
✔ Важливо!
Жоржини — світлолюбні рослини і потребують відкритого сонячного місцезнаходження. На затінених ділянках, поблизу великих дерев, жоржини цвітуть погано, пагони витягуються, погано утворюються бульби.
⌂ Фото: Для жоржин найкраща ділянка — на сонці
Для успішного розвитку і цвітіння жоржинам потрібна родюча, помірно волога, поживна земля. Особливо добре вони ростуть на супіскових, легко– і середньосуглинкових ґрунтах. Якщо на ділянці мало родючий ґрунт, то при підготовці її до садіння вносять підвищені норми органічних і мінеральних добрив. Не підходять для жоржин ґрунти з високим рівнем ґрунтових вод, бо на таких ділянках бульби загнивають.
Навесні великі ділянки під жоржини боронують, потім мілко переорюють або глибоко культивують, а маленькі ділянки перекопують і вирівнюють граблями.
На невеликих ділянках жоржини садять під лопату. Бульби при цьому заглиблюють так, щоб коренева шийка з ростовими бруньками знаходилася на 3–5 см нижче від поверхні ґрунту. Рослини, одержані з живців, висаджують з грудкою землі і заглиблюють у землю до нижньої пари листків. При польовій культурі жоржини висаджують у садильні борозни, підготовлені тракторним або кінним підгортальником. Висаджують жоржини з міжряддями 90–100 см і відстанню між рослинами в рядку 50–80 см, залежно від вирощуваних сортів.
⌂ Фото: Як правильно розташувати бульби жоржин у у посадковій ямі
Садять жоржини, коли минуть весняні приморозки. Укорінені живці висаджують на Поліссі і в Лісостепу України в другій половині травня. Бульби — трохи раніше, щоб у період можливих приморозків відбувалося їх укорінення, що дозволяє одержати цвітіння в більш ранні строки.
З органічних добрив можна застосовувати гній і різні компости: торфогнойові, торфофекальні та ін. Свіжий неперепрілий гній краще вносити під зяблеву оранку або перекопування ділянки.
Якщо восени гній не внесли, то його вносять під весно–оранку, або глибоку культивацію, під перекопування ділянки. Норма внесення гною 30–50 т/га, або 3–5 кг на 1 м² ділянки. Ефективним удобренням є торфогнойовий компост, що складається з рівних частин гною і торфу з додаванням вапна і суперфосфату.
Позитивно реагують жоржини на удобрення гноївкою. Готують гноївку так: 25 –30 кг коров'ячого гною закладають у бочку з водою місткістю 100 л, додаючи 1–2 кг суперфосфату, і залишають на 10 –15 днів для бродіння. Після цього розводять рідину п'ятикратною кількістю води і вносять у лунки з розрахунку 0,5–1 л під одну рослину залежно від її розвитку.
⌂ Фото: Високорослі сорти підв'язують
Якщо стоїть суха погода, то перед підживленням гноївкою рослини слід рясно полити. Таке підживлення рослин у період інтенсивного росту жоржин можна повторити кілька раз.
Біля підростаючих рослин установлюють кілки, до яких їх підв'язують. Високорослі сорти підв'язують у 2–З місцях.
✔ Увага!
У період вегетації рослини пінцирують, тобто видаляють бічні ростові і квіткові пагони. Це дозволяє одержати сильні рослини з особливо великими, добре розвиненими суцвіттями. Для одержання виставочних екземплярів на кожній рослині залишають 2–3 центральних пагони.
Протягом вегетації ґрунт підтримують у чистому від бур'янів і розпушеному стані. Якщо стоїть суха жарка погода, жоржини рясно поливають.
Хворі рослини, особливо уражені вірусною мозаїкою листя, видаляють.
Ранньої осені жоржини підгортають, що оберігає нижню частину стебла від ураження заморозками і сприяє кращій лежкості бульб під час зимового зберігання.
Викопувати бульби починають восени, після заморозків, які спричиняють до загибелі надземної частини рослин. Не можна відкладати викопування до настання морозів, бо навіть незначне промерзання ґрунту спричиняє до пошкодження кореневої шийки і загибелі бульби. Перед викопуванням стебла зрізують секатором, залишаючи основу заввишки 10–15 см. Викопувати бульби можна вручну, лопатою або садивними вилами, а на великих площах — тракторною скобою. Під час викопування не можна допускати механічних пошкоджень бульб.
✔ Зверніть увагу!
Для вирощування квітів жоржин на зріз краще використовувати спеціальні сорти, які утворюють квітки на довгих міцних квітконосах.
Для одержання квітконосів слід своєчасно видаляти на пагонах середні бутони, які мають коротший квітконос, малопридатний для зрізування. Зрізувати квіти жоржин найкраще вранці. Квіти жоржин не витримують тривалого транспортування і довгого перебування без води.
Після викопування бульби трохи підсушують на відкритому повітрі і переносять у сховище.У сховищах для жоржин треба забезпечити можливість підтримувати температуру вище 0° С. У них мусить бути і вентиляція. Сховища обладнують стелажами для розкладання бульб на зиму. Якщо немає спеціальних сховищ, можна використати сухі підвали, погреби, які не промерзають.
⌂ Фото: У процесі зберігання треба слідкувати за наявністю сортових етикеток
Перед закладанням бульб на зберігання сховище дезінфікують, спалюючи в ньому сірку з розрахунку 50 г на 1 м³ приміщення. Під час дезінфекції приміщення герметично закривають.
Після спалювання сірки стіни, стелю і підлогу сховища обробляють 3–5–процентшім розчином формаліну. При закладанні бульб у сховище трохи укорочують стебло, потім умочують його в рідкий розчин вапна й укладають на зберігання.
У сховищі протягом зими підтримують температуру 3,5–7°С і відносну вологість повітря 50–60%. Добре зберігаються бульби, пересипані торфовою кришкою.
✔ Увага!
Рекомендують зберігати молоді бульби цінних сортів жоржин, пересипані вермікулітом, у поліетиленових мішечках.
Протягом зими бульби треба періодично переглядати, видаляючи загнилі. Якщо вологість у сховищі низька, що спричиняється до часткового висихання і зморщування бульб, то її слід підвищити, зволожуючи водою з лійки підлогу в проходах. При підвищенні температури повітря понад 6–7°С треба посилити провітрювання сховища холодним повітрям.
При закладанні на зберігання, у процесі зберігання і під час винесення бульб із сховища треба слідкувати за наявністю сортових етикеток.
Дрібні бульби жоржин добре зберігаються при застосуванні парафінування. Бульби старанно очищають від землі і добре висушують.
Потім у металевому посуді розтоплюють парафін на слабому вогні і швидко вмочують у нього бульбу, після чого опускають її в холодну воду, а тоді поміщають у сховище. Тонка плівка парафіну на поверхні бульби добре оберігає її від висихання й зморщування, а також від ураження ґрибними захворюванням.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Імперата Red baron (ОКН-1061)
У наявності
Саджанець Азалія Понтійська Mandarin Lights (ОКН-2764(5-7,5л))
У наявності
Саджанець Азалія Японська Еліт (ОКН-3497)