«Згадуючи щасливе дитинство, переді мною постає образ матері, яка дуже любила глоксинії. «Замшеве» листя, бархатисті дзвоникуваті квітки глоксиній вабили мене, маленьку дівчинку, ніби магнітом», — розповідає експерт «СонцеСаду» А.Л. Харченко. Вона розповість, як виростити глоксинію у себе на підвіконні, як розмножити глоксинію, якщо купити квітку в горщику.
Рід глоксинія, чи синінгія (Sinningia), з родини геснерієвих (Gesneгіасеае) складається з 40 видів бульбоподібних багаторічних рослин.
У кімнатному квітництві найпоширенішою є Sinningia speciosa syn. Gloxinia speciosa — бульбоподібна багаторічна рослина заввишки й завширшки до 30 см. Листя — розеткове, від яйцеподібного до довгастого, від ясно- до темно-зеленого, укрите бархатистими волосинками, завдовжки 20-30 см, зубчасте по краю. Квітки — лійкуваті, поодинокі, прямостоячі або пониклі, бархатисті, білі, жовті, червоні, червоно-фіолетові, бузкові, рожеві, однотонні чи з облямівкою іншого кольору, в деяких сортів віночок усіяний кольоровими цятками й плямками, завдовжки до 4 см. Краї відгину — гладенькі або торочкуваті. Існують повні форми. Розпукуються від весни до листопада, після чого рослина переходить у стан спокою. Батьківщина: Бразилія.
Фото: Глоксинія — квітка з дитинства
Купуючи, слід обирати рослину з великою кількістю нерозгорнутих пуп’янків.
Фото: Потрібно вибирати рослину з великою кількістю нерозгорнутих пуп’янків
Купуючи бульбу, слід уважно оглянути її, аби не було ушкоджень та ознак хвороб.
Температура тримання — помірна, не нижча ніж +17°С. Місце розташування — на яскравому розсіяному світлі підвіконь південних вікон. Глоксинія є вимогливою до вологості повітря, регулярних (кожні 2 тижні) рідких підживлень спеціалізованими мінеральними добривами.
Поливання — регулярне, обережне, без потрапляння на листя; можливе з піддення. Не витримує протягів. Восени, після цвітіння, та взимку частоту поливання зменшують, рослину в період неросту забирають із освітленого місця та ставлять на 3-4 тижні в сухе прохолодне, зберігаючи при температурі 12-15°С, зрідка зволожуючи субстрат.
Навесні, в період пробудження, бульби виймають зі старої землі та пересаджують у свіжий пухкий субстрат із листкової землі, торфу, річкового піску (1:1:1), не заглиблюючи, залишаючи верхівку бульби відкритою, не присипаною землею.
Горщик ставлять на освітлене підвіконня східної чи південно-східної орієнтації, але від прямих сонячних променів притіняють калькою або марлею. Мінімально поливають до відростання нових листків, а потім частоту поливання збільшують.
Фото: Як правильно садити цибулину глоксинії
З однієї рослини квітучої глоксинії можливо сформувати справжній ефектний бархатний «букет». Для цього обривають кілька листків із центру розетки та кладуть рослин на менш освітлене й трохи прохолодніше місце.
Глоксинія добре розмножується листковими живцями. Для цього ножем зрізаємо здорові великі листки та на 2-3 тижні ставимо їх у воду до утворення коренів. Відтак висаджуємо на невелику глибину пухкий субстрат (див. вище).
Крім того, її можливо розмножувати за допомогою поділу бульби, розтягнувши на частини з вічком (бруньками). Зріз підсушуємо та припудрюєм фунгіцидом. Відокремлену частину бульби висаджуємо від лютого до квітня в невеликі горщики та тримаємо при кімнатній температурі.
Фото: Ще один спосіб розмноження — живцями
Рекомендовані товари!