Любов починається з маленької насінинки… (журнал «СонцеСад» 3/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.08.2022

Блакитно-бузкове поле зустрічається з помаранчевим заходом сонця на горизонті. Кожна маленька квіточка притягує погляд і викликає нестримне бажання милуватися красою природи. Житомирський Прованс…

В інтерв’ю квіткова фея Анна Збінська розповіла нам, яку чарівну користь має лаванда та як вирощувати лаванду. Слухайте у нашому подкасті:

«Цю квітку треба любити. Якщо Ви будете ставитися до неї з любов’ю, то й вона відповість взаємністю», — відгукується про витончену лаванду власниця поля «Lavand_Anna» Анна Збінська, що мешкає у с. Костівці Житомирської області. Вона залюбки на восьмому місяці вагітності разом із чоловіком Станіславом і батьками висадила кущики цих рослин. Вони підростали одночасно з маленькою донечкою Євою.

Лаванда підростали одночасно з маленькою донечкою Євою

⌂ Фото: Лаванда підростали одночасно з маленькою донечкою Євою

«Ідею створення лавандового поля, — зізнається пані Анна, — виношувала близько десяти років». І ось у 2017 році розпочалася темно-фіолетова історія, огорнута густим терпким ароматом: родина висадила 20 саджанців, а нині поле з дев’ятьма рядками налічує 1000 пишних кущів англійської вузьколистої лаванди. Сюди заради світлин і емоцій приїжджають охочі з різних куточків України, щоб зберегти літні спогади для холодної пори.

 

Лікувальні властивості лаванди

Господиня зазначає, що білу лаванду використовують більше в кулінарії, а темну — для букетиків, чаїв, саше. Однак лікувальні властивості мають однакові: заспокоюють нервову систему, тонізують шкіру, ефірну олію використовують при головному болю (можна натирати скроні) та запаленні в разі опіків.
«Лаванда відганяє тривогу та позбавляє безсоння. У наш важкий час берегти себе та ментальне здоров’я — це найперше, чого потребуємо», — підкреслює квітникарка.
Рослина позитивно впливає і на дітлахів. Її можна використовувати з перших днів життя малюка. Це перевірено на власному досвіді, адже маленька Єва спостерігала за ростом лаванди від самого народження та зацікавлено тестувала ефірну олійку.

Рослина позитивно впливає на дітлахів

⌂ Фото: Рослина позитивно впливає на дітлахів

 

Застосування «ароматної доньки гір» у побуті

Поле повністю перероблюється дистилятором. На чай використовують лаванду, яка зацвіла на 50%, не понівечену дощем і не вкриту брудом. На саше — ту, що містить багато ефірних олій (що довше перебуває на сонці, то більше їх виробляє).
Для букетів і сушіння лаванду можна збирати тоді, коли бутон розпустився наполовину. Адже якщо зривати сирою — швидко зів’яне. Звісно, букет не варто ставити у воду. Він милуватиме око не один рік, ставши сухоцвітом.

Цікавий факт!

Квітки зберігають синє забарвлення до року, потім, незважаючи на тьмяність кольору, запах залишається. Треба лише розім’яти в руці листочок, і аромат заполонить усю кімнату.

 

Як виростити біля будинку лаванду-красуню

Садіння

Експертка зауважує: «Лаванда любить сонце. Їй підходить нейтральний ґрунт, більш лужний, який не має бути кислим. Хочете висадити гарний лавандовий кущ у саду? Тоді враховуйте, що вона розростається діаметром до одного чи двох метрів. Відступіть від основи куща на 1-1,5 м, і рослині буде комфортно.

Якщо ж вирішили організувати справжній Прованс, посадивши квіткову алею, то слід садити з відстанню 80 см — 1 м, щоб кореневій системі було куди розростатися. Від цього залежить крона лаванди. Якщо густо — утворяться маленькі кущі та зростуться в один. Лаванда може рости 10-15 років на одному місці в усіх регіонах України, а квітує протягом червня-липня».

Лаванда любить сонце

⌂ Фото: Лаванда любить сонце

Поливання

Лаванда належить до посухостійких рослин. Якщо росте на одному місці, коріння йде в землю до 15 м завглибшки, тому поживи достатньо. Поливати її треба навесні, якщо дощить не дуже часто. Коли лаванда розпускається — припиняємо цей процес. Внаслідок надмірної вологи псується вигляд квітки та зменшується вміст ефірних олій. Удруге поливайте перед настанням зими, аби підживити лаванду. Тоді вона легше витримає морози.

Обрізування

«Якщо хочете виростити гарну квітку без клопоту, то любіть її та підрізайте. Не сформуєте кущ улітку — пропаде, розпадеться. Основне обрізування проводять після цвітіння (коли на 50% розцвів кущ). Треба підрізати квітку трішки, зачіплюючи листя, щоб сформувати новий шар. На місці зрізу лаванда більше розростатиметься. Навесні також можна підрізати, якщо перезимувала не дуже добре, вийшла нерівна форма тощо», — рекомендує пані Анна.

На зиму лаванду не вкривають

⌂ Фото: На зиму лаванду не вкривають

Готуємо квітку до зими

Щоб добре перезимувала, треба восени рясно зволожити землю. Сніг припорошить її. Не варто вкривати лаванду за теплої зими — попріє. Це її вб’є.

 

Чи можна виростити у квартирі диво-лаванду?

Ті, які захоплюються красою лаванди, однак не мають поблизу ділянки, засмучуються, що не можуть дозволити собі виростити квіти. Але це не біда! Власниця лавандового поля запевняє: «Вихід є! Ви можете виростити квіти у вазоні, як саджанець, або ж посіяти. Щоправда, життя квітки значно скоротиться.
Аби квітувати не один рік, їй треба зимувати на вулиці, прикопаною в землю. Без зимового сну лаванда у квартирі проживе до року. Тож краще восени знайти місце, куди її пересадити».

Лаванда як театр...

⌂ Фото: Лаванда як театр...

 

Лаванда як театр…

Власниця поля Анна Збінська захоплюється чарівними переливами відтінків «блакитного золота» й акцентує: «Якщо порівнювати квіти з театром, то лавандове поле — це камерна вистава. Невелике, душевне, таке, що зацікавлює справжніх поціновувачів прекрасного!»

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала

Анна Калініченко

Купити саджанці лаванди

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ландшафтний дизайн — мистецтво, доступне кожному (журнал СонцеСад 2/2022)
Як знайти золоту середину, щоб ваша присадибна ділянка була гармонійна й приваблива, ще й створена власноруч? Допоможе вам у цьому наш експерт Олег Божко, ландшафтний дизайнер
Шпалерне садівництво — цікаво та естетично
Доклавши певних зусиль, можна вирощувати на шпалері не тільки декоративні дерева та кущі, а й найпоширеніші плодові — яблуні та груші
«Золоті розсипи» перстачу (лапчатки)
В ряду красивоквітучих літніх ку­щів перстач кущовий вирізняється розкішним золотавим три­валим цвітінням своїх численних квіток. Його види, догляд
Лаванда — витончена гостя з Провансу (журнал СонцеСад №2/2021)
Поради щодо вирощування лаванди
В’юнкі рослини: вертикальне озеленення саду
Вирощування та догляд за в'юнкими рослинами
Сантоліна — пухнаста окраса клумби
Вирощування та догляд за невибагливою сантоліною

Рекомендовані товари!

Саджанець Лаванда Елізабет

У наявності

Саджанець Лаванда Елізабет (ОКН-2755)

89грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Лаванда Хідкот

У наявності

Саджанець Лаванда Хідкот (ОКН-676)

129грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лаванда Альба

У наявності

Саджанець Лаванда Альба (ОКН-2934(2-4л))

129грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Саджанець Лаванда Розеа

У наявності

Саджанець Лаванда Розеа (ОКН-2852)

129грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лаванда Хідкот

У наявності

Саджанець Лаванда Хідкот (ІЛВ-6)

99грн.
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад.
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони округлий
Упаковка голий корінь