Фундук. Продуктивні сорти іноземного походження

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
05.05.2021

Ще в давні часи фундуку (ліщині) віддавали належне, визнаючи поживні та цілющі властивості його плодів. В легендах та міфах багатьох народів ліщина має божественне походження і вважається священною рослиною. Сучасники також високо цінують лісовий горіх, який містить величезну кількість поживних речовин, необхідних людському організму.

У радянську епоху в ряді наукових центрів вчені займалися селекцією і впровадженням фундука в промислові насадження, підтверджуючи можливість широкого поширення цієї культури в Україні. Були виведені декілька власних сортів з дуже привабливими характеристиками. Однак після розпаду СРСР наукову діяльність, яка велась в цьому напрямку, припинили через нестачу фінансування і навіть вже виведені сорти фундука вивели із Реєстру сортів.

Поява в Реєстрі сортів рослин України трьох високопродуктивних сортів фундука іноземної селекції – важливий крок в поширенні цієї культури у нас в країні. Представляємо ці три сорти з надією, що вони скоро набудуть заслуженої популярності і їх будуть вирощувати як у фермерських садах, так і на присадибних ділянках.

Сорт фундука Барселонський

Кущ у сорту барселонський сильнорослий, формує гіллясту, густу крону. Стійкий до низьких температур. В умовах нашого клімату виростає до 5 м. в висоту. Листя велике або дуже велике (довжина до 14 см, ширина до 12 см), еліптичне або круглясте, світло–зелене, верхня сторона темніша, нижня світліша, на прожилках є ворсинки. Краї листків з дрібними зубчиками, верхівка сильно зазубрена. Сережки чисельні, достатньо великі (довжина до 9 см, діаметр близько 7 мм), переважно по 2-3 в китиці, світло–зеленого кольору. Час цвітіння середньоранній.

Плодова оболонка дуже велика, майже у 2 рази довша за горіх, широка, розвернута, з довгими вузькими зубчиками по краях. В період достигання оболонки розкриваються і горіхи вільно випадають. Горіхи великі, різноманітної форми, частіше яйцеподібні або конусоподібні, ледь приплюснуті, нерегулярно рифлені або кутасті, часто тригранні. Висота плоду до 25 мм, ширина до 20 мм, товщина до 17 мм. Шкаралупа достатньо товста, червоно-коричнева, знизу блискуча з темно-коричневими смугами, до верхівки світліша, опущена. Верхівка горіха часто загострена. Ядро велике, несиметричне, приплюснуте, соковите, солодке. Покрите зморщеною, дрібноволокнистою, тонкою, коричневою оболонкою. Іноді всередині ядра є невеликі пустоти. Горіхи достигають в першій половині вересня. Сорт товарний, дуже продуктивний, рано вступає у плодоносіння. Недолік сорту — нестійкість до моніліозу.

Запилювачі: Галле, Чудо з Больвілер, Ламберта білий, Давіана.

Читайте ще:

 

Сорт фундука Косфорд

Сорт Косфорд англійського походження, вперше був вирощений в Оксфорді у 1816 р. Кущ сильнорослий, з високою густою кроною. Середньостійкий до низької температури. Листя темно-зелене, широке, овальне або зворотньояйцеподібне, ледь шершаве, велике (довжина до 14 см, ширина до 12 см), восени набуває червоного відтінку. Сережки чисельні, довгі, гнучкі, коричневі. Час цвітіння ранній.

Плодова оболонка трохи довша за горіх. Біля основи щільно прилягає до горіха, зверху широко відкрита, зморщена і нерівна. Плоди легко випадають. Горіхи великі, подовгасті, широкоеліптичні, на кінцях приплюснуті та заокруглені. Шкаралупа тонка, жовто-коричнева, по мірі достигання набуває червоно-коричневого відтінку. Ядро покрите гладкою, коричневою, волокнистою оболонкою, не дуже щільно прилягає до шкаралупи, світло–кремове, соковите, смачне. Горіхи достигають у II-III декаді вересня.

Сорт рано вступає у плодоносіння, дуже врожайний. Вимогливий до умов вирощування, краще росте в захищеному від вітру місці з теплим мікрокліматом. Велика перевага сорту – здатність до самозапилення. Він також чудово запилює багато із сортів: Галле, Чудо із Больвілер, Вебба цінний, Нотингемський та інші. А сам добре запилюється сортами Галле, Ламберта червонолистий.

 

Сорт фундука Галле (Гальский)

Німецький сорт, виведений в 1788 р. Кущ сильнорослий, формує велику гіллясту середньогусту крону. Виростає до 5.5 м у висоту.

Розташування листків достатньо густе, листя велике або середнє (довжина – до 12 см, ширина – до 9 см), еліптичне або кругле, часто з кількома розрізами і невеликою загостреною верхівкою, темно–зелені, з шершавими ворсинками. Є чисельні чоловічі суцвіття, в китицях до 6 шт., довжиною до 7 см, діаметром близько 5 мм, сірувато–коричневі з фіолетовим нальотом, опущені. Час цвітіння середньоранній, переважно цвіте одночасно з багатьма іншими сортами.

Плодова оболонка тієї ж довжини, що й горіх, іноді довша або коротша, груба, м'ясиста, з ворсинками біля основи. Краї листків з нерівними зубчиками, листки щільно прилягають до горіха. В період достигання оболонка жовтіє і розкривається, плоди досить легко випадають. Горіхи великі і дуже великі, конусоподібні, сильно звужуються до верхівки. Висота плоду до 28 мм, ширина до 25 мм, товщина до 23 мм.

Форма переважно правильна, ледь приплюснута. Шкаралупа товста, жовто–коричнева або коричнева з темними смугами, гладка, блискуча, із світлим нальотом на верхівці. Ядро велике, яйцеподібне, з гострим кінчиком, покрите легковіддільною темно-коричневою, грубою волокнистою оболонкою, світло-кремове, солодке, смачне. Горіхи достигають пізно, переважно у другій полови вересня – на початку жовтня. Не потрібно спішити із збиранням врожаю, тому що передчасно зібрані плоди втрачають масу, погіршуються також їх смакові якості.

Один із найбільш продуктивних сортів, плодоносить рясно і регулярно. Горіхи великі, привабливі на вигляд. Сорт потребує плодючого ґрунту, не проростає в холодному та перезволоженому ґрунті. Для цього сорту необхідні хороші запилювачі, такі як Барселонський, Косфорд.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготували Остап та Любов МИХАЦЬ
(стаття з журналу «Огородник». 08. 2010 р.)

Купити саджанці фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Користь трюфеля для рослин
Для здорового саду потрібен здоровий ґрунт. Одним з найважливіших процесів, що забезпечують здоров'я ґрунту є мікоризація
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Для гарантування повноцінного запилення й отримання щедрого врожаю варто підстрахуватись штучним запиленням. Порада, як це зробити
Каштан їстівний: користь та використання
Всі частини їстівного каштану можуть бути використані для профілактики захворювань людини або як лікарські засоби, а також для створення дивовижних страв
Горіх скороплідний — для користі й достатку
Як відомо, горіхи дуже поживні й корисні для здоров’я. А ще на них можна вигідно заробити. «Я переконалася в цьому із власного досвіду», — стверджує Лариса Марущак
Делікатес із зелених горіхів
Одна-дві ложки цієї смакоти до чаю за сніданком або вечерею додадуть вам енергії та стануть ефективною профілактикою хвороб серцево-судинної, сечостатевої й ендокринної систем
Мигдаль. Рожева розкіш
Які сорти солодкого й гіркого мигдалю прижилися в Україні
Шкідники та хвороби фундука
Захист фундукового саду від основних шкідників і збудників хвороб
Чим фундук корисний для здоров'я
Корисні та поживні властивості фундука. Поради експерта щодо вікористання плодів фундука

Рекомендовані товари!

Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ОКН-993)

209грн.
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак ніжний, солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ІФН-5-10)

1 190грн.
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка голий корінь, за 10 шт., за 100 шт., за 50 шт., за 500 шт., за 1000 шт.
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ніжний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Саджанець Фундук Галле

У наявності

Саджанець Фундук Галле (ОКН-1698)

189грн.
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, контейнер, 5-7,5 л
Маса плоду/грона 3-3,5 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак приємний, солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Фундук Косфорд

У наявності

Саджанець Фундук Косфорд (ОКН-1717(2-4л))

189грн.
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Саджанець Фундук Цінний Вебба

У наявності

Саджанець Фундук Цінний Вебба (ОКН-1697)

189грн.
Група плодові
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Смак смачний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник