Як створити сад, щоб він приносив радість, давав високі врожаї при мінімальних витратах і залишився для прийдешніх поколінь?
Для здорового саду потрібен здоровий ґрунт. Одним з найважливіших процесів, що забезпечують здоров'я ґрунту є мікоризація, тобто заселення його грибами, які у симбіозі співпрацюють з рослинами.
► Створення мікоризного симбіозу сприяє тому, що площа поверхні рослини, яка живиться, зростає у 2-10 разів за рахунок гіф гриба, який виходить з коріння.
► Гриб переводить важкодоступні для рослини речовини, і, особливо, фосфор у доступну для рослини форму.
► Рослина використовує біологічно активні речовини, які синтезує гриб. Наприклад, концентрація гормонів росту у мікоризованих рослин у 7-10 вища, ніжу немікоризованих.
Один з найсприятливіших видів мікоризного симбіозу відбувається між фундуком (ліщиною) та чорним (перигорським) трюфелем.
⌂ Фото: Що таке мікориза
Мікоризу чорний трюфель утворює з багатьма рослинами на Землі, але плодове тіло формує лише з окремими видами, зокрема з ліщиною (фундуком). Мікориза з фундуком утворюється на ґрунтах з дуже широким діапазоном кислотності (pH від 3,5 до 9), плодові тіла активно утворюються на нейтральних та легко лужних ґрунтах.
⌂ Фото: Плодове тіло труфеля
Мікоризовані корені фундука матимуть підвищену стійкість до ґрунтових хвороб за рахунок утворення природних антибіотиків, посилиться дія корисних бактерій, зокрема бульбочкових. В екосистемі горіхового саду між деревами та усіма культурами, які ростуть у саду, чи то кущі, чи то городина утвориться єдина мікоризна сітка, яка відповідає за розподіл вуглецю всередині екосистеми, здійснює живлення, перерозподіл азоту, фосфору, води між мікоризованими рослинами, підвищує транспірацію і стійкість до посухи та приморозків.
Цей симбіоз гарантує великий приріст врожаю, даючи такі позитивні ефекти:
►покращує міжклітинне дихання в тканинах рослини;
►інтенсивно стимулює весняну вегетацію;
► сприяє синтезу незамінимих амінокислот та відповідних білків;
► підвищує стійкість рослини до посухи;
► захищає рослину від хвороб, стимулюючи її імунні процеси;
► сприяє збільшенню урожаю;
► захищає від заморозків;
► покращує приживлюваність рослин;
► стимулює ріст та цвітіння, охороняє зав'язь від опадання;
► підвищує стійкість до захворювань;
► мікориза не токсична, не шкідлива для людини і тварин.
І до того ж, крім підвищеного урожаю горіхів, ви збиратимете ще й елітні суперсмачні і супердорогі чорні трюфелі.
⌂ Фото: Чорні трюфелі дуже смачні
Шукають трюфелі часто з допомогою свиней чи собак. Однак і неозброєним оком можна помітити місця їх розміщення: над трюфелем трава ніби вигорає, стає жовтого кольору і над нею літають маленькі жовті мушки, схожі на дрозофіл (їх, як і свиней, приваблює запах гриба).
Клімат України ідеально підходить для отримання рекордних врожаїв якісного чорного (перигорського ) трюфеля. Ціна цього гриба коливається від 1000 до 2000 євро за кілограм, а з 10 соток за сезон можна зібрати від 400 г до 2 кг. Тобто за сезон на 10 сотках можна заробити від 400 до 4000 євро.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла В.П. Оліферчук доц. каф. екології НЛТУ України, кандидат біологічних наук.