Здавна садівники та городники борються з одним із найпоширеніших шкідників — травневим хрущем. І, на жаль, часто безрезультатно. Щоб розв’язати цю проблему, треба більш детально дізнатися про життєві цикли та умови розвитку хрущів і вчасно вживати відповідних заходів боротьби з цими жуками.
Травневий хрущ широко поширений на всій території України. Він пошкоджує більшість плодових, ягідних та овочевих культур. Поширюється цей шкідник двома методами:
У першому випадку личинка пересувається під землею у верхньому шарі ґрунту, за добу може подолати 100–120 м. У другому — комаха летить, долаючи досить великі відстані.
Травневий хрущ має декілька стадій розвитку:
Небезпечною для саду є личинка, що пошкоджує кореневу систему молодих саджанців і овочів на грядках, та доросла особина, яка поїдає молоде листя, квіткові суцвіття, що негативно впливає на ріст, розвиток та врожайність насаджень.
Існує безліч хімічних методів боротьби з цими шкідниками, які використовують у промисловості, але насправді їхня дієвість точкова та малоефективна. Тому з хрущем треба не боротися, а створити такі умови, за яких він сам не захоче завітати на вашу присадибну ділянку.
Найголовніше, що природні заходи боротьби зі шкідниками є цілком безпечними та досить ефективними, хоча потребують чимало часу. Можна використовувати й біологічні препарати.
✔ Одним із найефективніших біопрепаратів є Немабакт. Він безпечний для середовища і людини, адже його препаративна форма — нематоди, які проникають у личинку через природні отвори та знищують її зсередини протягом двох-трьох діб.
Личинки здатні зберігати активність у ґрунті без харчування упродовж декількох років. У спеціалізованих магазинах у продажу є безліч різних видів біопрепаратів, але використовувати їх можна лише після консультації з агрономом-садівником.
⌂ Фото: Личинка хруща
✔ Якщо шкідників дуже багато, тоді не варто на ділянці вирощувати культурні рослини. Спочатку рекомендовано густо засіяти ґрунт гірчицею й одночасно внести препарат Метаризин, який протягом одного-двох сезонів зможе цілком очистити ґрунт від цього шкідника.
Метаризин — це агресивний грибок, який заселяється в ґрунт у теплу пору року й поширюється там на велику глибину. Вносити його в ґрунт можна будь-яким доступним способом: шляхом змішування з добривами, розчинення в поливній воді, обприскування ґрунту. Найбільшого ефекту можна досягти під час внесення у вологий ґрунт: до чи після дощу, перед обробкою ґрунту або під час підгортання. Норма внесення, залежно від чисельності шкідників, становить від 5–8 до 25 л на гектар.
Здавна, ще до появи такого різноманіття, наші предки використовували рослини, які самі захищали їхні ділянки від різних шкідників і хвороб. Для боротьби з ґрунтовими личинками використовують рослини, що накопичують азот. Фахівці розробили унікальну методику для садових господарств.
✔ Досить засіяти пристовбурні кола плодових дерев білою конюшиною чи будь-якими іншими рослинами, на корінні яких живуть азотофіксуючі бактерії. Ці бактерії поглинають із повітря азот, і в результаті він накопичується у ґрунті. Така земля стає малопридатною для шкідників, але водночас є дуже корисною для дерев та зручною для садівників. Після дощу садівник зможе без проблем ходити по саду і не грузнути, що дає змогу оглядати дерева чи збирати врожай.
⌂ Фото: Інсектицид Антихрущ проти личинки хруща
✔ Ефективним і абсолютно нешкідливим засобом у боротьбі проти хруща є поливання грядок протягом усього весняно-літнього періоду настоєм із лушпиння цибулі. Для його приготування лушпиння цибулі (1/3 відра) заливають водою до наповнення відра і витримують протягом п’яти днів. Перед застосуванням до настою доливають однакову кількість води (1:1). Боротьбу з личинками хруща ефективніше проводити в теплу пору, коли вони піднімаються ближче до поверхні ґрунту.
Які засоби ви не використовували б у боротьбі зі шкідниками в саду чи на городі – найголовнішим є дотримання агротехніки, технологічних вимог обробітку ґрунту, сівозміни в просторі й часі під час вирощування рослин. Вносячи органічні добрива, подбайте про те, щоб не занести шкідника у ґрунт. Бо личинки хруща на перших стадіях розвитку, поки не сформувався міцний ротовий апарат гризучого типу, поїдають лише м’які органічні рештки. Тож, щоб ненароком власноруч не занести хруща в ґрунт, рекомендують проморозити органічні рештки.
!!! Чим раніше розпочнете боротьбу з хрущами-шкідниками, тим більше шансів матимете, щоб захистити урожай.
Рекомендовані товари!
У наявності
Антигусінь + Самшит за 4 мл + 3 мл (УЗЗ-190)
У наявності
Актофіт (УЗЗ-122)
У наявності
Актелік (УЗЗ-66)
У наявності
Антихрущ (УЗЗ-18)
У наявності
Ентоцид за 100 г (УЗЗ-167А)
У наявності
Ініціатор (УЗЗ-420)