Травневий хрущ. Дієві методи боротьби з ним

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.04.2020

Здавна садівники та городники борються з одним із найпоширеніших шкідників — травневим хрущем. І, на жаль, часто безрезультатно. Щоб розв’язати цю проблему, треба більш детально дізнатися про життєві цикли та умови розвитку хрущів і вчасно вживати відповідних заходів боротьби з цими жуками.

Стадії розвитку травневого хруща

Травневий хрущ широко поширений на всій території України. Він пошкоджує більшість плодових, ягідних та овочевих культур. Поширюється цей шкідник двома методами:

У першому випадку личинка пересувається під землею у верхньому шарі ґрунту, за добу може подолати 100–120 м. У другому — комаха летить, долаючи досить великі відстані.
Травневий хрущ має декілька стадій розвитку:

Небезпечною для саду є личинка, що пошкоджує кореневу систему молодих саджанців і овочів на грядках, та доросла особина, яка поїдає молоде листя, квіткові суцвіття, що негативно впливає на ріст, розвиток та врожайність насаджень.

 

Як боротися з личинкою хруща

Існує безліч хімічних методів боротьби з цими шкідниками, які використовують у промисловості, але насправді їхня дієвість точкова та малоефективна. Тому з хрущем треба не боротися, а створити такі умови, за яких він сам не захоче завітати на вашу присадибну ділянку.

Найголовніше, що природні заходи боротьби зі шкідниками є цілком безпечними та досить ефективними, хоча потребують чимало часу. Можна використовувати й біологічні препарати.

Одним із найефективніших біопрепаратів є Немабакт. Він безпечний для середовища і людини, адже його препаративна форма — нематоди, які проникають у личинку через природні отвори та знищують її зсередини протягом двох-трьох діб.

Личинки здатні зберігати активність у ґрунті без харчування упродовж декількох років. У спеціалізованих магазинах у продажу є безліч різних видів біопрепаратів, але використовувати їх можна лише після консультації з агрономом-садівником.

⌂ Фото: Личинка хруща

Якщо шкідників дуже багато, тоді не варто на ділянці вирощувати культурні рослини. Спочатку рекомендовано густо засіяти ґрунт гірчицею й одночасно внести препарат Метаризин, який протягом одного-двох сезонів зможе цілком очистити ґрунт від цього шкідника.

Метаризин — це агресивний грибок, який заселяється в ґрунт у теплу пору року й поширюється там на велику глибину. Вносити його в ґрунт можна будь-яким доступним способом: шляхом змішування з добривами, розчинення в поливній воді, обприскування ґрунту. Найбільшого ефекту можна досягти під час внесення у вологий ґрунт: до чи після дощу, перед обробкою ґрунту або під час підгортання. Норма внесення, залежно від чисельності шкідників, становить від 5–8 до 25 л на гектар.

Здавна, ще до появи такого різноманіття, наші предки використовували рослини, які самі захищали їхні ділянки від різних шкідників і хвороб. Для боротьби з ґрунтовими личинками використовують рослини, що накопичують азот. Фахівці розробили унікальну методику для садових господарств.

Досить засіяти пристовбурні кола плодових дерев білою конюшиною чи будь-якими іншими рослинами, на корінні яких живуть азотофіксуючі бактерії. Ці бактерії поглинають із повітря азот, і в результаті він накопичується у ґрунті. Така земля стає малопридатною для шкідників, але водночас є дуже корисною для дерев та зручною для садівників. Після дощу садівник зможе без проблем ходити по саду і не грузнути, що дає змогу оглядати дерева чи збирати врожай.

⌂ Фото: Інсектицид Антихрущ проти личинки хруща

Ефективним і абсолютно нешкідливим засобом у боротьбі проти хруща є поливання грядок протягом усього весняно-літнього періоду настоєм із лушпиння цибулі. Для його приготування лушпиння цибулі (1/3 відра) заливають водою до наповнення відра і витримують протягом п’яти днів. Перед застосуванням до настою доливають однакову кількість води (1:1). Боротьбу з личинками хруща ефективніше проводити в теплу пору, коли вони піднімаються ближче до поверхні ґрунту.

Які засоби ви не використовували б у боротьбі зі шкідниками в саду чи на городі – найголовнішим є дотримання агротехніки, технологічних вимог обробітку ґрунту, сівозміни в просторі й часі під час вирощування рослин. Вносячи органічні добрива, подбайте про те, щоб не занести шкідника у ґрунт. Бо личинки хруща на перших стадіях розвитку, поки не сформувався міцний ротовий апарат гризучого типу, поїдають лише м’які органічні рештки. Тож, щоб ненароком власноруч не занести хруща в ґрунт, рекомендують проморозити органічні рештки.

!!! Чим раніше розпочнете боротьбу з хрущами-шкідниками, тим більше шансів матимете, щоб захистити урожай.

Купити інсектициди від хруща

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Біопрепарати для захисту картоплі
Серед хвороб найбільшої шкоди картоплі завдає фітофтороз, а з-поміж шкідників — колорадський жук.
Ялівці в ландшафтному дизайні (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Які сорти ялівцю як краще використовувати у ландшафтному дизайні, розповість наш експерт
Хвороби плодових культур та їхній захист (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Надзвичайно важливе значення має турбота про здоров’я плодових і ягідних рослин, зокрема про захист насаджень від хвороб. Як це робити, знає та ділиться досвідом Світлана Градченко, с.н.с. Інституту садівництва НААН України
Поширені хвороби овочевих культур (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Щоб отримати щедрий урожай овочів, треба знати особливості їх вирощування, шляхи поширення хвороб і способи захисту
Як боротися з личинкою хруща: народні методи
Як завдати цій комасі нищівного удару та попрощатися з нею надовго? На допомогу прийдуть безпечні та перевірені роками народні методи
Як боротися з мурахами (народні методи)
Мурахи в саду є досить поширеною проблемою. Вони не тільки ускладнюють відпочинок, а й шкодять посівам, особливо овочевим і декоративним рослинам. Тому краще від них позбутися. Що найкраще підходить для боротьби з мурахами в саду? Перевірте наші способи!
Зніміть це негайно, чи як боротися зі слимаками
На ваш врожай поклали око маленькі повзучі «гості»? «СонцеСад» розкаже, як позбутися непроханих ненажерливих «причеп» на вашій дачній ділянці
Ялівець та його види: застосування у ландшафтному дизайні
Експерти «СонцеСаду» розкажуть, як виглядає ялівець різних видів і яким чином ця декоративна рослина зможе прикрасити будь-який куточок біля будинку
Топ-новинка — інсектицид «STOP Жук»
Новий препарат для боротьби з основними шкідниками саду та городу

Рекомендовані товари!