Які види хурми вирощують в Україні

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
13.11.2020

Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує зернові, соняшник тощо, а також саджанці нових малопоширених плодових (азиміна, хурма, зізіфус, кизил), декоративних та ароматичних культур.

 

Вирощування хурми в Україні

Через глобальну зміну клімату, що спостерігається в останні десятиріччя, особливо актуальним є питання введення в культуру та освоєння нових видів рослин, а плодових особливо. Зусилля інтродукторів і селекціонерів в Україні та за кордоном завжди були спрямовані на впровадження нетрадиційних рослин та їхніх сортів. Раніше такі види 5 колекціонували в ботанічних садах, дендропарках, але вони мало поширювалися. Останнім часом завдяки зусиллям науковців малопоширені рослини мають попит. До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, Високі харчові й лікарські властивості її плодів.  

Перший досвід вирощування хурми, (Diospyros L.) за межами Південного берега Криму свідчить про те, що погодно-кліматичні умови Степу України цілком відповідають їхнім біологічним особливостям і вони за належної агротехніки придатні для культивування на цій території. Зібраний у господарстві «Новокаховське» генофонд – це унікальні колекції, які використовуватимуться для виведення нових сортів, впровадження у практику садівництва найцінніших адаптованих сортів і форм.

Для цих культур характерні: висока врожайність, поживні та цінні властивості плодів. Незначне ураження шкідниками та хворобами в умовах південного регіону. Масове їх вирощування дало 6 можливість отримувати у великій кількості екологічно чисту продукцію з цінними властивостями за значно меншими затратами, ніж у традиційних плодових культур. Щоправда, наразі всі саджанці, які вирощуються в дослідному господарстві, закуповують для приватних садів. Ще не знайшовся ентузіаст, який почав би вирощувати в Україні хурму, на плантації у промислових масштабах.

⌂  Фото: Хурма містить калій, залізо, кальцій, магній, фосфор, вітаміни Р, А, С.

Рід хурма належить до родини Ебенових і, за літературними даними, має до 500 видів. В Україні рід Diospyros L. представлено в культурі трьома видами: східна, кавказька, віргінська, має своє місце і хурма гібридна. Культура хурми як плодової рослини відома в Україні з минулого століття. Її дерева, дводомні або полігамні, створюють квітки трьох типів (чоловічі, жіночі та двостатеві).

 

Особливості хурми східної та гібридної

Хурму східну культивують із давнини. Вона містить у кілька разів більше корисних мікроелементів і харчових волокон, ніж яблуко. Хурма може похвалитися і великою кількістю антиоксидантів, цукрів, вуглеводів, білків, дубильних речовин, органічних кислот. Це чудове джерело калію, заліза, кальцію, магнію, фосфору, вітамінів Р, А, С. Яскраво оранжевий колір зумовлений вмістом бета каротину, тому чим яскравіші плоди, тим вони корисніші.

Плоди хурми як дієтичний продукт використовують свіжими та сушеними, також із них виготовляють пастилу, варення, джеми, сиропи. Її плоди лікарі рекомендують вживати при захворюваннях серцево-судинної системи, органів травлення, печінки, щитоподібної залози, при недокрів'ї. Нажаль, погодно-кліматичні умови Степу України не дуже підходять для вирощування тут різноманіття сортів хурми східної.

Хурма гібридна більш пристосована до наших умов і також цінна. У степовій зоні України переважно вирощують гібриди між східною та віргінською хурмою, а також гібриди, отримані в результаті схрещування сорту Нікітська бордова.

Відео «Хурма. 3.Коли будуть плоди?»

Пояснює Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України


Плоди хурми гібридної за смаковими та поживними властивостями не поступаються хурмі східній, навіть мають більш насичений смак. У результаті багаторічної селекційної роботи, яка ведеться в господарстві та скерована на отримання нових крупноплідних і зимостійких сортів, виділено декілька перспективних зразків. Значного поширення вони ще не мають, оскільки потребують детальнішого вивчення.

⌂ Фото: Плоди хурми віргінської

Особливості хурми віргінської

Природний ареал виду охоплює східну частину Північної Америки. Плоди - соковиті ягоди округлої, конічної форми (2-5 см). Цей вид має неабиякий практичний інтерес для плодівництва. За останні роки виведено добрі сорти хурми віргінської, у плодах яких нема терпкості. Завдяки поєднанню різних біологічно активних речовин їх рекомендують застосовувати в медицині. Корисні речовини містяться і в листі, стеблі, квітках, чашечках, корінні рослини.

За біохімічним складом листя хурми віргінської, порівняно з іншими видами, має найбільший вміст вітаміну С і мінеральних речовин. Сьогодні в результаті багаторічної роботи в дослідному господарстві зібрано близько 30 сортів. Господарство є заявником чотирьох її сортів. Також вирощує та реалізовує саджанці перспективних сортів хурми. Ця культура потребує подальшого розширення ареалу вирощування в Україні.

Купити саджанці хурми

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Основні причини нестабільності плодоношення плодових (журнал «СонцеСад» 1/2023)
На стабільність плодоношення плодових дерев впливає ціла низка факторів, якіх саме — розповідає Олена Кіщак
Лимони на підвіконні: як посадити та доглядати за лимонним деревом в домашніх умовах
Любите лимони, ананаси і гранати? Тоді вирощуйте їх удома, прямо в кімнаті! Це легко, незвично, красиво й корисно! Як садити лимони та доглядати за ними
Як виростити томатне дерево (тамарільйо)
Томатне дерево. Опис та поради щодо посадки та догляду за тамарільйо
Бамія: як виростити та використовувати для оздоровлення організму (журнал СонцеСад №4/2021)
П’ять років тому Світлана Іщенко із Дніпропетровщини вперше посіяла цю овочеву культуру. І тепер ділиться технологією вирощування бамії, а також своїми рецептами страв із бамії
Овочевий фізаліс: де садити (журнал СонцеСад №4/2021)
Де садити овочевий фізаліс, щоб виростити корисний екзотичний плід
Маракуя на українському городі? Запросто! (журнал СонцеСад №4/2021)
Як полтавцю вдалося приборкати примхливу тропічну красуню, пізнати секрети її вирощування в Україні та навіщо саджати цю заморську рослину, розповів Володимир Матвеєв
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Мигдаль. Рожева розкіш
Які сорти солодкого й гіркого мигдалю прижилися в Україні
Хурма – їжа богів (журнал СонцеСад №1/2021)
Корисні властивості хурми

Рекомендовані товари!