Вирощування хурми

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
13.11.2020

⌂  Хурма дводомна рослина

  Ольга ГРАБОВЕЦЬКА, кандидат біологічних наук, спеціаліст з інтродукції, вивчення, селекції та вирощування нових малопоширених культур на базі ДП «ДГ «Новокаховське» Інституту рису НААН»

  Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує зернові, соняшник тощо, а також саджанці нових малопоширених плодових (азиміна, хурма, зізіфус, кизил), декоративних та ароматичних культур. Через глобальну зміну клімату, що спостерігається в останні десятиріччя, особливо актуальним є питання введення в культуру та освоєння нових видів рослин, а плодових особливо. Зусилля інтродукторів і селекціонерів в Україні та за кордоном завжди були спрямовані на впровадження нетрадиційних рослин та їхніх сортів. Раніше такі види 5 колекціонували в ботанічних садах, дендропарках, але вони мало поширювалися. Останнім часом завдяки зусиллям науковців малопоширені рослини мають попит. До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, Високі харчові й лікарські властивості її плодів.   
  Перший досвід вирощування хурми, (Diospyros L.) за межами Південного берега Криму свідчить про те, що погодно-кліматичні умови Степу України цілком відповідають їхнім біологічним особливостям і вони за належної агротехніки придатні для культивування на цій території. Зібраний у господарстві «Новокаховське» генофонд - це унікальні колекції, які використовуватимуться для виведення нових сортів, впровадження у практику садівництва найцінніших адаптованих сортів і форм.
 
Для цих культур характерні: висока врожайність, поживні та цінні властивості плодів. Незначне ураження шкідниками та хворобами в умовах південного регіону. Масове їх вирощування дало 6 можливість отримувати у великій кількості екологічно чисту продукцію з цінними властивостями за значно меншими затратами, ніж у традиційних плодових культур. Щоправда, наразі всі саджанці, які вирощуються в дослідному господарстві, закуповують для приватних садів. Ще не знайшовся ентузіаст, який почав би вирощувати в Україні хурму, на плантації у промислових масштабах.

⌂  Хурма містить калій, залізо, кальцій, магній, фосфор, вітаміни Р, А, С.

  Рід хурма належить до родини Ебенових і, за літературними даними, має до 500 видів. В Україні рід Diospyros L. представлено в культурі трьома видами: східна, кавказька, віргінська, має своє місце і хурма гібридна. Культура хурми як плодової рослини відома в Україні з минулого століття. Її дерева, дводомні або полігамні, створюють квітки трьох типів (чоловічі, жіночі та двостатеві).
   Хурма східна та гібридна. Хурму східну культивують із давнини.
  Вона містить у кілька разів більше корисних мікроелементів і харчових волокон, ніж яблуко. Хурма може похвалитися і великою кількістю антиоксидантів, цукрів, вуглеводів, білків, дубильних речовин, органічних кислот. Це чудове джерело калію, заліза, кальцію, магнію, фосфору, вітамінів Р, А, С. Яскраво оранжевий колір зумовлений вмістом бета каротину, тому чим яскравіші плоди, тим вони корисніші. Плоди хурми як дієтичний продукт використовують свіжими та сушеними, також із них виготовляють пастилу, варення, джеми, сиропи. Її плоди лікарі рекомендують вживати при захворюваннях серцево-судинної системи, органів травлення, печінки, щитоподібної залози, при недокрів'ї. Нажаль, погодно-кліматичні умови Степу України не дуже підходять для вирощування тут різноманіття сортів хурми східної. Хурма гібридна більш пристосована до наших умов і також цінна. У степовій зоні України переважно вирощують гібриди між східною та віргінською хурмою, а також гібриди, отримані в результаті схрещування сорту Нікітська бордова.

Відео «Хурма. 3.Коли будуть плоди?». Пояснює Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України:

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

  Плоди хурми гібридної за смаковими та поживними властивостями не поступаються хурмі східній, навіть мають більш насичений смак. У результаті багаторічної селекційної роботи, яка ведеться в господарстві та скерована на отримання нових крупноплідних і зимостійких сортів, виділено декілька перспективних зразків. Значного поширення вони ще не мають, оскільки потребують детальнішого вивчення.

⌂ Плоди хурми віргінської

  Хурма віргінська. Природний ареал виду охоплює східну частину Північної Америки. Плоди - соковиті ягоди округлої, конічної форми (2-5 см). Цей вид має неабиякий практичний інтерес для плодівництва. За останні роки виведено добрі сорти хурми віргінської, у плодах яких нема терпкості. Завдяки поєднанню різних біологічно активних речовин їх рекомендують застосовувати в медицині. Корисні речовини містяться і в листі, стеблі, квітках, чашечках, корінні рослини. За біохімічним складом листя хурми віргінської, порівняно з іншими видами, має найбільший вміст вітаміну С і мінеральних речовин. Сьогодні в результаті багаторічної роботи в дослідному господарстві зібрано близько 30 сортів. Господарство є заявником чотирьох її сортів. Також вирощує та реалізовує саджанці перспективних сортів хурми. Ця культура потребує подальшого розширення ареалу вирощування в Україні.

Купити саджанці хурми можна тут

Читайте ще:
Чим вигідний фундук
Садіть дерева восени
Актинідія – міні-ківі у вашому саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram