Вирощують хурму заради смачних та поживних плодів. Вони багаті на вітаміни та поліфенольні речовини, каротиноїди, лейкоантоціани, а також органічні сполуки калію, кальцію, заліза та йоду. Цінна властивість хурми – високий вміст йоду.
Які корисні властивості має хурма
- Як дієтичний продукт хурма не має обмежень і протипоказань, окрім цукрового діабету, оскільки приблизно 40% вуглеводів хурми – це глюкоза, а 52% – фруктоза. Проте в ній багато калію, натрію, кальцію, магнію, фосфору, провітаміну А, вітамінів В1 і В2, РР.
- Дуже корисна хурма при хворобах органів кровообігу, печінки, жовчовивідних шляхів, а також як засіб від недокрів’я. При анемії корисно пити по 50–100 мл соку хурми двічі на день перед споживанням їжі.
- При ангіні, фарингіті, ларингіті можна полоскати горло соком зі стиглої хурми, розведеним у воді.
- Хворим на сечокам’яну хворобу варто скористатися таким рецептом: чотири хурми подрібнити, залити склянкою окропу й довести до кипіння, охолодити й випити разом із м’якоттю за два рази (перед споживанням їжі).
- Хурма допоможе позбутися вугрів, оскільки має бактерицидні властивості. Замість маски, намастіть обличчя м’якоттю плоду. Тримайте 15–20 хв., змийте ледь теплою водою.
- Хурма – чудові ліки для травного тракту. Щойно відчули розлад шлунка – розріжте шість стиглих плодів, залийте трьома склянками води й кип’ятіть на слабкому вогні протягом 20 хв. Потім суміш треба процідити й пити по 250 мл через кожні чотири години.
- Хурма багата на магній, брак якого, особливо в холодну пору року, може спричинити депресію. Тож «зарядіть» нервову систему цим корисним елементом, аби зимові вечори не навіяли вам песимізму. Хурма дуже добре тонізує тіло, підвищує працездатність і водночас заспокоює нерви. Один-два плоди на день – і світ заграє яскравими фарбами.
- Хурма корисна жінкам – для профілактики старіння шкіри. М’якоть стиглого плоду збагатить шкіру й зробить її ніжною: маску достатньо тримати на обличчі впродовж 15 хвилин, потім її треба змити теплою водою.
- Хурма – чудові підтримувальні ліки для щитоподібної залози й унікальний «очищувач» від токсинів та шлаків (завдяки вмісту пектинів).
- Якщо хочете зміцнити зір, але набридла морква – замініть її хурмою, у якій бета-каротину більше, ніж у гарбузах, томатах і солодкому перці. У цьому плоді також міститься достатня кількість харчових волокон, що дуже сприятливо впливають на роботу кишечнику.
- Порошок із сухих листків хурми здавна використовували як кровоспинний засіб, а настій із кори – для полоскань при запаленнях порожнини рота.
- Часто хурму зривають із дерев недостиглою. Якщо після цього її тримають у помірному холоді, вона довго зберігає корисні властивості, якщо ж плоди лежать у кімнаті й на світлі, вони втрачають свою цінність.
- Крем: 700 г м’якої й соковитої хурми очистити від шкірки, вийняти кісточки, збити в блендері з 400 г знежиреного сиру. Розкласти на маленькі порції й прикрасити тертим шоколадом.
Увага!
Не змішуйте хурму з молоком чи холодною водою.
Відео «Хурма. 3.Коли будуть плоди?»
Пояснює Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2021
Купити саджанці хурми