Любите лимони, ананаси і гранати? Тоді вирощуйте їх удома, прямо в кімнаті! Це легко, незвично, красиво й корисно! Лимон — чи не найпопулярніше екзотичне плодове дерево, яке вже давно вирощують у домашніх умовах. Лимонне дерево не лише прикрасить кімнату, а й очистить повітря, до того ж воно регулярно цвіте і плодоносить.
Змішайте дернову та листяну землю, річковий пісок і перегній (2:1:1:1). На дно горщика насипте дренаж. Якщо корені рослини довші за посудину, акуратно укладіть їх кільцями, поступово присипаючи ґрунтом. Пересаджувати лимонне дерево треба раз на рік, навесні, але тільки якщо коренева система зайняла весь простір у вазоні.
⌂ Як неправильно садити деревце ⌂ Як правильно садити деревце
Поливають лимонне дерево лише добре відстояною або ж фільтрованою водою, додаючи до останньої частину звичайної (влітку — щодня або через день, взимку — 1–2 рази на тиждень). На край горщика дуже повільно виливайте воду, поки вона не почне виходити знизу в піддон. Через 2–3 години воду з піддона знову переливають у горщик, так треба робити доти, доки піддон не спорожніє. Окрім того, влітку обприскуйте лимон м'якою відстояною водою. У цей період розмістіть деревце на південно-західному вікні, а взимку — на східному. Прямі сонячні промені пригнічують рослину.
Вазон із лимоном не можна різко й часто пересувати або повертати, бо це може спричинити опадання листя, тож робіть це не частіше ніж два рази на місяць і не більше ніж на 30 градусів. Для формування крони періодично прищипуйте пагони протягом перших 2–3 років життя. Якщо молода і слабка рослина (яка має менше ніж 50 листків) зацвіла, видаліть квітки, на третій рік можна залишити 3–4 квітки, на четвертий — тільки добре розвинені. На дорослих лимонах залишають лише одну зав'язь на 20–25 листків. Так само роблять і з плодами. Найкраще залишати лимони, які зав'язалися недалеко від стовбура і на коротких гілочках.
⌂ Поливати лише добре відстояною або ж фільтрованою водою
Для прискорення росту рослини використовуйте розчин аміачної селітри. Якщо листя біля верхівки жовтіє і відмирає по краях, застосовуйте сульфатні або калійні добрива без хлору. Коли дерево досягне дворічного віку, двічі на місяць підживлюйте його фосфорно-калійними сумішами (на 1 л води додайте по 5 г калійної солі та суперфосфату) з розрахунку 300 г розчину на одне деревце. А щоб не обпалити кореневу систему, заздалегідь полийте рослину водою.
Узимку підживлюйте лимон раз на місяць, в інші пори року — раз на два тижні добривами органічного походження (пташиний послід або коров'як), розбавленими у воді (1:20). Якщо використовуєте мінеральні та органічні підживлення в комплексі, зменште дози удвічі.
Важливо знати!
✔ Лимони достигають протягом місяця, але можуть рости далі (до року). Однак не чекайте, зривайте плоди яскраво-жовтими, бо згодом вони втратять і свою красу, і смакові переваги.
За слабкого росту листя у разі браку мікроелементів використайте слабкий розчин марганцівки, якщо воно пожовкло — розчин мідного купоросу (2 г/1 л води) кожні 5–6 днів.
Попелиця, щитівка або павутинний кліщик ослаблюють лимонне дерево і призводять до його «облисіння». Способи боротьби з ними такі самі, як і для інших рослин.
Розповіла ексклюзивно для «СонцеСаду» Анастасія Голубенко, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Рекомендовані товари!
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Фізаліс Queen of malinska за 5 нас. (ЕФЗ-2)
34грн.
У наявності
Чумиза 10 нас. (ЕЛП-94)
12грн.
У наявності
Восковий гарбуз Картон прайз за 5 нас. (ЕЛП-101)
16грн.
У наявності
Сорис за 0,3 г (ЕЛП-109)
20грн.
У наявності
Маракуйя за 5 нас. (ЕЛП-119)
56грн.