Амарант: смачно та корисно

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.12.2020

Багато хто називає цю рослину щирицею, півнячим гребенем, лисячим хвостом, слоновим хоботом і використовує лише як декор квітників.

Проте амарант це:

відмінний сидерат, що значно покращує родючість ґрунту та сприяє збагаченню землі азотом;
захисник урожаю, адже його специфічний аромат відлякує комах шкідників;
паливо, бо сухими стеблами і листям легко розтоплювати;
вітамінна добавка до раціону для домашньої худоби та птиці.

 

Амарант в кулінарії

А найголовніше, амарант — це не лише незвичний делікатес, що може стати родзинкою багатьох страв, а й вірний помічник при лікуванні та профілактиці багатьох хвороб. Адже у ньому дуже багато білка, вітамінів (зокрема й вітаміну Д), солей натрію, магнію, калію, фосфору, кальцію, а також високий вміст корисних амінокислот. Він підвищує імунітет, знижує рівень холестерину в крові, лікує псоріаз, виразку шлунку, опіки, стенокардію та жіночі хвороби.

Окрім того, амарант містить сквален — речовину, що має чинить профілактичну протипухлинну дію, забезпечує здоров’я шкіри, підвищує опірність організму до різних інфекцій, сприяє виведенню з радіонуклідів, має сильні антиоксидантні властивості, бореться із старінням. Тому дієтологи рекомендують амарант хворим після операцій, при авітамінозі, загальній слабкості.

Листки амаранту можна збирати, коли рослина досягла 25–30 см заввишки, в подальшому листочки збирають із нижніх ярусів, аж до пізньої осені. Свіжими вони смакують у салатах, їх також тушкують, смажать, маринують, заморожують. У поєднанні із суцвіттями листки забезпечать «хрумкість» огірків та нададуть пікантності іншим солінням. Сушені ж, додають до спецій, соусів
та до улюбленого чаю. Отриманий напій швидко пробудить та забезпечить енергією на увесь день.

Проте найціннішим у амаранті є насіння — природній імуномодулятор. Воно надзвичайно поживне, а за своїм смаком нагадує горох. З нього можна зробити борошно, що суттєво підвищить поживну цінність випічки, надасть неповторного смаку та збереже її довше свіжою. Таке борошно, як і ціле насіння, додають до вівсяних чи гречаних пластівців або інших страв, зокрема до солодких каш та куті. Насіння можна посмажити на сковорідці, як кукурудзу на попкорн, додати до пива та безалкогольних напоїв.

найціннішим у амаранті є насіння — природній імуномодулятор

⌂ Фото: Найціннішим у амаранті є насіння — природній імуномодулятор

 

Лікувальні властивості амаранту

У народній медицині амарант застосовують як вітамінний, загальнозміцнювальний, тонізувальний і лікувальний засіб. Зокрема пророщене насіння вживають по дві столові ложки на день для зміцнення імунітету.

Амарантова олія може врятувати при радикуліті, травмах, болях у суглобах. Її готують таким способом: одну порцію насіння змішують з двома порціями льняної або оливкової олії холодного тиснення. Отриману суміш ставлять в тепле місце іщодня збовтують.

Настій з горілкивідмінний засіб для лікування запальних процесів сечостатевої системи, аденоми, недокрів’я, атеросклерозу. Для нього беруть стигле насіння і заливають горілкою у пропорції 1:3. Його потрібно настояти протягом восьми-десяти діб у темному місці, час від часу збовтуючи. Потім процідити, вживати по п’ять-шість крапель із молоком чи теплою водою перед їдою.

Настій з листя нормалізує обмінні процеси, зокрема при цукровому діабеті. Одну столову ложку подрібнених свіжих листків заливають склянкою окропу, настоюють протягом 30 хв. Ліки п’ють по півсклянки тричі на день. Курс лікування — три тижні.

Також при цукровому діабеті вживають по столовій ложці соку трави амаранту тричі на день.

Листя амаранту використовують для приготування лікувального настою.

⌂ Фото: Листя амаранту використовують для приготування лікувального настою

Для очищення організму змішують перемелене у кавомолці насіння амаранту та подрібнені у млинку звіробій, квіти ромашки, березові бруньки (порівну). Все подрібнити на млинку, насіння змолоти в кавомолці, змішати. Вживати по чайній ложці, запиваючи водою, тричі на день за 30 хв. перед споживанням їжі. Курс — три тижні.

Для лікування геморою, рясних менструацій, кишкових кольок, хронічних закрепів. Настій із сирих листків амаранту: дві-три столові ложки подрібненої сировини на літр окропу,  настоювати в теплому місці, відфільтрувати та вживати по півсклянки 3-4 рази на день за пів години перед споживанням їжі.

Спеціально для «СонцеСада» матеріал підготували: Тетяна Гарник, професор, фітотерапевт.

Владислава Патока, спеціаліст садово-паркового господарства.

Антон Іваночко, садівник-аматор.

Ніна Сінько, Садівник-аматор.

Купити насіння амаранта ТУТ.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ароматні рецепти: як приготувати страви з додаванням м'яти
Рецепти з м'ятою чудово підійдуть для того, щоб урізноманітнити меню. Це не тільки додасть пікантного смаку, а й зробить їжу кориснішою. Рецепти страв із м'ятою від Тетяни Гарник
З любов’ю до кожної квасолинки: коли і як краще сіяти насіння (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Як і коли сіяти насіння квасолі? Як доглядати, щоб отримати найкращий урожай? На ці запитання «СонцеСаду» відповіла завідувачка  лабораторії селекції сої і зернобобових культур Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Інна Темченко
Рецепти при гіпертонії з аронії та калини
Аронія (чорноплідна горобина) широко використовується в лікувальному харчуванні. «СонцеСад» підготував поради, як вживати чорноплідну горобину при гіпертонії. А також люди із проблеми підвищеного тиску гідно оцінять рецепти з калини
Чуфа. Ці горішки земляні — і врожайні, і смачні
Чуфа, або земляний мигдаль найбільше популярна в Єгипті, Судані, Марокко, Італії, Іс­панії. «На чуфі можна добре зароби­ти», — стверджує Роман Шумік, який мешкає в селі Почапах, що на Волині
Арахіс, земляний горіх
Походження, вирощування та корисні властивості арахісу
Як вирощувати амарант. Власний досвід українських землеробів (журнал СонцеСад №4/2020)
Високі лікувальні та харчові властивості амаранту
Амарант: смачно та корисно
Цю рослину ще називають щирицею, півнячим гребенем, лисячим хвостом. Часто вирощують як декоративну і не знають про чимало її корисних властивостей.
Спеції. І смакують, і лікують
Кожна зі спецій не лише надає особливого смаку і аромату стравам, а і має особливі властивості, що сприяють оздоровленню
Вирощування амаранту
Із сотки городу можна зібрати 15–18 кілограмів насіння амаранту

Рекомендовані товари!