Секрети вирощування картоплі (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.02.2021

Роман Ільчук, завідувач сектору картоплярства Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, доктор сільськогосподарських наук.

Роман Ільчук

Чому бадилля високе й довго зеленіє?

Іноді кліматичні умови сприяють надмірному росту зеленої маси картоплі, тоді вона насправді «буяє». Чи добре це? Усе має бути в міру. Коли картопля починає переростати, процеси фотосинтезу відбуваються тільки у верхніх листках, нижні шари затінені й не забезпечують доступу необхідних речовин до бульб із бадилля. Отож, це знижує урожайність.

Щодо того, як довго бадилля має залишатися зеленим, це залежить, зокрема, і від сорту картоплі. Процеси вегетації пізньостиглих сортів є тривалішими (іноді до 145 днів), вегетаційний період ранньостиглих не перевищує 80–90 днів. Якщо не знаєте, до яких сортів належить картопля, яка довго зеленіє на вашій ділянці, викопайте бульби й огляньте: чи затверділи, чи шкірка ще злущується? У першому випадку можна збирати врожай, у другому – не чіпайте зелену масу й спокійно чекайте, доки рослини накопичують урожай. На все свій час.

З якими культурами чергувати картоплю?

Якщо ж маєте можливість, неодмінно забезпечте сівозміну городніх культур. Найбільш оптимальною попередницею для картоплі є озима пшениця. Добрими попередниками є огірки. А ось після перцю, помідорів та інших пасльонових садити картоплю не рекомендують, бо «родичі» мають приблизно ті самі хвороби й страждають від однакових шкідників.

⌂ Фітофтора картоплі

Чи треба обробляти ділянку для профілактики фітофтори?

Із фітофторою треба боротися ще по бадиллю, тобто на самій культурі. І не тоді, коли хвороба вже з’явилася, а на її випередження.

До речі, фітофтора дуже добре перезимовує на бадиллі, тому його необхідно обов’язково знищувати. Палити його не є екологічно, краще викопайте компостну яму, скидайте туди бадилля і обов’язково пересипте торфом. Препарати для обробітку рослин проти фітофтори обов’язково треба чергувати – не за їхніми назвами, а за діючою речовиною. Бо нині на ринку дуже багато засобів, які називаються по-різному, але містять одну й ту саму діючу речовину. Будьте уважними!

Така ж рекомендація й щодо застосування препаратів для боротьби з колорадським жуком, адже з появою нового покоління шкідників у них виробляється імунітет до діючої речовини, яку ви вже використовували. Тож і ефект боротьби значно знижується.

 

⌂ Надійніше використовувати препарати системної чи системно-контактної дії

Які препарати використовувати?

Спочатку можна обробляти рослини препаратами контактної дії. Хоча вони мають певний недолік – можуть змитися росою чи опадами. Тому надійніше використовувати препарати системної чи системно-контактної дії. Вони потрапляють безпосередньо в рослину й діють зсередини, тоді як препарат контактної дії залишається тільки на поверхні листка й бореться лише з інфекцією, яка там «осіла».

Чи варто обробляти посадковий матеріал?

Замочувати бульби в препараті напередодні висаджування, як це іноді радять у народі, не треба. Краще їх протруювати, тобто обприскувати. Ми практикуємо обробіток посадкового матеріалу Престижем або аналогічними препаратами – Селест Топ, Круїзер, які на 100% ефективно діють приблизно до 70–80 діб проти всіх шкідників (дротяник, колорадський жук, травневий хрущ). Потім дія препаратів знижується, однак за цей час вдається стримати дві хвилі нашестя колорадського жука. З огляду на нинішні спекотні кліматичні умови в Україні, третьої хвилі переважно нема – молоде покоління не встигає народжуватися. Обприскувати посадковий матеріал треба безпосередньо під час висаджування, розклавши його на плівці. Купуйте тільки рекомендовані та сертифіковані засоби, оскільки фальсифіковані протруйники можуть попалити вічка картоплі або й знищити весь посадковий матеріал. І в жодному разі не можна протруювати порізані бульби – тільки цілі!

Відео «Маверік. Ідеальна картопля фрі». Розповідає Сергій БОРОДАВКО, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:


Відео «Королева Анна. Картопля з королівським характером». Розповідає Ігор Завадський, директор компанії-виробника картоплі «Солана Україна»:

Відео «Картопля Електра: заряджена на врожай!». Розповідає Сергій БОРОДАВКО, керівник відділу продажів компанії «Торговий дім «Гермес»:

ЦЕ ВІДЕО можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
ПІДПИШІТЬСЯ на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Купити картоплю насіннєву тут

Акція!. Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2021
Надзвичайна звичайна айва (журнал СонцеСад №1/2021)
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Актинідія любить українські землі (СонцеСад №1/2021)
Гіменокаліс – лілія-павук (журнал СонцеСад №1/2021)
Пересаджуємо лілійник (журнал СонцеСад №1/2021)
Королева ночі тубероза (журнал СонцеСад №1/2021)
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Лілія як дерево! (Журнал СонцеСад №1/2021)
Кизил сотні літ щороку рясно плодоносить (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощуємо смачну картоплю (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость – максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Верба б’є по хворобах (журнал СонцеСад №1/2021)
Астильба – тіньовитривала краса надовго (журналСонцеСад №1/2021)
Десять правил вирощування груші (журнал СонцеСад №1/2021)
Хурма – досить легка культура для вашого саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Флокс садовий – невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Червонощокі яблука - діти сонця (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram