Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.01.1970

Фермери із Запоріжжя збирають щедрі врожаї, висаджуючи овочі у відкритий ґрунт на місяць пізніше за інших – не на початку травня, а в червні

⌂ Фото: Євген Парасочка на городі

Кожного 20-го квітня, коли більшість овочівників переймається тим, що розсада витягнулася, а висаджувати її за погодними умовами ще не час, Ірина та Євген Парасочки із села Соколівки Вільнянського району Запорізької області лише розкладають у касети насіння перців і баклажанів. Таку неквапливість можна пояснити кількома чинниками.

Передусім фермери уникають клопоту щодо доосвітлювання ранньої розсади та забезпеченості її додатковим теплом. Потрапивши до відкритого ґрунту через 45 днів від посіву, тобто на початку червня, молоді рослинки не ризикують зазнати шкоди від приморозків, тож у городників нема потреби в захисних матеріалах.

Перці, баклажани, спаржеву квасолю, буряк, пастернак, цукрову кукурудзу, картоплю, цвітну капусту, броколі, середню і середньопізню білокачанну сорти капусти Ірина та Євген вирощують на площі два гектари та продають уроздріб. Плануючи висаджування, вони завжди оцінюють, чи матимуть ці культури попит. Наприклад, можуть об’їздити округу, щоб оглянути, чи багато посаджено на полях, приміром, помідорів і чи потрібно їм цього сезону долучитися до вирощування цієї культури. Якщо таки саджати вирішено, то вибирають лише пізні сорти томатів. Висівають їх у 20 числах червня, а на грядки висаджують на початку липня.

– Ви завжди маєте знати, куди збуватимете вирощене й чи буде на ваш урожай попит, – радить Ірина Миколаївна. – Кожен наш овоч має свого покупця. Хтось приходить за солоденьким бурячком, хтось – за хрустким і ніжним пастернаком. Моркву садити нам невигідно, бо на неї щороку є пропозиція від великих виробників.

⌂ Ірина Парасочка збирає врожай баклажанів

Фермери враховують біологічну особливість перців і баклажанів плодоносити із певними перервами. Тому, щоб мати товар на прилавку постійно, висівають їх кількома термінами з інтервалом 10 днів: після 20 квітня, 1 травня, 10 травня. Таким чином поводяться і зі спаржевою квасолею, цукровою кукурудзою.

Перший посів кукурудзи відбувається 15 червня, перший урожай із цієї партії збирають 20 серпня, а останніми качанами торгують аж до середини жовтня. Сорти кукурудзи

– Ми почали садити цукрову кукурудзу ще в середині 1990-х років, коли вона на наших теренах була дивиною, – розповідає пані Ірина. – Сьогодні люди вже ніби знають про таку, але й досі не всі навчилися, як її готувати. Кажу: «Варіть не більше п’яти хвилин, а пізню – не більше 10». Ні! Варять понад 30–40 хвилин, аж доки ствердіє. Раджу заморожувати цукрову на зиму. Для цього качанчики теж треба відварити, а потім порізати на шматочки або зрізати зерна ножем.

Бурякові й картопляні насадження в Парасочок лише літні, садять овочі від 1 до 15 липня. Сорти буряків і картоплі До осені коренеплоди встигають набрати ваги. Водночас вони здоровіші за посаджені навесні, бо уникають багатьох хвороб і шкідників, завдяки цьому краще зберігаються взимку. Серед українських сортів картоплі в літніх насадженнях найкраще проявили себе Слов’янка й Тирас.

Зовсім уникнути хвороб і шкідників, звісно, не можна. Тоді застосовують біопрепарати – Актофіт, Триходермін тощо. Наприклад, трапилася така ситуація: була спека, а потім температура стрімко знизилася – значить чекайте хвороб. У цьому випадку обов’язково треба провести профілактичну обробку фунгіцидом.

– Але буває, що городники на обробки витрачають кошти та зусилля даремно, – переконана фермерка. – Наприклад, цього року ми жодного разу не обробляли баклажани й картоплю, бо щоразу під час обстеження наших насаджень робили висновок, що поріг шкодочинності не подолано, тобто невелика кількість колорадського жука не може нашкодити нашому врожаю. Завжди пам’ятаємо, що, знищуючи поганих комах, можемо позбутися й корисних.

 

Звичайно ж, подружжю Парасочок допомагає те, що вони обоє агрономи, ще й мають за фахом чималий досвід. Саме це – знання й практика – дає можливість їм заощадити гроші та власні фізичні зусилля, коли вибирають культуру й технологію її вирощування, термін садіння, зважують доречність внесення добрив і проведення обробок. Ґрунту час від часу фермери дають перепочити під паром, інакше, навіть за внесення добрив, неможливо уникнути його виснаження. Щодо поливання, то зрозуміло, що без нього в посушливій зоні Запоріжжя отримати щось путнє не вдасться. Тому два гектари овочевих грядок господарі обладнали системою крапельного поливання.

– Конкуренція зростає, на будь-які зміни треба реагувати миттєво, – зауважує Ірина Миколаївна. – Починаючи з 1990-х років, ми не припиняємо вчитися, відвідуємо конференції, виставки, дні поля. Сьогодні займатися серйозно землею без знань – гроші на вітер.

Олена СУХОРУКОВА

Січень – час квітів

Хтось, може, подумав, що до 20 квітня Ірина та Євген сидять склавши руки. Аж ніяк! По-перше, через утримання 40 свиней, 8 кіз, 200 курей, догляд за садом та посівами зернових, для яких виділено понад 20 гектарів. По-друге, 15 січня в них починається інший сезон – квітковий.

У цей час подружжя висаджує на дорощування укорінені живці пеларгонії, бальзамінів, гвоздики, петунії, сульфінії, калібрахоа. Дорощують їх у плівковій теплиці. Одна її стіна є стіною будинку, а паралельна виходить на південний бік, тобто всередині завжди достатньо сонця й тепла. Опалення теплиці під’єднане до системи опалення будинку, використовують його лише вночі. Тепло виробляє твердопаливний котел на вугіллі. Усе це створює сприятливі умови для розвитку квітів й одночасно заощаджує на собівартості.

– Ідея дорощувати квіти й продавати їх у горщиках виникла не випадково, – розповідає фермерка. – Наше село Соколівка розташоване за 15 км від Запоріжжя, в дачній зоні біля Дніпра. Сусідам не так потрібні овочі, як краса. І ми почали її створювати. Реалізуючи продукцію, отримали постійних клієнтів. Наш товар якісний, але без догляду ніщо не ростиме. Почали навчати покупців доглядати за квітами. Вони були задоволені й наступного сезону чекали, коли саме ми, а не хтось інший, продаватимемо сульфінії, пеларгонії, бальзаміни.

Перші квіти Парасочок потрапляють на продаж першого квітня. Від того дня родина має прибуток і може спрямовувати його на закупівлю насіння овочів. 15 червня продаж квітів припиняється, бо відтоді всі думки фермерів уже про городні культури.

Купити насіння овочів та квітів тут

Акція!. Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020

Овочеві ідеї від Тетяни Сус (журнал СонцеСад №4/2020)
Подяка від шанувальниці за урожайні помідори (журнал СонцеСад №4/2020)
Паприка - смак Закарпаття (журнал СонцеСад №4/2020)
Органічне вирощування овочів - сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Рецепт консервованої Діадеми, унікальної кукурудзи для схуднення (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь у квадраті від олії з восокоолеїнового соняшника (журнал СонцеСад №4/2020)
Карамелізована соняшникова «зірочка» в меді (журнал СонцеСад №4/2020)
Лузаєте, як завжди, – і молодієте від високоолеїнового соняшника Еверест (журнал СонцеСад №4/2020)
Надсолодка кукурудза – вибух емоцій у роті (журнал СонцеСад №4/2020)
«З любові – кожна насінина кукурудзи!» (журнал СонцеСад №4/2020)
Як виростити літній кипарис – кохію (журнал СонцеСад №4/2020)
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Кавуни на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Новорічний салат із свіжої домашньої редиски - це реально (журнал СонцеСад №4/2020)
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли гарбуз дорожчий за оливки (журнал СонцеСад №4/2020)
Амарант – ліки та цінний продукт харчування (журнал СонцеСад №4/2020)
Овочева дієта для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram