12 питань про унікальну лімську квасолю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.11.2021

До останнього часу квасо­ля лімська була малопоширеним в Україні видом бобо­вих, проте останнім часом во­на набуває неабиякої популяр­ності. Цінними якостями цієї квасолі є добрі споживчі характеристики: відмінний смак, швидке розварювання, висока урожайність, невибагливість до умов вирощування. Цей вид відомий з XVI століття, відколи був виявлений європейськими дослідниками в Лімі (Перу), від імені якого і походить назва квасолі.

Лікарі радять вживати лімську квасолю в якості замінника м’яса. Вона не додає страві калорій, тому незамінна у дієтах для схуднення.

Лімську квасолю нерідко називають масляною, бо смак зерна у стравах нагадує вершковий. Ця квасоля вважається смачнішою за звичайну, особливо молоде зерно, яке можна споживати у сирому вигляді. З лімською квасолею треба бути дуже моторним та вчасно збирати її при дозріванні. Це дуже важливо, бо при перестиганні цінність зерна знижується, а смакзначно погіршується.

Лімська — новинка на наших теренах, про неї мало що відомо. Редакція «СонцеСаду» відібрала 12 найпоширеніших питань про цей сорт квасолі, і звернулася до спеціаліста з проханням відповісти на них. Відомий селекціонер Олександр Позняк з дослідної станції «Маяк», погодився пояснити нюанси вирощування лімської квасолі.

1. Як її розрізнити?

Рослини бувають одно-, дво- та багаторічні; у наших умовах, звичайно, вирощуються в однорічній культурі. Сорти за типом росту розподіляються на кущові (заввишки 20–60 см), виткі (2–15! метрів) та проміжного типу. Для вирощування на наших теренах підійдуть саме кущові форми як найбільш ранні, з дружнім визріванням урожаю, придатні для механізованого вирощування.

У суцвіттях-китицях налічується до 30–60 дрібних квіточок білого, білувато-зеленого, лілового або фіолетового забарвлення. Боби двостулкові, широкі, плоскі, за формою нагадують півмісяць, з носи­ком (у деяких сортів при достиганні носик дуже гострий, відтак при вибірковому ручному збиранні бобів можна навіть травмуватися), завдовжки 7–20 см, легко розтріскуються (за невчасного збирання сухе зерно висипається). У бобі формується 2–4 насінини, вони приплюснуті, білі або пістряві (строкаті), довжиною 12–25 мм, шириною 13–17 мм. При проростанні сім’ядолі виносяться на поверхню ґрунту.

Боби лімської квасолі плескаті, білі або строкаті (у смужку)

⌂ Фото: Боби лімської квасолі плескаті, білі або строкаті (у смужку)

 

2. В чому її користь?

У свіжому вигляді білки лімської квасолі легко засвоюються організмом (більше, ніж на 75%) і мають лужну реакцію. Через підвищену лужність і значний вміст рослинного білка продукція вважається добрим природним засобом від печії.

Вживання лімської квасолі доцільне у якості замінника м'яса: вона не додає страві калорій, тому незамінна у дієтах для схуднення. Дієтична цінність продукції полягає в тому, що, завдяки крохмалистим речовинам і клітковині, вона швидко насичує шлунок і подовжує відчуття ситості: цю корисну властивість з успіхом використовують вегетаріанці та вегани. Адже одна склянка лімської квасолі забезпечує організм 216 калоріями, 15 г білку і 1 г жиру.

 

4. Що з неї можна зварити?

Споживають лімську квасолю по-дібно звичайній, переважно у відвареному і смаженому вигляді. Досить часто можна натрапити на рецепти приготування поживних страв — пюре та запечений «ква­солевий» хліб.

Перед варінням сухого зерна його за­мочують у воді на 8–10 годин. У результаті воно розм'якає, насочується водою, відтак зменшується час приготування страв. У воді розчиняються олігосахариди — речови­ни, які не перетравлюються в організмі лю­дини, викликають газоутворення та усклад­нюють процестравлення.

Пюре із квасолі

⌂ Фото: Пюре із квасолі

 

5. Людям з якими хворобами вона показана?

У лімській квасолі міститься рекордна кількість нерозчинного харчового волокна — аж 13 г в одній склянці! Ця речовина якнай­дужче поліпшує перистальтику кишечнику, знижує ризик проявів геморою, закрепів, синдрому подразнення кишки та хворювань шлунково-кишкового тракту. Харчове дієтичне волокно, знаходячись у кишечнику, викликає процеси бродіння і створює сприятливе середовище для життєдіяльності корисних бактерій: вони відразу відтворюють короткий ланцюг корисних жирних кислот, підвищують імунітет та убивають хвороботворні бактерії, що є профілактикою проти розвитку раку кишечнику.

 

6. Скільки треба споживати цієї квасолі?

Рекомендована доза для чоловіків у віці 19–50 років становить 38 г, для жінок цієї ж вікової групи — 25г.

 

7. Як її вирощувати?

Лімська квасоля практично не ушкоджується шкідниками! Та більше, аромат її листків відлякує комах навіть з рослин, що зро­стають поряд. До прикладу, на Тихоокеанському узбережжі США, де зосереджені значні площі під лімською квасолею, вона вважається природним репелентом (речовиною, що відлякує комах).

 

8. Де її садити?

Виткі сорти доцільно розміщувати біля альтанки чи під вікнами садових будиночків: рослина здатна порятувати від мошкари, мух та комарів. Принаймні, варто спробувати цей нехитрий спосіб. А для надання більшого декоративного ефекту такій «захисній ширмі», доцільно уперемішку з нею висадити іншу цінну бобову рослину — доліхос (гіацинтові боби).

Виткі сорти потрібно розташовувати біля опор

⌂ Фото: Виткі сорти потрібно розташовувати біля опор

 

9. Чого треба уникати?

Цей вид квасолі, як і звичайна, краще росте на ґрунтах з ней­тральною реакцією, але витримує й слабо кислі. Тому уникайте за­темнених ділянок, що погано прогріваються. Оптимальна температу­ра для росту і розвитку не нижче 20-25°С; за умов холодного літа менше формується продуктивних бобів, знижується урожайність. Рослина вибаглива до вологості ґрунту, але не витримує надмірного перезволоження (застою води). У посушливі періоди необхідні регу­лярні поливи, бо буде опадання бутонів, отже також недобір урожаю

 

10. Коли її висівають?

Технологія вирощування кущових форм квасолі лімськоїтака ж, як і звичайної. Кращі попередники — просапні овочеві культури, за виключенням представників тієї ж родини — бобових. Сівба — у 2–3-ій декадах травня, коли грунт прогріється до +15°С та мине загроза пізньовесняних приморозків. Насіння висівається на глибину 4–5 см, ширина міжрядь 70 см. Відстань між рослинами у рядку для кущових форм 15–20 см, для витких/сланких — удвічі більша. При виро­щуванні останніх краще застосовувати кілки, різні опори, висівати з південного боку куліс (наприклад, кукурудзи).

 

11. Скільки часу вона визріває?

За сприятливих умов сходи з'являються за 10–12 діб. Збирання молодих бобів з недостиглим зерном проводять регулярно, у міру їх утворення. Боби стають виповнені, але стулки не сохнуть, зали­шаються соковитими, не змінюють забарвлення, і, тим паче, не розтріскуються.

Молоді боби квасолі

Фото: Молоді боби квасолі

12. Як збільшити її урожай?

Задля отримання ма­ксимального врожаю зби­рання бобів проводять ре­гулярно, не рідше одного- двох разів на тиждень зри­ваючи дозрілі боби. І так — до пізньої осені, чи до пер­шого суттєвого ранкового приморозку.

Розповів ексклюзив для СонцеСад Олександр ПОЗНЯК, дослідна станція «Маяк» ЮБ НААН, с. Крути Чернігівської обл.

 

 Купити квасо­лю Лімську ТУТ

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Квасоля — дієтичний овоч
Ця овочева культура надзвичайно корисна. Про дієтичні властивості, а також про особливості вирощування квасолі розповідає фахівець
Хвороби бобових
Характеристика хвороб бобових та методи боротьби з ними
Нут баранячий горох
Нут. Вирощування, цінність, приготування.
Спаржева квасоля — ніжний смак і максимальна користь
Цінність культури особливості збирання та зберігання
Вирощування гороху
Вирощування гороху: терміни і способи висівання, особливості збирання та зберігання, як боротися з гороховою плодожеркою
Як вирощувати сочевицю
Сочевиця поступово відновлює популярність у раціоні українців і дедалі ширше культивується на присадибних ділянках

Рекомендовані товари!

Квасоля кущова Калинка Ніжинська

У наявності

Квасоля кущова Калинка Ніжинська (ЕКС-7)

23.8грн.

28грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка за 100 г, за 20 г
Квасоля спаржева китайська Вігна

У наявності

Квасоля спаржева китайська Вігна (ЕКС-10)

12.75грн.

15грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка 1,5 г, 10 г, за 10 г
Квасоля Вігна Шарлотта за 1,5 г

У наявності

Квасоля Вігна Шарлотта за 1,5 г (ЕКС-14)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка
Квасоля спаржева Золота Зоря за 10 г

У наявності

Квасоля спаржева Золота Зоря за 10 г (ЕКС-23В)

20.4грн.

24грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Квасоля Файний Ясь

У наявності

Квасоля Файний Ясь (ЕКС-22)

20.4грн.

24грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка за 15 г, за 30 г
Квасоля кущова Ласточка

У наявності

Квасоля кущова Ласточка (ЕКС-16)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка за 10 г, за 20 г
Квасоля Маш за 5 г

У наявності

Квасоля Маш за 5 г (ЕКС-28А)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка
Квасоля кущова Червона Шапочка

У наявності

Квасоля кущова Червона Шапочка (ЕКС-31)

23.8грн.

28грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка за 100 г, за 20 г
Квасоля Еурека за 20 г

У наявності

Квасоля Еурека за 20 г (ЕКС-30М)

23.8грн.

28грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка