Квасоля — дієтичний овоч

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.08.2021

Овочева квасоля є дієтичним продуктом, рекомендованим для вживання при захворюваннях печінки, центральної нервової системи. Засоби  з лушпиння квасолі мають антибіотичну, сечогінну, дермотонічну та гіпоглікемічну дію, тому їх часто застосовують при лікуванні гіпертонії, хронічних дерматозів, запалення нирок, ревматизму, набряків та легкої форми цукрового діабету. Особливо ефективні такі засоби при ниркових захворюванях.

Варену квасолю (у вигляді бобів або пюре) рекомендується вживати хворим на атеросклероз, гіпоацидний гастрит а також при різноманітних порушеннях роботи серця.

Варену квасолю (у вигляді бобів або пюре) рекомендується вживати як хворим, та й здоровим людям

Та й здоровим людям ця овочева культура надзвичайно корисна. Її насіння і незрілі стручки мають високі смакові якості, високу калорійність, містять значну кількість білку і вітамінів (Е, А, В, В2, В6, С, РР) з великим коефіцієнтом засвоювання. У них багато цукрів, крохмалю, каротину. Такий комплекс позитивно впливає на стан шкіри, нігтів і волосся. Втім, вміст цих корисних компонентів залежить від сорту квасолі, умов її вирощування, удобрення, поливу тощо.

 

Особливості вирощування

Квасоля овочева росте на будь-яких грунтах, крім заболочених, однак що він родючіший, то кращим буде врожай. Також квасолі подобаються   легкі й середні грунти, багаті на гумус. Рослина витримує часткове затінення і добре росте в міжряддях саду та в кулісах кукурудзи. Враховуючи теплолюбність квасолі місце для неї треба вибирати на південних та південно-західних схилах — там   грунт   дуже добре прогрівається, рослини отримують багато світла, а це для них — благо. Та й висівають квасолю лише тоді, коли грунт на глибині 8–10 см прогріється до + 10–12 °С , а небезпека заморозків остаточно зникне (квасоля їх дуже боїться). Тож найкраще це робити на початку або в середині травня.

Під час висівання залишайте проміжки між рослинами в міжрядді — 35–45 см, в рядку — 10–15 см. Загортають насіння квасолі на глибину 3–5 см. Напередодні його потрібно замочити у воді , а в суху і теплу погоду в борозенки ллють воду.  

Квасоля на грядці

Догляд за овочевою квасолею у період вегетації зводиться до розпушування грунту в міжряддях та видалення бур’янів. Починати розпушування краще, коли сходи досягли 5–10 см заввишки і проводити цю процедуру ( разом з підгортанням рослин) потрібно 2–3 рази — до змикання рядків.  

Під час формування листя і бобів квасоля потребує 2–3 поливи. Підживлюють рослини добривами — фосфорними (250–300 г на 10 м2), та калійними (100–150 г на 10 м2), це підвищує їх врожайність і вміст білка в бобах.

Квасоля овочева часто потерпає від квасолевої зернівки. Шкідник зимує всередині зерна або у грунті під рослинними рештками. На посівах квасолі він з’являється на початку утворення бобів. Щоб цього не сталося, перед висаджуванням можна прогріти зерно в духовці за температури + 50-70 °С протягом 12 годин. За таких умов шкідник загине.

Квасоля уражена зернівкой

Спаржеві боби найкраще збирати рано-вранці. Якщо ви плануєте їх консервувати, одразу ж після збирання покладіть їх у затемнене місце, в такий спосіб ви збережете максимально корисні властивості молодих бобів квасолі та їх харчову цінність.

Для зберігання квасолю очищають від домішок і засипають у мішечки

Збирання квасолі на зерно починають тоді, коли пожовтіє переважна більшість бобів. Потім їх підсушують на сонці (на розстеленій мішковині), обмолочують, очищають від домішок і засипають у мішечки.

 

Автор: Єва ТЕРНОВА, завідуюча лабораторією Сквирської дослідної станції органічного виробництва

 

Купити насіння квасолі

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Витка квасоля економна і щедра
Витка квасоля. Вирощування та догляд.
Спаржева квасоля — ніжний смак і максимальна користь
Цінність культури особливості збирання та зберігання
Спаржева квасоля: особливості вирощування
Спаржева квасоля швидко дає товарну продукцію і є високорентабельною

Рекомендовані товари!