Як вирощувати сочевицю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.05.2020

До Другої світової війни сочевиця була досить поширеною в Україні, яка тоді славилася як одна з найбільших виробників і споживачів цієї культури у світі. Нині вона поступово відновлює популярність у харчовому раціоні українців, тому дедалі ширше культивується на присадибних ділянках в усіх кліматичних умовах України.

Користь сочевиці

За поживністю сочевиця посідає одне з провідних місць серед бобових культур. Сочевиця дуже смачна, поживна і корисна, тому її використовують у здоровому харчуванні та вегетаріанських дієтах. Сочевиця містить вітаміни В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 (ніацин), А1, РР, Е, бета-каротин і фолієву кислоту, яка є одним із важливих компонентів регуляції вироблення енергії в організмі. Порція сочевиці задовольняє добову потребу дорослої людини у фолієвій кислоті на 90%.

Вміст жиру в 100 грамах сочевиці не перевищує грама, тож, не накопичуючи зайві кілограми, нею можна швидко насититися, крім того, вона забезпечить здоров’я і красу. Адже в бобах сочевиці міститься багато макро- і мікроелементів (мідь, кобальт, кальцій, магній, натрій, фосфор, хлор, сірка, залізо, алюміній, цинк, хром, йод, бор, кремній, титан, нікель).

 

Підготовка насіння перед посівом

Перед посівом насіння бажано його продезінфікувати, помістивши у однопроцентний розчин мідного купоросу (або розведіть столову ложку попелу в літру води). Вегетаційний період сочевиці — 75–115 днів, тож, аби «вміститися» у світловий день, перед висіванням насіння сочевиці його краще проростити, що дасть змогу скоротити досходовий період. Для цього візьміть водопоглинальний матеріал, зволожте його теплою водою, розсипте насіння, зверху накрийте тканиною, помістіть у тепле місце на дві-три доби (помірно зволожуйте два-три рази на добу, поки не проросте насіння).

⌂ Фото: Важно купити насіння сочевиці хорошої якості

 

Обробіток грядки для посадки сочевиці

Сочевиця добре росте не лише на чорноземах, багатих на сполуки кальцію, а й на середніх за родючістю ґрунтах, каштанових, легких підзолистих, суглинних, супіщаних. Ділянки для вирощування сочевиці найкраще розміщувати на південних і південно-західних схилах у добре освітлених місцях. Не годиться висівати культуру на важких ущільнених ґрунтах, кислих, солонцюватих, з високим заляганням ґрунтових вод.

Якщо на присадибній ділянці ґрунт кислий, восени його вапнують під час перекопування або ж вносять доломітове борошно. Єдина вимога до ґрунту для сочевиці — нейтральна кислотність. Не слід вносити свинячий, коров’ячий або кінський гній, оскільки активні сполуки органіки стимулюють нарощування зеленої маси, що знижує плодоношення бобів.

Після внесення гною сочевицю можна сіяти лише через 2–3 роки. До того ж ділянка має бути чистою від бур’янів, оскільки сочевиця на початку вегетації росте дуже повільно й не витримує забур’яненості.

Щоб уникнути ураження та накопичення нематод у ґрунті, на попереднє місце сочевицю краще повертати через 5–6 років. Сочевиця є добрим попередником для овочевих культур (картопля, буряк, морква, перець, баклажани та інші).

Ґрунт восени перекопують на глибину 25–30 см і вносять на 1 м2 35–45 грамів фосфорних і 20–30 грамів калійних добрив. Навесні перед посівом можна додати по 20 грамів на 1 м2 фосфорних і калійних добрив.

 

Коли і як сіяти сочевицю

Навесні підготовлену восени ділянку неглибоко перекопують, вирівнюють граблями, потім роблять рядочки для посіву. На відміну від інших бобових культур, сочевиця не дуже вибаглива до тепла, тож її можна висівати у квітні, коли температура ґрунту на глибині закладання насіння підвищиться до плюс 5–6С0. Це можна робити рядковим способом — міжряддя — 10–15 см, у рядку — 5–8 см, на глибину 5–6 см (за браку вологи — на 7–8 см). Норма висіву на 1 м2 — 250–320 шт., залежно від розміру зерен. Після посіву рядочки присипаємо землею і прикотковуємо – так отримаємо дружні сходи, які мають з’явитися зазвичай на сьомий-восьмий день. До речі, вони можуть витримувати заморозки до мінус 3–5С0.

⌂ Фото: Сочевиця — невибаглива рослина

Як доглядати за сочевицею

Упродовж вегетаційного періоду утримуйте грядку чистою від бур’янів.

Щойно з’явилися сходи — зробіть боронування (граблями), після чого прополювати грядку доведеться два-три рази.

Поливаємо сочевицю за таким графіком: до цвітіння — лише за потреби, у період масового цвітіння забезпечуємо достатньою кількістю вологи, але в жодному разі не перезволожуємо, оскільки це може призвести до грибкових та бактеріальних захворювань кореневої системи і бобів.

 

Збирання та зберігання сочевиці

Урожай сочевиці збирають поетапно, оскільки вона достигає нерівномірно. Починаємо це робити, коли нижні боби пожовтіють на 60–70%. Кущі зрізують на рівні землі, залишаючи корінці в ґрунті (для його збагачення азотом).

Найкраще це робити вранці, щоб боби не розтріскувалися, після цього зв’язуємо рослини у снопики й підвішуємо для підсушування. Через 3–5 днів обмолочуємо, очищене зерно підсушуємо й одразу висипаємо у скляні банки, щільно закриваючи, щоб не було доступу вологи. Також зерно сочевиці можна зберігати в полотняних мішечках або картонних коробках, у прохолодному темному місці з доброю вентиляцією.

⌂ Фото: Блюда з сочевиці дуже корисні

Використання сочевиці

Зерна сочевиці розварюються краще, ніж інших бобових, і мають витонченіший смак. Із них виробляють борошно, крупи, також використовують у виробництві ковбас, консервів, кондитерських виробів, а борошно застосовують у хлібопекарській промисловості для підвищення білковості хлібних виробів.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Єва Тернова

Купити насіння сочевиці

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Мікрогрін — просто та корисно
Споживати мікрозелень тепер модно недарма, бо корисних речовин у ній міститься набагато більше, ніж у звичайних рослинах. Про секрети вирощування цього суперфуду (СС 4/21)
Білі баклажани, кучерява капуста, високорослий перець (журнал СонцеСад №4/2021)
У кооперативі «Родинний добробут», що на Київщині, вирішили пошукати «родзиночки» й віддали перевагу оригінальним сортам традиційних овочів та зелені
12 питань про унікальну лімську квасолю
Лімська квасоля — новинка на наших теренах, про неї мало що відомо. Редакція «СонцеСаду» відібрала 12 найпоширеніших питань про цей сорт квасолі, і звернулася до спеціаліста з проханням відповісти на них
Годжі. Топ-10 причин чому ви маєте його посадити
Сьогодні ми хочемо пояснити вам, чому слід вживати ягоди годжі щодня, навіть не задля схуднення, а визначивши інші цінні властивості цього продукту
Чуфа. Горішки — на сушку, а стебла — в подушку
Киянин Юрій Осадчий ділиться досвідом вирощування африканської дивини
Арахіс, земляний горіх
Походження, вирощування та корисні властивості арахісу
Сидерати – група підтримки
Важливість та користь висівання сидератів
Женьшень — корінь життя
Корисні властивості кореня женьшеню. Розповідає Ігор Бялковський.
Амарант: смачно та корисно
Цю рослину ще називають щирицею, півнячим гребенем, лисячим хвостом. Часто вирощують як декоративну і не знають про чимало її корисних властивостей.

Рекомендовані товари!

Лобода салатна за 10 нас.

У наявності

Лобода салатна за 10 нас. (ЕЛП-121)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середньоранній
Фасування міні-упаковка
Культура салат
Вівсяний корінь за 0,1 г

У наявності

Вівсяний корінь за 0,1 г (ЕЛП-40)

49.3грн.

58грн.

Культура овочева
Упаковка 0,1 г
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Фенхель за 0,5 г

У наявності

Фенхель за 0,5 г (ЕЛП-9)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Культура фенхель
Сочевиця

У наявності

Сочевиця (ЕСЧ-1)

23.8грн.

28грн.

Фасування міні-упаковка
Культура зерновобобова
Упаковка за 20 г, за 5 г
Арахіс за 15 г

У наявності

Арахіс за 15 г (ЕРХ-1)

27.2грн.

32грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид арахіс
Щавнат за 20 нас.

У наявності

Щавнат за 20 нас. (ЕШП-7)

16.15грн.

19грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура щавнат
Артишок зелений Грін Глоуб за 0,5 г

У наявності

Артишок зелений Грін Глоуб за 0,5 г (ЕРШ-1)

20.4грн.

24грн.

Фасування міні-упаковка
Культура багаторічна, артишок
Цикорій Цезар за 0,25 г

У наявності

Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)

13.6грн.

16грн.

Культура цикорій, багаторічна
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Шпинат Новозеландський за 2 г

У наявності

Шпинат Новозеландський за 2 г (ЕШП-8)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура шпинат, однорічна
Монарда Бергамот за 0,1 г

У наявності

Монарда Бергамот за 0,1 г (ЕЛП-87)

8.5грн.

10грн.

Культура монарда, багаторічна
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка