Вітаміни — основа життя: чому варто вживати фрукти та овочі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.12.2022

Навіщо нам вітаміни, які містяться в овочах та фруктах? Відповідь на це запитання дасть експерт «СонцеСаду» доктор медичних наук, професор, член Міжнародної європейської академії натуропатичної медицини Тетяна Гарник.

У 1912 році польський хімік Функ виділив з оболонки рису екстракт, який ефективно лікував деякі паралічі, і назвав його «вітаміном» від латинського «Vita», що в перекладі означає життя. Через три роки світу було представлено відкриття — вітамін А. Відтоді людство дізналося майже про 50 вітамінів та вітаміноподібних речовин, які дійсно можна вважати основою життя. Адже вони необхідні для росту, обміну речовин та нормальної життєдіяльності організму.

Вітаміни входять до складу ферментів, гормонів. Кожен із них виконує спеціальну функцію, яку не може виконати інший вітамін. Найбільше вітамінів міститься у рослинах. Завдяки їхній розчинності у воді вони легко виводяться організмом. Тому в харчуванні людини такі вітаміни повинні бути постійно.

Це — незамінні компоненти повсякденної їжі, дефіцит яких спричиняє різні хвороби. Тож треба подбати, щоб на столі були вітаміновмісні продукти, які дарують вам здоров’я та життя. Хоча у тваринній їжі також є цінні вітаміни, сьогодні ми акцентуємо вашу увагу на тих, що входять до складу овочів та фруктів.

ПРОВІТАМІН А (каротин) — необхідний для імунітету, захищає від вірусних інфекцій, лікує шкіру, загоює рани, тому корисний після травм та інфекцій. Він необхідний усім слизовим оболонкам наших органів, забезпечує нормальний зір. Відома всім хвороба, яку в народі називають «куряча сліпота» — зниження зору в темну пору доби, виникає саме внаслідок дефіциту вітаміну А.

Морквяний сік — джерело каротину

⌂ Фото: Морквяний сік — джерело каротину

Лущення шкіри, неміцні зуби та кістки, прискорене старіння організму — все це від браку вітаміну А. Щоб цього уникнути, слід вживати більше моркви, помідорів, абрикосів, ягід шипшини, шпинату, кропу, петрушки, салату, кукурудзи, капусти, перцю, баклажанів, листя петрушки,гороху, квасолі, яблук, черешні, селери, цибулі.

Важливо!

Теплова обробка рослинних продуктів не руйнує вітамін А і не зменшує його кількості. Найкраще засвоюється вітамін А, коли страви з продуктів, що його містять, приправити олією. Наприклад, у салат із моркви обов’язково додайте олії, а у сік із моркви — ложку молока чи вершків.

ВІТАМІН Е відіграє важливу роль в енергетичному та білковому обмінах. Сприяє накопиченню вітаміну А та є природним антиоксидантом.

Це головний захисник судин, який скорочує частоту серцевих нападів, покращує кровообіг, запобігає тромбоутворенню, лікує різні хвороби шкіри, гормональні порушення, мастопатію, катаракту, корисний при цукровому діабеті, хворобі Альцгеймера, Паркінсона, захворюваннях крові.

Вітамін Е незамінний для нашого організму

⌂ Фото: Вітамін Е незамінний для нашого організму

Його дефіцит може спричинити порушення менструального циклу, безпліддя, анемію. Найбільше вітаміну Е в рослинних оліях, сої, обліписі, кукурудзі, кунжуті. Є він і в салаті, квасолі, бобах, зеленому горосі. Також входить до складу часнику, селери, броколі, груші, яблука, моркви.

ВІТАМІН В1 (тіамін) регулює вуглеводний обмін, відіграє важливу роль у травленні, вкрай необхідний вагітним та матерям-годувальницям. Його дефіцит призводить до поганого самопочуття, знижує розумову та фізичну працездатність, спричиняє роздратованість, швидку втомлюваність, гіперчутливість до шуму, безсоння, кишкові розлади, набряки ніг.

Що більше ми вживаємо вуглеводів, то більша потреба нашого організму у вітаміні В1. Також вона зростає при підвищенні температури, хворобах нервової системи, розумових навантаженнях та стресах, мігрені, артриті. Найбільше вітаміну В1 у зернових (у зовнішній оболонці), у висівках. Також його багато у горосі, квасолі, кукурудзі, гречці, горіхах, картоплі, баклажанах, моркві, томатах, квасолі, черешні, часнику, капусті, вишнях, цвітній капусті, моркві, столових буряках, редисці.

ВІТАМІН В2 (рибофлавін) поліпшує зір уночі для сприйняття кольорів. Відіграє важливу роль в обміні вуглеводів та жирів, а також регулює процес дихання. Без нього страждає щитоподібна залоза, втрачає здоров’я шкіра, виникають депресія, стоматити, тріщини на губах, випадає волосся.

Найбільше вітаміну В2 мають горіхи, помідори, кукурудза, баклажани, горох, квасоля, часник, капуста білоголова, цвітна капуста, вишня, морква, столовий буряк, редиска.

Дефіцит вітаміну погано В2 впливає на якість волосся

⌂ Фото: Дефіцит вітаміну В2 погано впливає на якість волосся

ВІТАМІН В3 (РР) сприятливо впливає на шлунково-кишковий тракт, на функцію печінки та нормалізує виділення панкреатичного соку. Знижує вміст холестерину в крові, лікувально діє на судини серця. Рекомендують при ішемічній хворобі серця, після інфаркту, при судинних хворобах ніг, синдромі Рейно. Діє і як легке заспокійливе.

Найбільше вітаміну В3 міститься у верхніх шарах зернівок, особливо у перловій крупі, квасолі, кукурудзі, а також у картоплі, баклажанах, бобах, грушах, яблуках, часнику, капусті білокачанній і цвітній, моркві, редисці, черешнях, винограді.

ВІТАМІН В5 необхідний для наднирників, які синтезують важливі протизапальні гормони. Також він потрібний, щоб подолати наслідки стресу, для боротьби з аутоімунними захворюваннями, при схильності до алергії.

Японські вчені встановили, що вітамін В5 ще й знижує вміст холестерину, поліпшує роботу серцевого м’яза, знищує патогенні грибки, зменшує прояви подагри. Цей вітамін сприяє роботі печінки, поліпшує стан шкіри та волосся.

Зелені овочі — джерело вітаміну В5

⌂ Фото: Зелені овочі — джерело вітаміну В5

З рослин найкращим джерелом цього вітаміну є зелені овочі та фрукти, горох, картопля, капуста, помідори.

ВІТАМІНИ групи К сприяють згортанню крові. Без цих вітамінів наш організм не може виробляти остеокальцин — основу, навколо якої в кістках кристалізується кальцій.

Дефіцит вітаміну К може бути зумовлений кишковим дисбактеріозом, закупоркою жовчних протоків, порушенням перетравлення жирів.

Найбільше вітаміну К у зелених частинах рослин

⌂ Фото: Найбільше вітаміну К у зелених частинах рослин

Найбільше його у зелених частинах рослин — капусти, шпинату, стручкових плодів, салату, листі петрушки, селері, а також у картоплі, помідорах, баклажанах, кукурудзі, яблуках, грушах, моркві, винограді.

ВІТАМІН Р — це також назва багатьох речовин, серед яких найвідоміші — рутин, кварцетин, катехіни тощо. Їхня основна біологічна роль — зміцнення капілярів та зменшення проникності стінки судин. Вони активізують окисні процеси в тканинах, знижують артеріальний тиск.

Найбільше вітаміну Р у чорницях, чорній смородині, темних кислих сортах винограду, чаї, гінкго білобі, шипшині, чорноплідній горобині, суницях, кропі, петрушці, баклажанах.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Сокотерапія — не лише задоволення
Багато садівників отримали щедрий врожай із фруктових дерев. Це дозволить взимку насолодитися свіжовижатим соком. А як ще й виправити здоров'я за допомогою сокотерапії, розповість експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник
Алергія на мороз: що робити
Експерт «СонцеСаду» лікар-дерматолог Анна Пилипчук допоможе підготуватись до зимових проблем за допомогою вирощених на городі рослин
Солодка парочка для оздоровлення: корисні властивості буряка та моркви
Без моркви й буряка нема ні супу, ні борщу. Це знає кожна господиня. Але ці рослини мають набагато більше достоїнств не лише в кулінарній, а й передусім у лікувальній сфері. Більше про це розповість експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник, професор
Подбайте про здоров’я рук
Які рослини прийдуть на допомогу дбайливими господинями жінкам, які страждають на дерматити чи екзему. Сьогоднішні поради — для них від експертки «СонцеСаду» Анни Пилипчук, лікаря
Лікувальні властивості помідорів, огірків та інших...
«СонцеСад» підготував добірку рецептів з описом лікувальних властивостей огірків, помідорів та інших найбільш популярних у народній медицині рослин
Корисні властивості солодкого перцю
Якби існував конкурс овочів на звання «найбагатший вітамінами», усі золоті медалі дісталися б солодкому перцю
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Гранат та його користь
Чим корисний гранат
Актинідія — суперплід і джерело вітаміну С
Смачна. Незвична. Надзвичайно корисна. Про користь актинідії розповідає експерт.

Рекомендовані товари!

Капуста Ярославна за 0,5 г

У наявності

Капуста Ярославна за 0,5 г (ЕКП-25)

9грн.
Вид білокачанна
Упаковка
Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Капуста Тюркіз за 0,2 г

У наявності

Капуста Тюркіз за 0,2 г (ЕКП-36)

12грн.
Вид білокачанна
Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Капуста броколі Вітамінна за 0,5 г

У наявності

Капуста броколі Вітамінна за 0,5 г (ЕКП-58)

10грн.
Вид броколі
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Морква Без Серцевини

У наявності

Морква Без Серцевини (ЕМР-19)

7.65грн.

9грн.

Термін дозрівання пізній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 2 г, за 20 г
Паприка Бактянець за 10 нас.

У наявності

Паприка Бактянець за 10 нас. (ЕПР-96)

12грн.
Вид паприка
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Капуста червоноголова Кам’яна голова за 1 г

У наявності

Капуста червоноголова Кам’яна голова за 1 г (ЕКП-81)

9грн.
Вид червонокачанна
Упаковка
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Баклажан Фіолетове чудо за 0,3 г

У наявності

Баклажан Фіолетове чудо за 0,3 г (ЕБЛ-13)

8грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка
Перець Колобок червоний за 0,3 г

У наявності

Перець Колобок червоний за 0,3 г (ЕПР-26)

10грн.
Вид перець
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Перець Фаршировочний за 0,25 г

У наявності

Перець Фаршировочний за 0,25 г (ЕПР-114)

10грн.
Вид перець
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка