Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Їхні корисні компоненти зміцнюють наш організм, поліпшують функції різних органів та систем, насичують його необхідними речовинами. Завдяки цьому мінає багато хвороб, а ще більшого їх спектру можна уникнути, якщо не пропускати ягідний сезон і насолоджуватися дарами природи сповна та ще й запасти їх на зиму. Можливо, сам организм підсказуе, чого потребує в певний період, звідси й наші традіційні вподобання (хтось любить ласувати полуницею, а хтось — журавлиною). Та найкращий варіант — посадити у своєму ягоднику ласощі на всякий смак і випадок, щоб задовольнити потребу організму в природних ліках. Отож, які ягоди кому потрібні?
✔ Чи знаєте ви, що журавлина зберігається дуже довго завдяки тому, що вона сама себе «консервує» — у ній багато бензойної кислоти (природного аналога аспірину). Тому сік із ягід є протигарячковим засобом, дуже корисний при глаукомі й недокрів'ї, знищує мікроби, особливо такий «антибіотик» корисний при хворобах нирок, бо має ще й сечогінну дію, розчиняє камені в них.
✔ Цінність цих ягід полягає у великій кількості вітамінів, органічних кислот, серед яких найбільше лимонної, глікозидів, флавоноїдів, спектру макро- і мікроелементів (залізо, йод, марганець, кобальт, калій, кальцій, фосфор тощо), пектинових речовин. Тому журавлина не лише зміцнює організм, а й є справжніми ліками від багатьох хвороб:
Увага! Вживання журавлини протипоказане при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки в стадії загострення, тяжких інфекційних захворюваннях нирок.
Оздоровчий напій: кілограм журавлини розім'яти, додати 3 л кип'яченої води, охолодженої до +60 °С, 300 г цукру, настояти протягом шести–восьми годин, процідити через марлю, розлити в пляшки й закупорити їх. Вживати як оздоровчий напій по 50 мл щодня.
Засіб від утоми: 2 ст. л. ягід залити двома склянками гарячої води й кип'ятити впродовж 10 хв. на слабкому вогні. Охолодити, процідити, вживати по 1/2 склянки двічі на день. Напій додасть сил, поліпшить роботу мозку.
✔ Брусниця вирізняється зпоміж інших ягід вмістом великої кількості вітамінів групи В. Завдяки цьому вона незамінна для тих, хто постійно зазнає стресів, погано спить, у кого випадає волосся. Також ягоди брусниці мають бактерицидні властивості, їх використовують для лікування розладів шлунка та закрепів. Лікувальна дія брусниці спричинена ще й високим вмістом фенолокислоти, флавоноїдів, урсолової, хінної та низки інших кислот, цукрів, каротину, аскорбінової кислоти, рибофлавіну. Препаратам брусниці притаманні не лише протимікробні, а й жовчогінні, солерозчинні властивості.
✔ Тому з брусниці можна приготувати не тільки багато солодких десертів, а й чимало ліків (як з ягід, так і з листків рослини):
1. Від пародонтозу: 1 ст. л. подрібнених листків залити склянкою окропу, настояти 30 хв. і процідити. Випити впродовж дня.
2. Від запалення нирок і сечового міхура: 2–3 ч. л. подрібнених листків на 2 склянки води, кип'ятити 3–5хв., пити ковтками.
3. Від поліартриту та каменів у нирках: 100 г листків залити 2,5 л окропу, кип'ятити 2 години, процідити, додати 250 мл горілки і ще тримати на слабкому вогні 15 хв., не доводячи до кипіння. Зберігати в прохолодному місці. Вживати по 100 мл тричі на день за 30 хв. до їди.
4. Від застуди корисні брусничні морси або настій гілочок із листками: 1 ст. л. сировини залити 2 склянками окропу, настояти ЗО хв, пити по 2 ст. л. 4-5 разів на день.
5. Для поліпшення обміну речовин, як загальнозміцнювальний засіб: 3–4 ч. л. подрібнених листків листя залити 2 склянками гарячої води, кип'ятити в закритому емальованому посуді на водяній бані 15 хв., охолодити за кімнатної температури 45 хв., процідити через 2-3 шари марлі і довести об'єм до початкового. Пити по 1/4 склянки 3–4 рази на день.
6. За подагри і ревматизму: 1 ч. л. листків залити 1,5 склянки окропу. Настояти, закутавши, 1 годину, процідити. Пити по 0,5 склянки 3–4 рази на день до їди. Засіб має сечогінну й протизапальну дію.
7. Хворим на діабет дуже корисно вживати свіжі ягоди брусниці - до 200- 300 г на день.
8. Для полегшення відходження мокротиння корисно приймати сироп із соку брусниці, змішаного в рівних кількостях із медом.
9. Вживання настою листків та соку ягід брусниці знижує тиск.
10. Сік із дозрілих ягід брусниці справляє ще й загальнозміцнювальну та тонізувальну дію, поліпшує апетит, сприяє засвоєнню їжі, посилює виділення шлункового та жовчного соків.