Про неймовірну користь маленької чорної ягодки розповість наш постійний експерт Зінаїда Андріївна Шестопал — відомий український селекціонер і фітопатолог.
⌂ Зінаїда Шестопал: "Смородина - дуже цінна вітамінна ягода"
- Чорна смородина – дуже цінна вітамінна ягода. Добову потребу людини у вітамінах С і Р можна задовольнити, якщо споживати на день 50 г ягід або сирого варення з них.
- Бруньки смородини використовують для приготування сиропів і лікерів, листки – для ароматизації квасу, під час засолювання і маринування грибів, огірків, помідорів, квашення капусти.
- Смородину використовують у медицині як потогінний, сечогінний, тонізуючий, протизапальний засіб, при анемії, хворобах серцево-судинної системи, як засіб проти кашлю, а також для підвищення опірності організму.
- Дуже корисна смородина при геморагічному діатезі, гастритах зі зниженою кислотністю, гіпертонічній хворобі, ентеритах. Зазвичай вживають свіжий сік із ягід (по 50–100 г тричі на день) або відвар чи кисіль зі свіжих і сухих плодів.
- За результатами клінічних випробувань встановлено, що листя чорної смородини стимулює функцію кори надниркових залоз, тож корисне при хворобі Аддісона.
- У китайській медицині листки рослини вживають при різних шкірних захворюваннях, алергії, як тонізуючий засіб додають свіжими до страв, сушеними – до напоїв, прикладають до уражених ділянок шкіри.
- Настій із гілочок та листків смородини має спазмолітичну дію при кашлі й навіть кашлюку. Наші прабабусі купали в таких настоях діток, які хворіли на золотуху, і давали їм лікувальний чай із молодих листочків смородини, бо він позитивно впливає на весь організм, поліпшує обмін речовин, нормалізує роботу всіх органів і систем.
- Препарати з листя смородини виводять з організму пурини й сечову кислоту. Тому вони дуже ефективні при поліартриті та подагрі. Приготуйте такий настій: столову ложку сухих листків настоювати протягом 40–50 хвилин у літрі окропу, пити впродовж дня.
- Настій із листків і гілочок смородини чорної позбавляє набряків ниркового походження, помічний при сечокам’яній та шкірних хворобах, захворюваннях верхніх дихальних шляхів.
- Ягоди чорної смородини виводять токсини й солі важких металів, знижують рівень холестерину в крові.
- Ягоди та сік смородини рекомендують у разі підвищеної ламкості капілярів, для усунення гнилісних процесів та бродіння в кишечнику. На день дорослій людині достатньо з’їдати дві столові ложки свіжих плодів.
- Сік зі смородини корисний тим, хто постійно напружує свої голосові зв’язки: вчителям, акторам, співакам.
- При сечокам’яній хворобі, дисбактеріозі, закрепах, геморої залийте 20 г сухих ягід смородини склянкою окропу, настоюйте протягом 15 хв. і вживайте по пів-одній склянці чотири-п’ять разів на день.
- У разі гастриту зі зниженою кислотністю, ентероколіту, бронхіту рекомендовано пити свіжий сік смородини по 2/3 склянки (за три рази).
- Сік із чорної смородини, розведений наполовину з водою, використовують для полоскання горла в разі хронічного тонзиліту, ангіни, ларингіту, фарингіту.
⌂ У смордині корисні і листочки, і ягідки, і гілочки
Одночасно можна вживати настій: столову ложку свіжих чи заморожених ягід смородини потовкти, залити склянкою перевареної води, перецідити, вживати по півсклянки три-чотири рази на день.
- Узимку та навесні треба пити чай із двома чайними ложками подрібнених сухих ягід смородини на склянку окропу (настоювати протягом години). Достатньо випивати по півсклянки такого чаю три-чотири рази на день. Якщо ж все-таки застудилися — приготуйте протигарячковий та потогінний засіб: 20 сухих ягід залити склянкою окропу, варити на слабкому вогні протягом 30 хв., охолодити, вживати по столовій ложці тричі на день.
- Позбутися метеоризму можна, якщо вживати по столовій ложці смородинового соку чотири-сім разів на день між прийомами їжі.
- У разі загальної втоми та ослаблення імунітету засипте в термос жменю ягід чорної смородини, залийте літром окропу, настоюйте протягом двох годин і пийте впродовж дня за кілька прийомів.
- При бронхіті, грипі, ангіні свіжий сік із чорної смородини слід змішати з медом у пропорціях 1:10 і пити по 0,25 склянки три-чотири рази на день між прийомами їжі.
- Чорна смородина має протизапальну дію, поліпшує кровотворення, заспокоює нерви. Добова норма — пів або склянка на день.
- Найбільше користі в чорній смородині залишається, якщо приготувати з неї сире варення з цукром у пропорціях 1:2 і зберігати в холодильнику.
- Для підтримки імунітету візьміть висушені плоди шипшини й чорної смородини в однакових пропорціях, залийте окропом (1:2), настоюйте в закритій ємності до охолодження, вживайте по півсклянки.
- Для профілактики атеросклерозу рекомендують змішати свіжі ягоди чорної смородини з цукром у пропорціях 1:2. Безпосередньо перед вживанням додайте до порції суміші воду (на столову ложку ягід із цукром — три столові ложки води). Вживати не більше трьох столових ложок ягід на день.
⌂ Напої зі смородиною не лише смачні, а й неймовірно корисні
Увага! Ягоди смородини не варто вживати в разі загострення гастриту, виразки шлунка й дванадцятипалої кишки з підвищеною кислотністю шлункового соку. Після інфаркту чи інсульту та в разі гепатиту не можна пити смородиновий сік.
Купити найкращі сорти смородини можна тут
Читайте ще:
Вирощуймо смородину й порічку без стресу
Домашня чи куплена? Яка черешня корисніша?
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Суниця лісова — ягідна перлина
Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?
Вирощування ягід: сім правил успіху