Домашня чи куплена? Яка черешня корисніша?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.07.2020

Про селекцію та вирощування черешні в Україні «СонцеСаду» розповідають провідні спеціалісти Мелітопольської дослідної станції Людмила Миколаївна Толстолік та Тетяна Іванівна Красуля.


                ⌂  Фото: Людмила Миколаївна Толстолік 

Безперечні переваги черешні, вирощеної самостійно

— Нині можна почути нове поняття «знімальна стиглість кісточкових», — зазначає Людмила Миколаїна. — Це взагалі нонсенс. Ніколи раніше не було такого, щоб у кісточкових була знімальна і споживча стиглість. Дозріло, зірвали, з’їли. Черешня не може достигнути після того, коли її зірвали. Це не яблуко чи груша. Комерційно вигідно збирати черешню, котра лише набула близький до характерного для сорту колір. Вона транспортабельна, красива, її довше можна продавати, проте смак… У черешні смак надважливий, оскільки це найголовніший індикатор користі. !!! Запам’ятайте: смак черешні дорівнює користь. Так звана споживча або повна стиглість черешні настає приблизно через 5-7 днів після того, як  плоди набули характерного забарвлення. За цей період плід стане смачним, ароматним.

Відео: Сорти української селекції черешні та вишні

Поділилась інформацією Анна Шкіндер-Барміна, старший науковий співробітник відділу селекції та сортовивчення Мелітопольської дослідної станції

— Подібна ситуація і з персиками, — додає Тетяна Іванівна. — Так, персики можуть достигати після зняття з дерева. І дуже часто їх знімають ще зеленими. Але персик зірваний з дерева стиглим і достиглий у дорозі — це різні плоди і за смаком, і за рівнем користі. Погодьтеся, кожен з нас колись купував персик, який був ну геть ніякий на смак. Так, він м’якенький і відповідного кольору, проте зовсім не смачний. Найчастіше це свідчить про те, що плід дозрів не на дереві, а в ящику. 


       ⌂ Фото: Тетяна Іванівна Красуля

Зокрема фахівці дослідної станції провели цікаве дослідження, яке мало на меті порівняння плодів одного сорту, знятих у повній і так званій знімальній стиглості. Виявляється, що  cправді стигла черешня набрала ще додатково 10-12% маси, а кількість сухих розчинних речовин збільшилася на 7%, а це цукри і корисні речовини, які так необхідні нашому організму.

!!! Експерти радять вирощувати черешні самостійно. Оскільки так ви маєте змогу отримати реально смачний і корисний врожай. До того ж ви знаєте, що ваш урожай не оброблявся шкідливою хімією.

Звісно, потрібно буде оперативно реагувати на примхи погоди. Зокрема зараз істотно змістилися терміни збирання врожаю. Для прикладу, сорт Валерій Чкалов раніше дозрівав приблизно 18 червня, а тепер в кінці травня. Одні думають, що це на краще, бо перші плоди мають пріоритет на ринку. Проте їх якість помітно страждає: плоди не встигають набути притаманного їм смаку та аромату.

 

Сорти черешні української селекції

— Про черешні можна говорити багато, — веде мову Людмила Миколаївна. — Адже сортів і форм зараз дуже багато. І, повірте, сорти української селекції аж ніяк не поступаються закордонним «брендовим». Усі без винятку наші сорти і форми смачні. Жоден селекціонер не буде працювати над формою, що має нижчий показник смаку, аніж 4,5 при максимальній оцінці 5. Річ в тому, що в Україні смак — вагомий аргумент для вибраковування під час селекції. Зокрема, сорти нашої дослідної станції отримували високі бали у сліпих дегустаціях. А от у Німеччині — у пріоритеті товарність. Німцям важлива красива ягода, а нам смачна.  Ранні сорти зазвичай мають ніжну м’якоть, а пізніші — більш щільні за консистенцією, з легкою терпкістю.

Хоча смак — це вкрай суб’єктивний показник. Проте Людмила Миколаївна і Тетяна Іванівна розповіли про свої улюблені сорти.

Фаворит — ранньо-середня черешня Простір. При повному дозріванні набуває смаку благородного, багатого вина, з неперевершеним букетом. Сам же смак розкривається за декілька етапів, він насичений, густий, багатогранний, спокусливий з витонченою терпкістю. Його можна порівняти зі смаком дорогого портвейну. Хоча за зовнішнім виглядом плоди сорту подібні до багатьох інших. Є у цього сорту і ще одна особливість — дуже висока стійкість до розтріскування. Після  травневих злив  цього року, коли 20 травня випало 10 мм, а 27 травня —  34 мм опадів, і більшість плодів ранніх сортів розтіснулися, плоди сорту Простір у саду пошкоджень не мали. Лабораторний тест підтвердив, шо індекс розтріскування не перевищував 10 одиниць, що відповідає 9 балам (найвищий ранг) стійкості до розтріскування.


      ⌂ Фото: Сорт Простір

Валерій Чкалов — це класика смаку, хоча його починає витісняти Казка — ранній, смачний і крупноплідний красивий сорт, трішки крупніший та і дозріває на декілька днів раніше. До того ж слід звернути увагу і на бруньки. У Казки у букетна гілочка місить 1-3, у сорту  Валерій Чкалов — до 4-5. У Казки плоди розміщені більш рівномірно на гілці, у сорту Валерій Чкалов — щільніше. І якщо плоди після злив почнуть тріскатися, то сорт Валерій Чкалов постраждає більше, будуть гнити цілі грона. Казка збереже більше плодів, бо вони менше контактують.


 ⌂ Сорт Валерій Чкалов та сорт Казка

Взагалі, розтріскування — це велика проблема. Є сорти, які менш схильні до до нього. Зокрема, селекціонери дослідної станції не тільки проводять обліки стійкості до розтріскування в саду, а й використовують лабораторний тест, який дозволяє оцінити потенційну стійкість до розтріскування навіть , тоді, коли дощів у даний час у саду не було. Це прискорює оцінку нових форм. Із пізніх сортів, які мають щільну м’якоть типу «бігаро»  і потерпають від злив сильніше найкраще зарекомендував себе сорт — Зодіак. Він майже не розтріскується, хоча не є самим крупноплідним.

Слід виділити і Талісман, крупноплідний, промисловий сорт середнього строку достигання. Коли будете йти садом, то плоди Талісману побачите здалеку: вони великі, красиві, глянцеві. Він дуже гарно зарекомендував себе щодо врожайності, смаку та товарності.

— Мелітопольська дослідна станція є лідером за кількістю зареєстрованих сортів дюків — їх у нас 17, — зазначає Людмила Толстолік. Дюки — це вишнево-черешневі гібриди. У них може бути різне співідношення вишневості та черешневості. Дюки стійкіші до хвороб, ніж вишні, зокрема до кокомікозу. Також ці гібриди багаті на вітаміни групи В, хелатне залізо, мікроелементи, біологічну воду та ін. Якщо кожного дня, поки достигають дюки, а це приблизно три тижні —  з середини червня до початку липня — їсти хоча б небагато цих плодів, то можна дуже допомогти своїй коровоносній системі. Відбувається природній гемодіаліз — очищення крові, відмінне відновлення еритроцитів та лейкоцитів, відповідно підвищується й імунітет. Паралельно очищується лімфа, покращується робота селезінки та нирок. В ідеалі краще їсти по кілограму дюків на день, і в цей час не рекомендують їсти жирне м'ясо та ковбаси.

⌂ Cорт Ранній десерт

Розпочинає сезон вишне-черешневих гібридів сорт Ранній десерт, отриманий від самозапилення першого дюка, виведеного на цій цій достідній станції — Мелітопольська десертна, який і зараз є дуже популярним. Він має привабливий яскраво рожевий колір та великі плоди, на жаль, вони погано транспортуються, але цей момент з надлишком перекриває надзвичайний смак.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ірина Сидоренко

 

Придбати саджанці черешень

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Десятка найкращих троянд (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Нелегко вибрати найкращу троянду, адже серед сортів є багато таких, які, відповідно до переваг та позитивних характеристик, можуть посідати найвищу сходинку. Розібратися допоможе експерт Юлія Назарчук
Роль вітамінів у житті людини
Вітамін С — важливий елемент нашого харчування, але є й інші складові переліку корисних речовин. Про них розповість експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник
Сокотерапія — не лише задоволення
Багато садівників отримали щедрий врожай із фруктових дерев. Це дозволить взимку насолодитися свіжовижатим соком. А як ще й виправити здоров'я за допомогою сокотерапії, розповість експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник
Айва японська. Яскрава красуня в українських садах
Користь та надзвичайна краса поєднались в цій екзотичній рослині Сходу
Абрикос і персик: як вберегти їх від морозів
Як вберегти від морозів абрикос і персик: які сорти вибрати, посадка, обрізка
Морозостійкі персики з Волині дали перший урожай
Як можна зробити персик морозостійким. Досвід садівників-аматорів з Волині
Порівняння посадки, обрізки, удобрення та захисту вишні й черешні
У цих культур багато спільного, тому існують деякі загальні правила догляду
Омолоджувальна обрізка вишні
Як омолодити вишню

Рекомендовані товари!

Саджанець Черешня Соната

У наявності

Саджанець Черешня Соната (ІЧР-61)

189грн.
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 3-10 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання осінній (середній)
Смак солодкий, соковитий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Саджанець Черешня Наполеон Чорна

У наявності

Саджанець Черешня Наполеон Чорна (ІЧР-16)

189грн.
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 8 г
Колір плоду темно-червоний
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий, легка кислинка
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Саджанець Черешня Ярославна

У наявності

Саджанець Черешня Ярославна (ОКН-2847(2-4л))

280грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона до 10 г
Колір плоду темно-червоний
Терміни дозрівання середньоранній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник