Айва японська. Яскрава красуня в українських садах

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.11.2021

Користь та надзвичайна краса поєднались в цій екзотичній рослині Сходу. Поглянувши на квітку, що розпустилась під променями сонця, відчуваєш досконалу красу матінки-Природи. Ці слова без перебільшення стосуються хеномелесу, або айви японської.

БІОЛОГИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АЙВИ ЯПОНСЬКОЇ 

Айва японська добре почуває себе в українських садах. Це невибагливий листопадний або вічнозелений кущ родини розоцвітих, заввишки від 1 до 3 м. Ця рослина приваблює квітами — ще в бутонах та вже розквітлими, декоративним листям, і, звичайно, плодами. На гілочках хеномелес має невеликі колючки, молоде листя у рослини бронзового кольору, пізніше стає темно-зеленими. Великі квіти, до 5 см в діаметрі, мають різноманітне забарвлення — рожеве, помаранчеве, яскраво-червоне, рубінове, біле. Важко пройти повз цю красу, не замилувавшись нею! Бутони розпускаються поступово, починаючи з нижніх гілок, і, з часом, охоплюють весь кущ.


⌂ Фото: Цвітіння айви японської починається в кінці квітня — на початку травня та триває протягом місяця

Восени дозрівають плоди хеномелесу — округлі, соковиті, жовтувато-зеленого кольору, масою від 30 до 130 г, дуже схожі на яблука, а смаком трохи нагадують ананас. Збирати плоди краще до настання морозів, у жовтні. Бо пошкоджені низькими температурами вони втрачають смак та швидко псуються. Врожайність з одного куща може сягати 9 кг. Айва японська давати плоди починає з 3–4 року після посадки.


⌂ Фото: Плоди айви зберігать свою користь навіть після термічної обробки

 

ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ АЙВИ ЯПОНСЬКОЇ

Плоди айви високо цінуються в кулінарії та косметології, їх використовують в лікувальних цілях. Високий вміст аскорбінової кислоти, вітамінів В1, В2, пектинів робить плоди дуже корисними для дорослих та дітей. Також айва містить фосфор, калій, кальцій, а вітамін С, якого більше ніж в лимонах, зберігається навіть після термічної обробки. У свіжому вигляді плоди майже не вживають, бо вони кислі на смак. 3 них готують варення, желе, сиропи, мармелад, цукати, їх додають в чай замість лимону.


⌂ Фото: Варення з айви має неповторний смак та аромат

Плоди айви рекомендують вживати при розладах кишечника та шлунку, вони знижують холестерин в крові та, завдяки вмістy калію, сприяють зниженню тиску. Відварені та протерті плоди використовують у комплексному лікуванні хвороб печінки. В лікувальних цілях використовують листя та насіння хеномелесу, яке має здатність знижувати цукор в крові та лікувати гастрити, коліти. !!! Але у всьому потрібно знати міру. Від переїдання айви можуть виникнути проблеми з травленням.
3 плодів айви японської красуні роблять лосьйони та тоніки для обличчя, шматочками плодів протирають шкіру, а натерті — використовують у вигляді масок.


⌂ Фото: Маски з айви чудово очищують і тонізують шкіру

Пропонуємо рецепт маски з айви, яка добре очищуе шкіру (підходить для сухої шкіри обличчя): айву натерти, додати вершки та жовток (всі інгредіенти в рівних пропорціях). Все пepeмішати. Маску потримати на обличчі 15–20 хвилин. Після чого зняти її вологим ватним диском та вмити обличчя водою.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Юлія Наружна

Купити саджанці айви

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Несподіване відкриття — азійська груша
Сорти азійської груші дивують своїх господарів. Потіште себе плодами вагою від 200 г до 2 кг, спробуйте незвичні мускатні смаки із різними відтінками
Особливості вирощування колоновидних дерев
Як посадити саджанці колоновидних та подальший догляд за молодими деревами
Як створити дерево-сад
На одному дереві можна прищепити не лише десятки різних сортів однієї культури а й кількох плодових культур!
Надзвичайна звичайна айва, або як виростити айву в Україні (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощування та догляд за айвою

Рекомендовані товари!