Абрикос і персик: як вберегти їх від морозів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.10.2021

Плоди абрикоса та персика користуються великим попитом у населення, тому для успішного вирощування треба передусім враховувати біологічні особливості цих культур.

Де краще садити абрикос чи персик

Ці південні культури походять із Китаю та Середньої Азії, тому найкраще почувають себе в районах із м’якою зимою і теплим сонячним літом. Квіткові бруньки дуже чутливі до зниження тем­ператури, особливо після тривалих відлиг, і можуть вимерзнути при температурі мінус 20–25°С. Оскільки серед кісточкових культур абрикос зацвітає найраніше, то загроза заморозків для нього є найбільшою, а зниження температури до мінус 1–2°С призводить до повної втрати врожаю.

Тому для персика та абрикоса в саду відводять найкомфортніші, затишні, добре освітлені місця. Дерева краще ростуть на підвищених ділянках із легкими суглинковими та супіщаними родючими ґрунтами. На важких глинистих, дуже вологих ґрунтах вони хворіють, з’являється камедетеча та морозобоїни, знижується довговічність дерев. Якщо ж висаджувати ці деревця на схил, то найкраще вибирати середню частину схилу, оскільки нижня непридатна для цього внаслідок осідання холодних мас повітря взимку та рано навесні, а верхня — через холодні вітри взимку та суховії влітку.

Про особливості посадки та обрізки кісточкових слухайте в нашому аудіоінтерв’ю з експерткою Оленою Кіщак:

 

Який сорт абрикоса та персика вибрати

Добір морозостійких сортів є найголовнішою умовою успіш­ного вирощування абрикоса і персика, насамперед у районах, де взимку спостерігаються сильні морози та коливання температури.

Для абрикоса найважливіше добирати сорти, які мають пізнє цвітіння, щоб уникнути ранньовесняних заморозків. Серед найбільш зимостійких пізніх крупноплідних сортів абрикоса вітчизняної селекції — Красень Києва. Також добре себе зарекомендували й Особливий Денисюка, Петропавлівський, Поліський великоплідний, Ветеран Севастополя та інші. Останнім часом в Україні поширюються сорти абрикоса канадської селекції: Хар Грант, Сільверкот, Голд Рич, Авро­ра, проте більшість із них потребує вивчення в різних ґрунтово-кліма­тичних зонах. Це стосується і сортів персика, які краще вибирати зпоміж пристосованих до конкретних умов вирощування. Так, в умо­вах Київщини щорічно плодоносять такі вітчизняні сорти: Пам'ять Шевченка, Дніпровський, Любимець, Дарунок Києву. Серед іноземних сортів дедалі популярнішими стають: Харроу Бьюті, Харроу Даймонд, Флемінг Фьюрі, Харбінгер, Ерлі Редхейвен, Інка.

Відео: Як правильно садити саджанці плодових дерев

Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.

 

Коли краще садити саджанці абрикоса і персика в Україні

Для кращої приживлюваності рослин слід дотримуватися певного терміну садіння.

У північних регіонах України персик та абрикос краще виса­джувати рано навесні з початком ранньовесняних робіт. У півден­них регіонах, де нема сильного морозу взимку, можна висаджувати і восени, але не пізніше ніж за два тижні до початку морозного періо­ду з обов’язковим обгортанням теплоізолювальними матеріалами стовбурця та основних скелетних гілок.

Зону розміщення кореневої системи укривають від промерзання тирсою або перегноєм. Під час садіння дерев для запобігання утворенню кореневої порослі допус­кають заглиблення місця щеплення на 2–3 см від поверхні ґрунту. Такий спосіб дає можливість відновити рослину у разі повного вимерзання надземної частини в суворі зими.

⌂ Фото: Як правильно обгортати абрикоси і персики на зіму 

Крім того, дерева абрикоса та персика мають високу здатність до відновлення ростових процесів і протягом вегетації можуть мати 2–3 хвилі росту, утворюючи нові розгалуження на сильнорослих пагонах поточного року. Тому за сезон крона дерев відновлюється і наступного року можна очікувати врожай плодів.

Для підвищення зимостійкості дерев велике значення має ступінь та терміни їх обрізування. Пізньолітнє вкорочування пагонів може стимулювати ростові процеси, внаслідок чого дерева не встигають підготуватися до зими, деревина не визріває і вони підмерзають. Схильність до сильних зимових пошкоджень мають деревця, які були занадто перевантажені плодами або дуже ура­жені хворобами. Тому треба ретельно стежити за рослинами в саду і вчасно проводити захисні заходи.

Стабільність квіткових бруньок і квіток абрикоса залежить від стану дерев і тривалості впливу низької температури.

Для зменшення згубного впливу низьких температур на квіт­кові бруньки проводять червневе обрізування дерев абрикоса. Ефект від цього прийому полягає в тому, що на нових пагонах утворюються квіткові бруньки, які формуються у більш пізні строки. Тому такі дерева навесні цвітуть пізніше, коли минає загроза заморозків.

Абрикос та персик — дуже скороплідні культури. Перші плоди можна отримувати вже наступного року після садіння, і за спри­ятливих умов дерева дають щорічно щедрий врожай. Якщо ж рано навесні дерева абрикоса не зацвітають, то здебільшого це трапляється внаслідок сильного підмерзання квіткових бруньок, які осипаються, і цвітіння не відбувається.

 

Як обрізати дерева абрикоса та персика

Ефективним способом запобігання пошкодженню дерев узимку внаслідок розтріскування кори на штамбах і розвилок скелетних гілок є їх фарбування вапняним розчином — 2 кг свіжогашеного вапна розчинити у 10 л води, додати 0,4 кг мідного або 0,5 кг залізного купоросу, також розчиненого у воді зазда-легідь. Для кращого прилипання до суміші додають ще 1–2 склянки молока. Побілку або обприскування проводять у другій половині лютого при температурі не нижче ніж 0°С, що сприятиме пізнішому цвітінню дерев.

Дерева абрикоса формують переважно за типом округлої, а персика — поліпшено-чашоподібної крони. Щоб уникнути надмір­ного росту молодих дерев, їх обрізують помірно, а коли вони всту­пають у плодоношення, ступінь обрізування посилюють.

⌂ Дерева абрикоса формують переважно за типом округлої крони, а).після посадки, б). 2-й рік навесні, в). 3–4-й рік навесні, г). 6–7 рік навесні

⌂ Дерева персика формують переважно за типом поліпшено-чашоподібної крони

Формування колоноподібних крон із циклічною заміною ске­летних гілок і залишенням сучків заміщення неефективне вна­слідок сильного підмерзання та загибелі дерев за дуже сильного морозу. Водночас ощадливе обрізування в ранньолітній період (перша декада червня), яке застосовували для дерев з округлою кроною, сприяло доброму відновленню ростових процесів і стовід­сотковій збереженості дерев.

Відео: Формування нижнього ярусу абрикоса

Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.

 

Як правильно доглядати дерева абрикоса та персика

Проводячи дослідження, вчені довели, що навіть за одна­кових умов рельєфу весняні заморозки завдають значно більшої шкоди в садах, вкритих бур'янами чи травою, де ґрунт навесні залишається необробленим. Адже чистий від бур’янів, розпушений ґрунт удень краще прогрівається, а вночі віддає більше тепла у приґрунтове повітря, внаслідок чого плодові дерева менше охолоджуються.

Тому на присадибних ділянках ґрунт під садом утримують під чорним паром, а з настанням осені припиняють його розпушення, знищуючи бур’яни вручну. Запам’ятайте, що в умовах достатнього зрошення дерева краще ростуть, більше нагромаджують поживних речовин та стійкіші проти морозів. Водночас не допускайте тривалого перезволоження ґрунту, де росте абрикос (найбільш посухостійка культура), інакше дерево почне хворіти, а плоди — розтріскуватися.

Автор: Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, Інститут садівництва НААН України

 

Купити саджанці абрикоса 

 

Купити саджанці персика

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Абрикос без проблем або як виростити абрикос в Україні!
Як правильно доглядати за абрикосом, щоб отримати кращi врожаї
Морозостійкі персики з Волині дали перший урожай
Як можна зробити персик морозостійким. Досвід садівників-аматорів з Волині
Які персики добре ростуть на півночі України
Мрієте про ароматні, соковиті персики у вашому садку? Легко! Унікальний сорт персика Львівського селекціонера дає стабільно високі та якісні врожаї на всій території України та за її межами
Правила догляду за персиками та абрикосами
Щоб правильно доглядати за абрикосами і персиками, треба знати чимало таємниць. Вам їх розкриє фахівець Олена Кіщак
Морозостійкий персик добре росте і в північних регіонах України
Досвід вирощування персиків на Волині
Поласуйте соковитими абрикосами. Важливі етапи під час вирощування абрикоси
Як правильно доглядати та обрізати абрикос, щоб дерева пережили зиму та дали рясний врожай
Чому варто садити персик та нектарин у себе в саду
Персик та нектарин — дуже цінні продукти в раціоні харчування людини, тому варто посадити їх у себе в саду

Рекомендовані товари!