⌂ Фото: Олена Кіщак, доктор с/г наук, Інститут садівництва НААН України
Плоди абрикоса — гордість кожного садівника, який власноруч вирощує його на присадибній ділянці. Вишуканий аромат, приємна свіжість смаку, значний вміст вітамінів і мінеральних солей, висока калорійність плодів і їх лікувальні властивості роблять цей продукти незамінними для кожного з нас.
Ця південна культура походить з Китаю та Середньої Азії. Абрикос дуже посухостійкий, однак його квіткові бруньки дуже чутливі до зниження температури, особливо в другій половині зими. Приморозки — 1–2 °С знищують цвіт культури.
(В Україні уже є сорти абрикосів, які не бояться весняних заморозків — цвітуть у пізні терміни, — це такі як Кіото, та Поліський великоплідний. — Прим. ред.)
Ця культура світлолюбна, тому крони дерев повинні купатися в сонячних променях протягом всього світлового дня.
Відео про посадку саджанця абрикоса
Розповідає Олена Кіщак
Для посадки саджанців абрикосів підходять підвищені ділянки з легкими суглинковими та супіщаними родючими ґрунтами з наявністю вапна. Придатними для неї є чорноземи глибокі та чорноземовидні, багаті й родючі добре дреновані ґрунти. Глинисті, дуже вологі ґрунти затримують ріст рослин, призводять до утворення морозобоїн і камедетечі.
Розповідає Олена Кіщак
Висаджувати абрикоси краще навесні, з початком весняно-польових робіт, але можна й восени. Грунт готують як і для інших плодових культур, така ж і схема висаджування. А от в обрізуванні е своя специфіка.
Про особливості посадки та обрізки кісточкових слухайте в нашому аудіоінтерв’ю з експерткою Оленою Кіщак:
⌂Фото: Коли і як обрізати абрикос
Секатором видаляють всі пагони завдовжки 35–40 см, залишаючи пагони довжиною лише 10–15 см. На вкорочених пагонах з'являються нові, до осені вони встигають здерев'яніти і успішно перезимовують. У період плодоношення обрізуванням необхідно підтримувати ріст дерев, щоб довжина пагонів становила 30–50 см. Коли довжина пагонів подовження не перевищує 15–20 см, їх омолоджують на 3–5-річну деревину. Після такого обрізування заново створюють напівскелетні гілки, формують плодоносні гілочки, дотримуючись того ж принципу, що і при формуванні крони молодих дерев.
Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.
У більшості сортів абрикоса необхідно проводити проріджування зав'язі (у червні), щоб не допустити здрібніння плодів. Найкраще проріджувати це робити руками — зайву зав'язь видаляють, залишаючи на гілках поодинокі плоди, які розташовані один від одного на відстані 10 см.
Читайте ще:
(Якщо ранною весною у вас на абрикосі почали сохнути, буріти кінчики гілок, а листочки, квіти та бруньки почали сохнути, то це не весняні приморозки, як багато хто думає, а грибкова хвороба — моніліоз — збудник даної хвороби потрапляє у рослину через кору дерева й активно розвивається під час цвітіння. Вражати він може не лише навесні за умов підвищеної вологості, а й при температурі в межах +15-20 С. — Прим. ред.)
⌂ Фото: Моніліоз абрикоса
Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»
Щоб врятувати деревце, потрібно зрізати всі ушкоджені гілки разом з 10–12 см здорової деревини, ретельно збирати уражені плоди і все спалювати. З хімічних заходів боротьби найбільш ефективним є застосування по рожевому бутону бордоської рідини, а після цвітіння — препаратів Хорус, Топсин М. Через 2 тижні обробити повторно.
Небезпечним для культури шкідником є попелиця. Проти неї найкраще обприскувати дерева (при перших ознаках пошкодження) такими пестицидами як Актофіт, Конфідор, Актеллік, Каліпсо.