Абрикос без проблем або як виростити абрикос в Україні

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.01.2022

⌂ Фото: Олена Кіщак, доктор с/г наук, Інститут садівництва НААН України

Плоди абрикоса — гордість кожного садівника, який власноруч вирощує його на присадибній ділянці. Вишуканий аромат, приємна свіжість смаку, значний вміст вітамінів і мінеральних солей, висока калорійність плодів і їх лікувальні властивості роблять цей продукти незамінними для кожного з нас.

Як вибрати місце для посадки саджанця абрикосу

Ця південна культура походить з Китаю та Середньої Азії. Абрикос дуже посухостійкий, однак його квіткові бруньки дуже чутливі до зниження температури, особливо в другій половині зими. Приморозки — 1–2 °С знищують цвіт культури.

(В Україні уже є сорти абрикосів, які не бояться весняних заморозків — цвітуть у пізні терміни, — це такі як Кіото, та Поліський великоплідний. — Прим. ред.)

Ця культура світлолюбна, тому крони дерев повинні купатися в сонячних променях протягом всього світлового дня.

Відео про посадку саджанця абрикоса

Розповідає Олена Кіщак

 

Які грунти найкращі для вирощування абрикосу

Для посадки саджанців абрикосів підходять підвищені ділянки з легкими суглинковими та супіщаними родючими ґрунтами з наявністю вапна. Придатними для неї є чорноземи глибокі та чорноземовидні, багаті й родючі добре дреновані ґрунти. Глинисті, дуже вологі ґрунти затримують ріст рослин, призводять до утворення морозобоїн і камедетечі.

Відео: Як правильно садити саджанці плодових дерев

Розповідає Олена Кіщак

 

Коли краще висаджувати саджанці абрикоса

Висаджувати абрикоси краще навесні, з початком весняно-польових робіт, але можна й восени. Грунт готують як і для інших плодових культур, така ж і схема висаджування. А от в обрізуванні е своя специфіка.

Про особливості посадки та обрізки кісточкових слухайте в нашому аудіоінтерв’ю з експерткою Оленою Кіщак:

 

Як і коли обрізати абрикос

  1. Плоди в абрикоса утворюються на однорічних гілках різної довжини, на багаторічних коротких букетних гілочках, ще й на шорцях.
  2. Ростові бруньки в нижній частині гілок у перший рік зовсім не розвиваються. Тому без укорочування гілки абрикоса видовжуються та оголюються, а плодоношення переміщається на периферію крони.
  3. Молоді дерева абрикоса енергійно ростуть й утворюють багато пагонів. Протягом літа вони можуть «видати» 2–3 хвилі росту, утворюючи нові розгалуження на пагонах поточного року, внаслідок чого крони сильно загущуються. Тому всі сильнорослі гілки, спрямовані в середину крони, видаляють «на кільце».
  4. Дерева абрикоса, як і інших кісточкових культур, формують на низьких штамбах (50–60 см) з округлою з пониженою зоною плодоношення кроною. В першому ярусі залишають 4–5 скелетних гілок, у другому — 2–3, у третьому — 2, відстань між ярусами — 60–70 см. Деревина абрикоса дуже крихка, тому не допускайте відростання гілок від стовбура під гострими кутами, щоб вони не відламалися під вагою врожаю — дерево може загинути. Так само не допускайте супротивного розміщення гілок в першому ярусі, закладати їх потрібно на відстані 20–25 см одна від одної.
  5. Пагони подовження скелетних гілок вкорочують до 50–60 см. У перші 2–3 роки після садіння доцільно прищипувати окремі бічні пагони, які за своїм положенням не можуть бути використані на скелетні гілки.
  6. Квіткові бруньки абрикоса можуть пошкодитися ранньовесняними заморозками. Тому проводять літнє обрізування, щоб отримати на нових пагонах другої–третьої хвилі росту менш сформовані бруньки, які зацвітають на 5–6 днів пізніше.

⌂Фото: Коли і як обрізати абрикос

 

Як правильно обрізати абрикос літом (проводять у червні)

Секатором видаляють всі пагони завдовжки 35–40 см, залишаючи пагони довжиною лише 10–15 см. На вкорочених пагонах з'являються нові, до осені вони встигають здерев'яніти і успішно перезимовують. У період плодоношення обрізуванням необхідно підтримувати ріст дерев, щоб довжина пагонів становила 30–50 см. Коли довжина пагонів подовження не перевищує 15–20 см, їх омолоджують на 3–5-річну деревину. Після такого обрізування заново створюють напівскелетні гілки, формують плодоносні гілочки, дотримуючись того ж принципу, що і при формуванні крони молодих дерев.

Відео: Формування нижнього ярусу абрикоса

Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.

 

Як не допустити здрібніння плодів абрикоса

У більшості сортів абрикоса необхідно проводити проріджування зав'язі (у червні), щоб не допустити здрібніння плодів. Найкраще проріджувати це робити руками — зайву зав'язь видаляють, залишаючи на гілках поодинокі плоди, які розташовані один від одного на відстані 10 см.

Читайте ще:

 

Хвороби абрикоса. Сохнуть гілки на абрикосі або як побороти моніліоз

(Якщо ранною весною у вас на абрикосі почали сохнути, буріти кінчики гілок, а листочки, квіти та бруньки почали сохнути, то це не весняні приморозки, як багато хто думає, а грибкова хвороба — моніліоз — збудник даної хвороби потрапляє у рослину через кору дерева й активно розвивається під час цвітіння. Вражати він може не лише навесні за умов підвищеної вологості, а й при температурі в межах +15-20 С. — Прим. ред.)

⌂ Фото: Моніліоз абрикоса

Відео: Хвороби ПЕРСИКА, АБРИКОСА

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

Щоб врятувати деревце, потрібно зрізати всі ушкоджені гілки разом з 10–12 см здорової деревини, ретельно збирати уражені плоди і все спалювати. З хімічних заходів боротьби найбільш ефективним є застосування по рожевому бутону бордоської рідини, а після цвітіння — препаратів Хорус, Топсин М. Через 2 тижні обробити повторно.

Небезпечним для культури шкідником є попелиця. Проти неї найкраще обприскувати дерева (при перших ознаках пошкодження) такими пестицидами як Актофіт, Конфідор, Актеллік, Каліпсо.

 

Купити саджанці абрикоса ТУТ

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Абрикос без проблем або як виростити абрикос в Україні
Як правильно доглядати за абрикосом, щоб отримати кращi врожаї
Абрикос і персик: як вберегти їх від морозів
Як вберегти від морозів абрикос і персик: які сорти вибрати, посадка, обрізка
Які персики добре ростуть на півночі України
Мрієте про ароматні, соковиті персики у вашому садку? Легко! Унікальний сорт персика Львівського селекціонера дає стабільно високі та якісні врожаї на всій території України та за її межами
Морозостійкий персик добре росте і в північних регіонах України
Досвід вирощування персиків на Волині
Поласуйте соковитими абрикосами. Важливі етапи під час вирощування абрикоси
Як правильно доглядати та обрізати абрикос, щоб дерева пережили зиму та дали рясний врожай
Чому варто садити персик та нектарин у себе в саду
Персик та нектарин — дуже цінні продукти в раціоні харчування людини, тому варто посадити їх у себе в саду

Рекомендовані товари!