Які персики добре ростуть на півночі України

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.09.2021

Сорт персика Мостиський надранній нині широко відомий не лише в Україні, а й за її межами. Що вже казати про українців, які вподобали новий сорт за його стійкість, невибагливість і здатність адаптуватися до кліматичних умов території України.

Унікальний сорт персика в Україні

Назва сорту походить від місця його «народження». Про те, як він здійснює свою тріумфальну ходу в різних регіонах, а також про секрети вирощування ми попросили розповісти Любомира Стельмащука. Найперше, чим похвалився селекціонер: у 2019 році персик Мостиський офіційно внесено до Реєстру сортів рослин України.

Cелекціонер-аматор Любомир Стельмащук

⌂ Фото: Cелекціонер-аматор Любомир Стельмащук

Чи не з’явилися за цей час конкуренти в персика Мостиського, який вважають суперраннім сортом, придатним для вирощування на території України?

– Ні, цей сорт за вказаними властивостями поки що нікому не вдалося обігнати. Він починає достигати на Львівщині в третій декаді червня, за найнесприятливіших погодних умов — в першій половині липня, а ось у центральних і особливо південних областях України — вже в середині червня. Наприклад, на Черкащині та Одещині — гарантовано в 20-х числах червня. Тобто, як і раніше, він залишається рекордсменом за терміном достигання. Що тепліша весна, то раніший і смачніший урожай. Але на Півдні України за будь-якого природного сюрпризу він набуває ідеального смаку — плоди солодкі й соковиті (щоправда, в умовах Львівщини — кисло-солодкі). Хоча плоди й невеликі — зазвичай 150 г, однак для раннього сорту це дуже добре. І головне: на дереві багато плодів, тому, якщо хочете, аби вони були більшими, проріджуйте їх, залишаючи на гілці на відстані щонайменше 20 см один від одного. Тоді їм вистачатиме світла й соків. Були роки, коли завдяки проріджуванню мені вдавалося збільшити вагу плодів удвічі — до 300 г. Тільки проріджуйте вчасно — коли досягнуть розмірів горіха.  

Про особливості посадки та обрізки кісточкових слухайте в нашому аудіоінтерв’ю з експерткою Оленою Кіщак:

 

– Знаю, що у вас великі насадження цього сорту. Чи маєте послідовників такого ж «розмаху»?

– Я знаю, що саджанці персика Мостиського мають неабиякий попит серед садівників на всій території України, який не зменшується ось уже кілька років. Щороку запитують, де придбати саджанці, особливо ті, хто вже посадив цей сорт і переконався у його перевагах, також їхні знайомі, які отримали добрі рекомендації щодо персика Мостиського. Адже «сарафанне радіо» спрацьовує найкраще, йому довіряють. Також наш персик вирощують у Молдові, Дагестані (там урожай збирають уже 15 червня), почали висаджувати в Білорусі. Є великі насадження в Одеській та Київській областях. Багато саджанців відправляємо на Чернігівщину.

    ⌂ Фото: Мостиській надранній надзвичайно стрімко набирає популярності не лише в Україні, а й за її межами

 

Які особливості вирощування чи догляду за цим сортом залежно від регіону?

– Особливих застережень чи вимог нема. Однак є цікаві нюанси. Наприклад, у південних районах цей персик майже не хворіє, тож його навіть обробляти протимікробними засобами не треба. В умовах Західної України, де вологий клімат, він дещо уражається кучерявістю листків. Але цього можна уникнути завдяки профілактичним обприскуванням дерев двічі-тричі за сезон мідьвмісними препаратами (краще тими, які містять прилипач). Уперше обприскують пізно восени, коли дерева скинуть листя, удруге — наприкінці лютого, доки не ростуть бруньки.

 

Особливості вирощування персика

Тоді, можливо, нагадаєте нашим читачам ще й загальні поради щодо вирощування персика Мостиського?

– Безперечно. Наприклад, я рекомендую під час висаджування дерева занурювати кореневу шийку на 5 см нижче від рівня ґрунту, тоді саджанці краще ростуть і захищені від морозів. У посадкову яму додавайте перегною тільки три-чотирирічної давності. Коли дерево почне рости, обов’язково його підживлюйте — взимку розчином курячого (1:20) чи коров’ячого посліду (1:10) або ж препаратом Екоплант. Наприкінці лютого — на початку березня посипте на ґрунт навколо дерев нітрофоску. Також персик потребує щорічного та інтенсивного обрізування. Але лише в період цвітіння, щоб зрозуміти, скільки цвіту, а отже й майбутніх плодів при цьому залишиться. Якщо на дереві зав’язалося дуже багато плодів, проведіть азотне підживлення, яке додасть дереву сили «виплекати» врожай. Також пам’ятайте, що персик — посухостійка культура, тому особливо поливати його не потрібно. Влітку проводять формувальне обрізування, аби плоди отримали більше світла й були смачнішими.

    ⌂ Фото: Персики можна вирощувати і на шпалері

Сьогодні багато хто вирощує врожай для продажу. Наскільки транспортабельний цей сорт?

– Тут потрібно вгадати з терміном збирання. Якщо плоди повністю достигли, навряд чи вам вдасться перевозити їх на далекі відстані. Якщо ж персики зібрати в стані технічної зрілості, тоді транспортабельність покращується. Наприклад, я знаю, що з Одеської області наш персик транспортують на продаж до Києва. Але якщо розглядати промислове вирощування цієї культури, тоді догляд за нею зовсім інший. Зокрема, ми радимо додавати в садах багато кальцію, який покращує транспортабельність плодів, а також їхні смакові властивості. На присадибних ділянках цього зазвичай не роблять. Тому зібраний там урожай орієнтований більше на місцеві ринки.

     ⌂ Фото: Персики Мостиського надраннього мають гарний товарний вигляд і великий попит на ринку

На який урожай взагалі можна розраховувати?

– Мені вдається зібрати по 45–50 кг плодів з одного дерева. Щоб зберегти врожай, пильнуйте його від східної плодожерки, яка «розгулялася» останні два роки (особливо у південних регіонах України), а також від молі. Найкращі «ліки» проти цих шкідників — препарати Кораген, Калісто й Моспілан, якими обприскують дерева.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповів селекціонер-аматор Любомир Стельмащук

Купити саджанці персика

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і коли садити саджанці персиків навесні 2024 року
Розкішні соковиті з приємним солодким смаком персики із власного саду — цілком здійсненне бажання! Але варто запастися знаннями щодо правильного вирощування саджанців персику
Як і коли садити саджанці сливи навесні 2024 року
Щоб отримати через декілька років гарне красиве деревце, яке буде дарувати нам смачні соковиті плоди варто дотримуватися важливих етапів вирощування із саджанця сливи статного дерева
Персики, нектарини та інжирні персики — наслідки гібридизації чи один вид? (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Нектарин, плоский персик і волохатий. Що у них спільного і чим вони відрізняються? Відповідь дає фахівець
Особливість та цінність гумі
Світлана Клименко, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка, розповіла читачам «СонцеСаду» про особливості та цінність гумі
Особливості вирощування колоновидних дерев
Як посадити саджанці колоновидних та подальший догляд за молодими деревами
Правила догляду за персиками та абрикосами
Щоб правильно доглядати за абрикосами і персиками, треба знати чимало таємниць. Вам їх розкриє фахівець Олена Кіщак
Хурма: сортові особливості вирощування
Які сорти хурми найпопулярніші в Україні. Особливі умови їх вирощування
Морозостійкий персик добре росте і в північних регіонах України
Досвід вирощування персиків на Волині
Чому варто садити персик та нектарин у себе в саду
Персик та нектарин — дуже цінні продукти в раціоні харчування людини, тому варто посадити їх у себе в саду

Рекомендовані товари!