Як і коли садити саджанці персиків навесні 2024 року

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.03.2023

Середина літа славиться своїми свіжими плодами овочів та фруктів. Як гарно мати на столі розкішні соковиті з приємним солодким смаком персики із власного саду! Це цілком здійсненне бажання, тільки варто запастися знаннями щодо правильного вирощування саджанців персику та результат не змусить себе довго чекати.

На питання, як правильно садити саджанці персиків, коли це правильно робити, та як краще обрізати молодесенькі деревця персиків відповіла «СонцеСаду» Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідуюча селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.

Олена Кіщак розповідає, що робити, якщо посадили персик аж у травні

⌂ Фото: Олена Кіщак розповідає, що робити, якщо посадили персик аж у травні

 

Як треба садити саджанці персиків

«Перед тим, як ви плануєте посадити саджанець персику, краще на дві-три доби замочити кореневу систему у воді. Тоді саджанець персику найкраще буде приживатися. Краще посадку робити вдвох — один тримає саджанець, інший засипає. Та добре ущільнюємо ґрунт, навколо деревця. Після цього робимо полив із розрахунку 30-40 літрів води на яму. Зазвичай після того як ми поливаємо, ґрунт осідає і саджанець також глибше провалюється в яму.

Місце щеплення може бути трошки нижче від рівня ґрунту. Це допускається, коли саджанець персику вирощується на аличі. Алича це підщепа, яка може сприяти утворенню порослі. Тому якщо саджанці персику вирощені на аличі. А це такі саджанці, які краще підходять до перезволожених ґрунтів та важкого механічного складу. То ми робимо посадку навіть заглиблену на 2-3 см,» — почала з найголовнішого пані Олена.

Важливо добре полити саджанець під час посадки

⌂ Фото: Важливо добре полити саджанець під час посадки

«Саджанці персику дуже часто на ґрунтах легкого механічного складу вирощують на сіянцях абрикоса. На абрикосі місце щеплення має бути на рівні з ґрунтом. Абрикос це підщепа, яка не утворює порослі. Робимо луночку, щоб вода залишалася в ямі. І зверху обов’язково треба потім замульчувати ґрунт перегноєм або (хороший валик робимо, нагорніть, щоб лунка була) сухою землею. В нашій зоні лісостепу, якщо ще сувора зима, то дуже часто саджанці персику можуть підмерзати, тому ми робимо навіть заглиблену посадку на 4-5 см з таким розрахунком що, якщо підмерзає верхня частина, то знизу можуть відновитися пагони з культурної частини і у саджанця персика відновиться крона. Це буває у трьох-чотирьох річному віці.

Обов’язково ми встановлюємо після посадки кілочок для того, щоб деревце не хиталося і було закріплено в посадковій ямі. Вісімкою підв’язуємо саджанець персику і обов’язково на зиму папером, який відштовхує повітря та вологу або мішками, агроволокном, для того, щоб не було обледеніння.

Обов’язково місце щеплення у саджанця персику теж нагорнути, закрити, щоб рослині було комфортно і не сталося підмерзання кореневої системи,» — дбайливо зауважила всі важливі нюанси щодо садіння саджанців персиків експерт з садівництва.

 

Коли краще садити саджанці персиків

«Якщо це осінь, саджанці персику висаджуються десь у другій декаді жовтня. Після того як викопали саджанці відразу посадити. Або рано-рано навесні (десь перша декада квітня). Якщо ж ви посадили саджанець персику  в травні або у першій-другій декаді травня, також таке буває, то головна вимога це створити комфортні умови — забезпечити рослину вологою. Через 12 діб після садіння саджанця персику повторювати поливи, слідкувати за рослиною, щоб не було уражень хворобами і провести профілактичну обробку,» — уточнила щодо термінів висаджування персиків пані Олена.

Обов'язково встановлюємо кілочок після посадки, щоб деревце не гойдалося і закріпилось у посадковій ямі

⌂ Фото: Обов'язково встановлюємо кілочок після посадки, щоб деревце не гойдалося і закріпилось у посадковій ямі

 

Принципи формування крони саджанця персику

«Незалежно від того, коли посаджений саджанець персику, якщо це восени, то обрізку будемо проводити тільки рано навесні. Восени ми взагалі не обрізаємо дерева. Як і інші плодові, персик ми формуємо поліпшено-чашоподібною або округлою кроною, але частіше для персика це чашо- або вазоподібна крона. Можемо формувати дерево персика зі штамбом або взагалі безштамбове дерево. Тобто, коли знизу саджанця персику виростають пагони, ми їх використовуємо як скелетні гілки. Якщо у саджанця вже сформований штамб у розсаднику, ми формуємо звичайним чином округлу крон,» — цікавий момент розповіла нам фахівець із селекції.

Відео: Як посадити персик у домашніх умовах

Розповідає Олена Кіщак

 

Післяпосадкова обрізка саджанців персиків

«Принципи обрізки саджанця персику ті ж самі, що й у інших плодових культур. Повинно бути в нижньому ярусі 4-5 гілочок, спрямованих у різні боки, щоб були кути відходження більше 45°. Якщо на саджанці персику є багато передчасних пагонів, ми дивимося, які з них краще використати для формування крони. Якщо одна гілочка першого порядку має гарне розташування, але з протилежного боку гілочок не має, то треба викликати у саджанця персику ріст нових гілок. Що для цього потрібно зробити? Ми її сильніше вкорочуємо, всі зближені, зламані та підсохлі гілочки видаляємо, щоб був компактний нижній ярус. Далі ми можемо зробити перевід на верхню розташовану на протилежному боку від першої гілку, яка буде в нас центральним провідником. Від місця зрізу на внутрішню брунечку ми її зрізуємо.

За літо на саджанці персику з’являться нові пагони. Персик відрізняється від інших кісточкових культур високим ступенем галуження, тому ми в травні чи влітку можемо собі вже вибрати гілки для формування крони,» — поділилася із «СонцеСадом» формулою обрізки саджанців персиків пані Олена.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувалаСвітлана Гончаренко

 Поради від

Сприятливі дні для садіння саджанців персиків навесні 2024 року за місячним календарем

 

Квітень:

Сприятливі дні: 9,10,11,12,13,15,16,17,18,19,20,22,23

 

Травень:

Сприятливі дні: 9,10,11,13,14,15,16,17,18,20,21,22

 

Червень:

Сприятливі дні: 7,8,10,11,12,13,14,15,17,18,19,20,21

 

зеленим виділені особливо сприятливі дні, час коли зростаючий (для плодів що зростають над землею), або спадаючий (для плодів що дозрівають в грунті) 

 

Чим краще підживлювати саджанці персиків

Дуже важливо приділяти особливу увагу додатковому підживленню саджанців персику, щоб він зміг укоренитися та вирости і стати міцним деревом та плодоносити гарними смачними персиками.

Для кращого укорінення та підсилення росту кореневої системи саджанців персику бажано перед садінням юне деревце потримати 20 хвилин у розчині з такого препарату як Чарівна грядка «Гумат Супер».

Також, щоб допомогти саджанцю персика швидше укоренитися, застосовуйте суперфосфати. А ось біостимулятор Радіфарм не тільки прискорить ріст кореневої системи, але й зробить це в умовах несприятливих температур.

У подальшому використання препарату Агромікс «Епин максі» забезпечить деревця персиків гарними врожаями, допоможе зміцнити їх імунітет, захистить від морозів, зменшить вплив на рослину токсинів, радіонуклідів та важких металів.

 

Як боротися з хворобами та шкідниками персиків

Небагатьма ще в нашому кліматичному поясі шкідниками та хворобами схильні уражатися дерева персиків, але вони все ж таки є. Це такі неприємності як моніліоз, цитоспороз, борошниста роса, кучерявість листя та клястероспоріоз. Та настирливі фруктова міль, кліщ, довгоносик, східна плодожерка та попелиця.

На весні поки ще не розпустилися на гілочках бруньки застосуйте такі препарати як «Брунька» чи карбамід. Останній треба брати із розрахунку 500 г на 10 л води.

Надійними та дієвими засобами боротьби з хворобами та шкідниками саджанців та дорослих дерев персиків є мідний купорос або залізний купорос.

Якщо вашому фруктовому саду докучають настирливі однорічні та багаторічні бур’яни, варто застосувати проти них ефективний препарат Раундап Макс. Причому ані прополювати, ані косити бур’яни не потрібно. Проте варто уважно прочитати інструкцію для правильного застосування.

«СонцеСад» завжди має для вашого саду безліч корисних порад, а особливо після плідних зустрічей із досвідченими фахівцями садівництва. Та ми запевняємо вас, що кожний може доклавши певних зусиль отримати гарні врожаї, які дарують впевненість у завтрашньому дні та просте людське щастя.

Купити саджанці персика

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Турбота про нектар літа: як обрізати персик після збору плодів восени 2024 року
Хто ж із дачників не мріє влітку ласувати соковитими персиками з власного саду — простягнув руку і перед тобою райський фрукт літа. Але щоб персики були саме такими, як ви собі уявили, їм потрібен правильний догляд та грамотна обрізка
Як садити та обрізати кісточкові плодові дерева (журнал СонцеСад 2/2022)
Як правильно посадити кісточкові плодові дерева, доглядати за ними та обрізати, читачам «СонцеСаду» розповіла Олена КІЩАК
Коли і як обрізати персик навесні 2024 року
Одним із секретів надзвичайного врожаю є правильне обрізування. Як і коли проводити обрізування персика — «СонцеСад» запитав у Любомира Стельмащука, селекціонера-любителя
Формові дерева: як перетворити ділянку на казковий сад
Сад може бути справжнім місцем сили, захопленням та естетичною насолодою. Як це зробити, «СонцеСаду» розповів садівник плодового сад «Мур» Микола Іллєнко
Підживлюємо кісточкові культури
Лише при збалансованому живленні рослина може максимально реалізувати свій генетичний потенціал в різних ґрунтово-кліматичних зонах
Морозостійкі персики з Волині дали перший урожай
Як можна зробити персик морозостійким. Досвід садівників-аматорів з Волині
Які персики добре ростуть на півночі України
Мрієте про ароматні, соковиті персики у вашому садку? Легко! Унікальний сорт персика Львівського селекціонера дає стабільно високі та якісні врожаї на всій території України та за її межами
Морозостійкий персик добре росте і в північних регіонах України
Досвід вирощування персиків на Волині
Чому варто садити персик та нектарин у себе в саду
Персик та нектарин — дуже цінні продукти в раціоні харчування людини, тому варто посадити їх у себе в саду

Рекомендовані товари!