Формові дерева: як перетворити ділянку на казковий сад

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.01.2022

Сад може бути справжнім місцем сили, захопленням та естетичною насолодою. Саме такий закладали біля палаців аристократів і вельмож та навколо значущих будівель як своєрідну окрасу. Чому б і нам не оздобити свої ділянки казковими деревами у формі куль, арок, ваз, стінок чи парасольок? Як це зробити, «СонцеСаду» розповів садівник плодового саду «Мур» Микола Іллєнко

⌂ Фото: Микола Іллєнко

У Європі майже не залишилося таких садів, але українці мають можливість відвідати справжній формовий сад та дізнатися, як його створити. На Київщині, у білоцерківському дендропарку «Олександрія», відновили технологію формового садівництва. Яблуні та груші вигадливих форм ростуть у саду «Мур» і щороку дають рясний урожай. Дендропарк займає 400 гектарів, чотири з яких — сад.

Місце славиться енергетикою далеко за межами країни. Такі ділянки ще називають місцями сили. Формовий сад у дендропарку має давню історію: його створив у 1816 році відомий садівник Август Єнс для графині Браницької.

Відновлювали сад декілька разів: уперше — в 1924 році, а сучасна його історія розпочалася 2007-го. Завдяки головному натхненнику проекту Миколі Іллєнку формовий сад відтворювали точно за малюнками та фотографіями, які збереглися у давніх книжках. Нині «Мур» такий, яким був 200 років тому.

 

Способи створення формових садів

  Хтось вважає, що це застаріла технологія. Але коли надаєш форми, то, вона, по-перше, естетична, по-друге, дерево добре освітлюється і провітрюється, має якісні плоди. Якщо сад ще й створено на енергетичному місці, не треба застосовувати пестицидів. Отож, ми вирощуємо екологічно чисті фрукти, які вживають і хворі, і вагітні, і маленькі діти, — відзначає головний садівник плодового саду «Мур» Микола Іллєнко

Що найперше мусимо зробити? Найважливіше — треба вивчити, які дерева та як можна формувати. Якщо крона дерева пірамідальна, форма має давати йому можливість рости вертикально. Наприклад, сорт Мліївське десертне. Якщо рослина має кут відходження від центрального провідника майже прямий, як Ренет Симиренка, її розтягують у горизонті. Залежно від конституції дерева, роблять ескізи, виготовляють форми — конструкції з металу, дерева, бамбука чи синтетичних труб.

Формують сад здебільшого влітку, коли на молодих деревах наростає приріст. Не чекайте, доки пагони переростуть, формуйте їх ще зеленими. У другій половині літа дерево вже не можна обрізати. Доведеться чекати осені, глибокої фази спокою. Каркас знімають п’ятого чи шостого року, коли зміцніли центральні провідники, між ними сформувалася відстань.

⌂ Формові дерева: Піраміда

 

Які дерева використовують для створення формового саду

Будь-які фруктові (і не тільки) дерева можна формувати, але найкращі ті сорти, які мають дуже пізній термін достигання. Квітнуть усі майже одночасно, але плоди залишаються на деревах аж до самих морозів.

У саду «Мур» підібрано рослини, які добре формуються, зокрема яблуні Голден Делішез, Чемпіон, Антонівка, Пламєнноє, груші Вижниця і Стрийська.

Підщепу вибирають з огляду на майбутню форму. Для маленьких — яблуні на карликовій підщепі, наприклад М9, М26, М27. Для більших — напівкарликові, зокрема М54–118, ММ106 тощо. Груші в садку щеплені на айві, адже на дичці їхній ріст неконтрольований.

— Для формового саду краще підбирати однорічні саджанці, тільки із центральним провідником, — зауважує Микола Іллєнко. — Можна садити і дворічні, але їх треба підготувати. Добре піддається такій обробці сорт Флоріна. На ньому можна сформувати будь-яку форму (кулю, горизонтальний кордон, віяло). Обрізаємо саджанець — формуємо один потужний ярус. Нижні гілки обрізаємо на зовнішню бруньку, гілки верхнього ярусу робимо коротшими за них. Звідти відміряємо 50— 60 см центрального пагона вгору й на цьому рівні відрізаємо верхівку.

Формові дерева: Решітчастий кордон

Перед висаджуванням коріння деревця обробляють. Якщо саджанець не свіженький, злегка обріжте всі кінчики коріння до білого. На центральному провіднику, де є прогалини, можна зробити зарубки, щоб коренева система заповнила їх. Потім занурюємо коріння в густий розчин жовтої глини.

 

Як правильно садити та пересаджувати саджанці дерев

Садити рослини краще восени, адже коренева система наростає навіть узимку. Не забуваймо про орієнтацію: окулірують із північного боку, тож не порушуймо цієї системи й під час пересаджування.

Глибина ями залежить від розміру коріння. Коли ставимо на дно деревце, коренева шийка має виглядати на 3–4 см вище за рівень ґрунту.

— Але краще викопати на 30–40 см глибшу яму й закласти заряд живлення на чотири або п’ять років, — рекомендує садівник. — Беремо три- або чотирирічний перегній, перемішуємо його з родючим ґрунтом, додаємо 500–700 г нітроамофоски, зволожуємо, засипаємо в ямку, вирівнюємо, щоб не було повітряних бульбашок. Зверху кладемо ще 15–20 см родючого ґрунту. Тоді наливаємо води, ставимо дерево прямо в неї, коріння засипаємо землею.

Порада: під час викопування ями окремо відкладайте верхній шар землі та нижній. Родючіший верхній шар насипте вниз до коріння, а нижній — на верх ямки.

Якщо територію саду не захищено сіткою від гризунів і зайців, саджанець обмотайте на всю висоту очеретом, кукурудзяними залишками, соняшником. Для захисту від примерзання кореневу зону вкривають мульчею, але не раніше, ніж земля промерзне на 5— 7 см (7— 10 градусів морозу).

⌂ Фото: Формові дерева: Двоярусний двоплечовий кордон

 

Догляд за молодими рослинами 

— Вони потребують якісної осінньої обробки. Рослини білимо повністю або хоча б із південного боку. Це захистить їх від гризунів та сонячних опіків, — радить садівник.

Коли облетить половина листя, ретельно обробіть дерева 8% розчином карбаміду. Завдяки цьому листя швидко утилізується, земля насичується азотом, частково гинуть спори грибка, шкідники та зникають хвороби.

Це єдина обробка, адже в садку вирощують екологічно чисті плоди. Загалом формові дерева не дуже відрізняються від звичайних щодо живлення та захисту.

 

Формування крони

Коли гілки ще не здерев’яніли, не обрізуємо дерево, а формуємо крону, прищеплюючи пальцями. Так робимо протягом усього періоду вегетації що два чи три дні.

Перше прищипування проводимо, коли з’явиться шість або сім листочків на поточному пагоні. Залишають тільки п’ять листків, решту зривають. Нижче цієї верхівки утворюється плодова поросль. Але в місці прищеплення через 4–5 днів пагін знову починає рости. Його щоразу треба прищеплювати, залишаючи вже три листочки. Процедуру повторюємо до серпня.

⌂ Фото: Формові дерева: Арки

Навесні дерево прокидається, відновлюючи всі гілочки та бруньки. Залишаємо тільки приріст завдовжки 15–20 см, решту обрізаємо.

Такі дерева родючіші, мають якісніші плоди, — розповідає Микола Іллєнко.

Крона формованої рослини невеличка, сонячний промінь пробиває листя на всю глибину. У кожному листочку відбувається фотосинтез, нема паразитів. Це важливо, адже плоди формуються не в корінні, а в листку.

 

Розмаїття форм дерев

Базових форм дерев для таких садів є багато. У саду «Мур» можна побачити різноманітні: двоярусний двоплечовий  кордон, арку, піраміду, віяло, решітчастий кордон тощо.

⌂ Фото: Формові дерева: Яблуня у формі тризуба

Ексклюзивна форма, яку придумали місцеві садівники, — кругова пальмета — сітчастий кордон. Сформувати її не так просто. Разом із плодовою аркою вона утворює стародавній символ вічності — коло і хрест, середину якого вінчає символ України — три тризуби в ореолі груші. Справжні дива творить інша форма — піраміда, на кожен бік якої прищепили яблуні історичних сортів: Ренет Ландсберзький, Ренет оранжевий Кокса, Тітовка осіння і Ренет сірий французький. Таких пірамід у парку дві, їх називають місцями енергетичного відновлення та оздоровлення. Створені за порадою і планом Геннадія Бердишева, доктора біологічних та медичних наук, професора КНУ ім. Т. Шевченка, академіка Нью-Йоркської академії наук.

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Дарина Дубинка

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Переваги осіннього садіння плодово-ягідних (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Експерти запевняють, що є безліч істотних переваг садити плодово-ягідні культури саме восени
Основні причини нестабільності плодоношення плодових (журнал «СонцеСад» 1/2023)
На стабільність плодоношення плодових дерев впливає ціла низка факторів, якіх саме — розповідає Олена Кіщак
Запас біди не чинить: як правильно сушити фрукти в домашніх умовах
Експерт «СонцеСаду» Оксана Завадська розповість, як правильно сушити фрукти та за яких умов зберігати, щоб вони не втратили корисних властивостей
Особливості вирощування колоновидних дерев
Як посадити саджанці колоновидних та подальший догляд за молодими деревами
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
До 150-річчя від Дня народження Лесі Українки
Яблуня та груша: як створити плодовий сад
Яблуні та груші – найпопулярніші плодові дерева в садах України. Поради експертів «СонцеСаду» для тих, хто хоче створити фруктовий сад, який би радував своїми врожаями щороку
Органічні груші від сім'ї Лановенків
За органічним садівництвом майбутнє. Як закласти органічний сад, ділиться Валентина Лановенко, президент Академії органічного садівництва «Екогарден».
Як посадити та доглядати сад груші
Практичні поради з вирощування груш
Яблуня: як правильно посадити
Поради, як правильно посадити яблуню та на якой підщепі, садівникам дає Любов Болдижева, канд. с/г наук, Інститут садівництва НААН України

Рекомендовані товари!

Саджанець Груша Дельбарью РХ

У наявності

Саджанець Груша Дельбарью РХ (ОКН-1160(2-4л))

250грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 300-450 г
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання осінній (середньостиглий)
Смак солодкий, легка кислинка
Саджанець Груша Діколор

У наявності

Саджанець Груша Діколор (ОКН-3116(10-12л))

300грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 150-200 г
Колір плоду жовтий з червоним рум’янцем
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий, соковитий
Саджанець Груша Парижанка

У наявності

Саджанець Груша Парижанка (ІГР-8)

159грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 150-200 г
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий, соковитий
Саджанець Груша Адмірал Жерве

У наявності

Саджанець Груша Адмірал Жерве (ІГР-107)

159грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 220-270 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання осінній (середньостиглий)
Смак солодкий
Саджанець Груша Марія

У наявності

Саджанець Груша Марія (ОКН-842(10-12л))

300грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 200-300 г
Колір плоду жовтий з червоним рум’янцем
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий, легка кислинка
Саджанець Яблуня Аркадік

У наявності

Саджанець Яблуня Аркадік (ІЯБ-166)

149грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 160-220 г
Колір плоду жовтий з червоним рум'янцем
Терміни дозрівання ранній (літній)
Смак солодкий, соковитий, легка кислинка
Саджанець Яблуня Мир

У наявності

Саджанець Яблуня Мир (ІЯБ-40)

239грн.
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 140-160 г
Колір плоду зелений з рум'янцем
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак смачний, ароматний
Саджанець Яблуня Мавка

У наявності

Саджанець Яблуня Мавка (ІЯБ-5)

239грн.
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 150-170 г
Колір плоду жовто-зелений з червоним рум'янцем
Терміни дозрівання зимовий (ранній)
Смак солодкий, соковитий
Саджанець Яблуня Пламенне

У наявності

Саджанець Яблуня Пламенне (ІЯБ-168)

239грн.
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 125-160 г
Колір плоду зелено-жовтий з червоним рум'янцем
Терміни дозрівання зимовий (ранній)
Смак кисло-солодкий
Саджанець Яблуня Мліївчанка осіння

У наявності

Саджанець Яблуня Мліївчанка осіння (ІЯБ-169)

239грн.
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 140-180 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання осінній (пізній)
Смак солодкий, легка кислинка