Натхненні літньою красою фруктових садів частенько садівники восени, коли знаходять цікаві пропозиції саджанців неймовірно чарівних сортів яблунь, груш чи малини або аґрусу, мають сумніви чи варто купити саджанець зараз та посадити чи дочекатися весни. Експерти запевняють, що є безліч істотних переваг це зробити саме восени!
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Коли що садити
Для кращої приживлюваності плодових і ягідних рослин велике значення мають терміни їх садіння. Традиційно в північному та центральному регіонах України дерева висаджували навесні – у перші дні весняно-польових робіт, а в південних областях можна було садити й восени. Але, як засвідчує досвід останніх років, через зміну клімату й процеси глобального потепління, навіть у північних регіонах, краще садити восени такі культури, як яблуня, груша, слива. Ягідні культури (суниця, малина, смородина, порічки, аґрус) треба висаджувати восени, оскільки вони встигають прижитися і навесні одночасно з іншими рослинами вступити у вегетацію.
За умови дотримання оптимальних термінів осіннього садіння плодові та ягідні породи добре ростуть і розвиваються.
Переваги посадки саджанців восени
Щоб до кінця визначитися, коли варто посадити у своєму саду плодові дерева або ягідні кущі, потрібно розкласти все по поличках...
Головні переваги покупки і посадки саджанців восени:
- Коли приходить осінь, починається реалізація саджанців з останніми листочками тільки-но визрілих рослин. Та часто продавці мають можливість показати покупцям плоди які дадуть ті чи інші саджанці. Так є можливість реально оцінити сорт та зробити найкращий вибір. Та й вибір восени ширший ще й ціни доступніші, ніж навесні.
- Що стосується посадки, на неї у вас восени буде виділено вдосталь часу. Можна не поспішаючи визначитися з вдалим місцем для деревця або куща чи спроектувати розкішний сад та реалізувати задум тут і зараз.
- А для реалізації задуму не потрібно багато часу – саджанець необхідно лише посадити та полити один раз і все. Більше ніякого клопоту. Починається сезон спокою. Та природа сама подбає про ваш саджанець наприкінці осені, узимку та рано навесні.
- Увесь час після посадки саджанця, він буде отримувати максимальну кількість можливого зволоження. Рясні дощі кінця осені, зимові відлиги, весняне танення снігу – всі ці погодні умови посприяють чудовому розвитку молоденької кореневої системи. Так рослинка гарно підготується до літньої спеки та посухи. Навесні деревця та кущики висаджені восени жвавенько прокинуться та почнуть рости вже зміцнені за зиму.
- У північних регіонах України, де є вища ймовірність зимового підмерзання, кісточкові культури (персик, абрикос, черешня, вишня) рекомендуємо висаджувати за 2-3 тижні до повного замерзання землі. А також мульчувати землю: краще підгорнути місце щеплення і укрити землю над кореневою системою шаром тирси або перегною, а сам саджанець обгорнути білим агроволокном або стійким до вологи папером. Післясадивне обрізування всіх плодових проводити тільки навесні.
Нехай ваш сад буде розкішним та приноситиме багато найсмачніших вітамінних плодів!
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2023
Купити саджанці плодово-ягідних культур