Ягідним культурам добре лише за відповідних грунтово-кліматичних умов

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.01.2022

 

СонцеСад ділиться порадами від експерта

Смородина та окультурена ожина — одні з найпопулярніших ягід в Україні. І до того ж вони є прикрасою будь-якого саду. Яким методом найкраще розмножувати ці ягідні культури, коли обрізати й чекати плодоношення? Фермер Олег Вітенко, який успішно вирощує на Київщині чорну смородину та ожину, поділився з нашими читачами досвідом.

— Що порадите тим, хто планує за­класти невеликий смородиновий ягідник удома для потреб сім'ї?

— Якщо йдеться про вирощування куль­тур, то є певні правила, які забезпечують ус­пішність. Насправді треба зробити все як слід від початку. Тобто той, хто не має знань і по­спішить із садінням, як правило, програє.

Спочатку треба знайти достовірну інфор­мацію. Річ у тім, що нині, здавалося б, в інтернеті є море матеріалів і про все. Але коли починаєш шукати спеціальну інформацію, то поради виявляються поверховими та часто доволі сумнівними. Тому маємо усвідомити, що інтернет — не тільки інформаційний ре­сурс, а й певною мірою інформаційний сміт­ник. Тобто сліпо довіряти певному сайту чи конкретній пораді не варто. Найкраще, коли людина радитиметься з тими, хто професійно займається певною справою. Є елементарні знання, які треба мати, та дії, які треба виконувати як слід.

По-перше, кожна культура, особливо ягідна, за своєю природою добре себе почу­ває за певних ґрунтово-кліматичних умов, освітлення тощо. Тобто садити смородину в Запорізькій області — річ малоприбуткова. Так само, як і теплолюбні культури, наприклад, інжир, вирощувати на Волині. Треба усвідомлювати різницю. Я, для прикладу, хотів би посадити чорницю високорослу. Однак наш ґрунт на Київщині не підходить для цього. Він має бути кислий. А в нас таких нема. Зате смородина, малина та ожина тут ростуть чу­дово. Отже, треба вирощувати ті культури, які підходять до наших умов. Якщо вони добре ростимуть у дикій природі, то так само почу­ватимуться біля будинку чи на городі.

⌂ Фермер Олег Вітенко

— Які саджанці й де вибирати?

Не можна економити на якості садив­ного матеріалу. Наприклад, коли я заплану­вав садити малину, то купував саджанці аж у Польщі. Коли закладали плантацію сморо­дини, а це великі фінансові витрати та значні ризики, не знайшов саджанців в Україні, які мене влаштовували б. Приїхав улітку і поба­чив, що листя на посадковому матеріалі хворе, а це означає, що його в жодному разі не можна нікому продавати.

Я вирощував саджанці сам і зараз роблю це для себе: беру дорогий посадковий мате­ріал для розведення, а потім його розмножую, нікуди не поспішаючи. У такому разі можна це зробити якісно.

— Ви розмножували живцюванням?

— Залежно від ягідної культури. Якщо смородина, зрозуміло, що ця рослина живцю­ванням розмножується дуже добре. Просто, легко, з гарантією. Але більшість людей не знає про те, що з плодоносного куща на роз­множення не можна брати живців. Ця рослина хворітиме, на ній будуть шкідники. Якщо ми, наприклад, візьмемо ожину, залежно від того, який тип, сорт, бо їх дуже багато, її можна розмножувати укоріненням пагонів, так, як ожину в природі, і кореневими, і стебловими живцями. Словом, усе залежить від конкрет­ної ситуації.

— А як щодо якості саджанців?

— Коли посадили смородину, треба дотри­муватися елементарних правил, але не всі знають про нюанси. Отож, слід зрізати всі сте­бла та залишити три–чотири бруньки, з яких наступного року виросте кілька міцних сте­бел. А ще через рік їх буде уже багато. Та й рослина не хворітиме й плодоноситиме.

Ще одне правило: у жодному разі не мо­жна загущувати її. Якщо не проводитимете обрізування кущів, цвіт і плоди будуть на вершках, урожай — мізерний, а шанси рослини захворіти — набагато більшими. Роблячи так, людина себе обдурює.

— Чим найкраще підживлювати?

— Внаслідок агресивного маркетингу до­бривам у нас приділяють надмірну увагу. Якщо земля відповідна, можна туди додати лише перегною, решту забезпечить ґрунт. Рослину треба лише посадити й замуль­чувати. Зробити так, щоб вона ніколи не пересихала, не затінювалася, стежити, аби на ній не було шкідників і хвороб. І тоді рослина буде здорова і вдячна вам.

⌂ Посадки ожини повинні розташовуватися на сонячних місцях, їх потрібно мульчувати

— На яких відстанях на присадибній ділянці рекомендуєте садити смородину?

— На промисловій плантації для збирання комбайном оптимальним рішенням є чотири метри на пів метра. Якби я садив для себе, то робив би це через метр — півтора на три.

— Коли чекати плодоношення?

— Посадили цього року саджанець рано навесні, а краще восени, обрізали його. Виросли невеликі пагони, їх можна зрізати ще раз. Це буде найкращий матеріал для живцю­вання, для того, щоб розвести цей сорт. Тобто пагони, які ще не плодоносили, — для розмно­ження найкращі. Можна залишити й отримати наступного року сигнальний урожай — жмень­ку ягід. А можна зрізати ще раз, і наступного року рослина, маючи потужний корінь, нарос­тить набагато більші стебла, та й кількість їх зросте. І вона буде набагато сильнішою і стійкішою. Така рослина матиме силу, імуні­тет. Ризики, що вона хворітиме, вражатиметь­ся шкідниками або даватиме неповноцінний врожай, також зменшаться. Не поспішайте — краще почекайте рік.

— Коли настає повне плодоношення?

— Якщо рослина нормально розвивається, то повне плодоношення настає третього–четвертого року. Якщо проводити правильне обрізування, не допускати хвороб, я вважаю, що протягом десяти років вона даватиме щедрий урожай. Звісно, плодоноситиме й до 15 років. Але якість ягід та врожайність змен­шуватимуться. За цей час можна підготувати заміну.

— Яким має бути обрізування у цей період?

— Якщо першого року рослину обрізали повністю і потім зробили це ще раз, то на­ступного року, можливо, матимете й п'ять потужних одно–півтораметрових стебел. Мо­жете тоді видалити ті, які дуже відстали в рості, пізніші, слабші. Ці гілки заті­нюватимуться і пригнічувати­муться сильнішими сусіда­ми, тому їх варто зрізати.

Рослина має добре осві­тлюватися і продувати­ся вітром. Тоді буде здоровішою, ягід мати­ме більше, та й вони бу­дуть кращими. Спочат­ку видаляємо слабші гілки, пізніше треба об­різати старші найперші стебла. Поступово щоро­ку треба зрізати гілки, які або мають пошкодження, або ж старі. Адже квіткові бруньки утворюються і ягоди зав'я­зуються на торішньому прирості. Тому не шкодуйте старих гілок, а замінюйте на молоді.

— Які е методи обрізування ожини?

— Якщо це звичайна літня ожина або ж ре­монтантна, що родить двічі на рік, то, як і малина, перший урожай буде менший. Він виросте на кінцях пагонів наприкінці літа — на початку осені. Для ремонтантної ожини, яка менш морозостійка, основний врожай — літній, а потім на цьогорічному прирості буде другий.

Отож, на літній ожині видаліть старі пагони, які відплодоносили. А якщо ремон­тантна, то зважте на те, як вона пере­зимувала. Якщо рослина примерзла, вида­ляємо її. Хоча з пенька можуть вирости молоді гарні гілки, які дадуть щедрий літній урожай.

⌂ Для хорошого плодоношення потрібно дотримуватися правил обрізки

— Як рекомендуєте її накривати?

— Є кілька стандартних методів. Найбільш ефективний — це пригинати стебла й накри­вати цупким спанбондом, одним чи двома шарами. Є й інший варіант: накрити ожину соломою чи листям.

— І плодоноситиме вона вже наступ­ного сезону чи варто почекати рік?

— Залежить від рослини. Якщо вона здорова, потужна, тоді навіщо це робити? А якщо пагони слабкі й невеликі, то, звичайно, треба обірвати цвіт, щоб не виснажувати кущ урожаєм.

— Як правильно поливати смородину та ожину?

— У наших умовах, на Київщині, про поливання промислової плантації я й не думав. Смородина має по­тужний корінь, рано утворює ягоду, яка швидко достигає, водночас за травень–червень відростають пагони заміщен­ня. Тому, якщо буде посуха наприкінці літа чи на початку осені, на врожай смородини це вже мало вплине.

Якщо вирощуєте на дачі чи власному городі, для менших втрат вологи треба муль­чувати всі ягоди. Коли велика посуха і маєте можливість полити — звичайно, рослина ще­дро віддячить.

У промисловому вирощуванні ожини без рясного поливання щедрий урожай отримати складно. Лише за умов унікального сприятли­вого сезону можна обійтися без нього. Мали­на, наприклад, ще більше любить воду, ніж ожина.

— Які сорти смородини та ожини радите вирощувати?

— Є чудові сорти української селекції, які переважно виведено у Львові. Це Ювілейна Копаня, Черешнева, Краса Львова. Вони годяться для присадибних господарств. Най­кращі сорти ожини — американські — Натчез, англійські Лох Тей, ремонтантні англійські Прайм Арк Фрідом, Блек Меджик, Тревелер.

Окрім того, є чудові сорти польські й на­віть новозеландські. Жодна ягідна культура не має такого різноманіття сортів, як ожина: ягода різного розміру, смаку, аромату, тер­мінів достигання. Це дуже цікава культура й надзвичайно багатогранна.

 

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Вікторія ВИШНЕВА

 

Купити саджанці смородини

 

Купити саджанці ожини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Основи органічного виробництва ягідної продукції
Які речовини дозволено використовувати в органічному сільському господарстві
По журавлину и чорницю — не до лісу
Особливості вирощування чорниці та журавлини в городі. Досвідом ділиться садівник-аматор Володимир Дмитрієв
Вирощування ягід: сім правил успіху
Як непогано заробити, вирощуючи ягоди на двох гектарах землі
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Власний досвід Анатолія Гребенника про вирощування ягідних
В ягіднику мир і дружба

Рекомендовані товари!