В ягіднику мир і дружба

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
25.08.2020

 

Ягідні культyри не ворогyють між собою. Тобто вони уживуться поряд як добрі сусіди, якщо доглядатимете за ними правильно. Що при цьому важливо врахувати?

⌂ Між  рядами різних культур мінімальна дистанція повинна бути не менше 2-х метрів

Дистація важлива
Поряд можна висаджувати кущі будь-яких ягідних культур, краще це робити окремими рядами, відстань між  якими має бути від 2 до 2,5-3 м, а між кущами –1-1,5 м. Порушення цього важливого правила призведе до зниження врожайності і тривалості житя кущів. Ви повинні забезпечити вільний доступ до кущів для весняно-літньої обробки ґрунту, обрізання і збирання врожаю. До того ж якщо ягідник буде загущений, він погано провітрюватиметься, що призведе до розвитку різних, особливо грибкових хвороб.

Нав'язливі гості
Малина й ожина мають звичку виходити за межі відведеної їм території. Тому краще відгородити ділянки з цими кущами від сусідів, наприклад, закопавши в землю шматки шиферу (на глибину 30-40 см) – це стримуватиме розповзання коренів малини та ожини.


⌂ Щоб ожина і малина не "мандрували" садом, їх коріння можна обмежити шифером

Бажано також, щоб і вони не перемішувалися одна з одною, адже відстань між кущами ожини має бути не менше – 1, 5 метра, а саджанці малини достатньо віддалити один від одного на 40 см. Єдина проблема, що в ожини та малини можуть бути спільні хвороби й шкідники, тому бажано облаштувати їм різні зони. Однак якщо у вас ділянка 6-7 соток, навряд чи це вдасться – вороги малини знайдуть на такій цій території й ожину, скільки не віддаляй. Тож краще зосередитися на профілактиці та виявленні квороб і шкідників – у будь-якому разі це буде ефективнішим заходом. Врахуйте й те, що ожина більш стійка до хвороб і шкідників ніж малина.

Ступінь затінення

Усі ягідні культури – діти сонця, тому світло й тепло для них вкрай важливі. Бажано садити ягідні культури на добре зволожені й освітлені ділянки, а не під деревами. Втім, існують нюанси. Наприклад, смородина не терпить спекотного сонця, особливо під час цвітіння – вона осипається й не зав'язується. Тому не варто висаджувати її на південній стороні. Aґpyc у цьому плані витриваліший. Якщо інакше не виходить, аніж розмістити ягідник у напівтіні – неодмінно забезпечте умови належної циркуляції повітря, щоб не розвести грибкових хвороб. Малина й ожина також не постраждають від легкого затінення, якщо бодай частину дня ці ділянки будуть освітлені і зігріті сонцем. Адже це – культури другого ярусу, в природних умовах вони звикли рости на лісових галявинках, тож витримають напівтінь і в саду. Хоча врахуйте, що при цьому рослини більше «витягyватимуться» до сонця, стануть більш розлогими і тому потребуватимуть додаткового підв'язування.


Брусниця не любить затінених ділянок – рости буде, але особливого врожаю не чекайте

 Горб чи яма?

Рано навесні з підвищень в долину «стікає» холод, тому в низинних ділянках ягіднику буде некомфортно, особливо культурам, які рано цвітуть – існує ризик їх підмерзання. А якщо ще поряд є водойма, такий ризик збільшується і для культур, що цвітуть пізніше. Особливо вразливі у цьому плані смородина й порічка, aґpyc – більш витривалий. Жимолость (особливо нові сорти) стійка до провокацій погоди, наприклад, до чергyвання грудневих відлиг та морозів чи до весняних заморозків. Чорниця також витримує недовготривалі заморозки до -4°С, тому ці культури можна садити поряд. Зважте й на те, що ягідним культурам не підходять ділянки, де ґрунтові води знаходяться надто близько до поверхні ґрунту і де існує загроза намокання кореневої системи.

«Асорті» недоречне

Навіть за вкрай обмеженої площі, чи з метою її «економії» в жодному разі не висаджуйте «асорті» різних культyр, наприклад, між кущами малини чи смородини – чорниці, полуниці тощо. За кожною культурою – окремий догляд і терміни обробітку ґрунтy, вимоги до удобрення, поливу тощо. Дотримуйтесь цих нескладних правил і у вас завжди буде щедрий врожай смачних та корисних ягід.

Ольга Лушпиган, старший науковий співробітник Інституту садівництва НАН України

Придбати найкращі сорти ягідних можна тут

Читати ще:
Сунична малина – принада саду!
Гумі-гігант ростиме в Україні!
Ірга: краса і користь
Як садити виноград. Майстер-клас від Івана Захаренка 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram