Дарія Попкова мешкає на Чернігівщині. Має приватний будинок і 15 сотих землі. І так хоче посадити все: овочі, сад, квіти! Тому в господарстві зайвого не тримає, а тільки те, що припало всім до душі, щедро родить і милує око. Серед рослин-улюбленців має «короновану особу» – суничну малину, яка причарувала смаком і красою не тільки близьких сусідів та далеких родичів господині, а й закордонних гостей, що приїжджають до села на свята.
- Звідки дізналися про цю рослину і чим вона так причарувала Вас?
- Одного разу побачила її на виставці й не могла намилуватися цією красунею. Уявляєте: на одній рослині буяє цвіт, — ягідки, ніби іграшкові, аж блищать, спокушають навіть своїм виглядом. Тому не втрималася й купила, хоча тоді, а це було десять років тому, одне стебельце коштувало величезні гроші – 80 грн. Та я так люблю красиві рослини, що відмовити собі в задоволенні не могла. Усі прагнуть посадити якомога більше картоплі, а я — якнайбільше насіяти квітів. Дуже люблю лілії, хризантеми, жоржини. Тому сунична малина чудово вписалася в цю пишну компанію. Я й не сподівалася, що ця ягідка стане нашою улюбленицею ще й тому, що надзвичайно смачна. Коли купувала, то знала про неї тільки те, що ягода неалергічна. Мій маленький внук тоді мав цю проблему, тож хотіла якось потішити дитину. Тепер найбільшими любителями суничної малини є мій чоловік, який залюбки ласує нею прямісінько з куща, і шестирічна внучка, яка всім розповідає, що у нас росте «ягода-бомба».
- Невже ягода така велика?
- Так, велика — діаметром до 4 см. Але внучка так каже, бо смак суничної малини їй надзвичайно подобається. А ще тому, що ласує нею упродовж усього літа. Яка ще ягода може цим похвалитися? Адже дає врожай уже із середини літа і цвіте, плодоносить аж до самих заморозків, восени — трішки менше, але нікому ягід не бракує. Та й хвороб і шкідників сунична малина не має, тому не треба обробляти хімічними засобами, а це означає, що вона нешкідлива, зокрема й для дітей: їж досхочу! Словом, тільки користь для здоров’я і море вітамінів протягом усього літа. Ми дізналися, що сунична малина зміцнює імунітет, підвищує гемоглобін, корисна для шлунково-кишкового тракту.
- І багато її вирощуєте?
- Виділили для суничної малини сотку, більше не дозволяє площа. Бо в моєму саду росте й смородина, й порічка, й малина, й ожина, й аґрус, й полуниця, а винограду маємо аж 20 кущів: сорти Дар’я і Дашута. Але й із такої площі, на якій посадили суничну малину, наїдаємося ягід досхочу, ще й два-три відра на варення збираємо. А яке ж воно смачне! Готую так звану «п’ятихвилинку»: змішую ягоди з цукром, доводжу до кипіння і закриваю банки кришками. А ще перетираю з мінімальною кількістю цукру і заморожую.
Найбільше вражає те, що від способу приготування змінюється смак ягоди. Свіжа нагадує костяницю, а заморожена – полуницю із суничною ноткою, хоча й солодша за суницю.
- Певно, маєте багато клопоту з вирощуванням суничної малини?
- Ні, вона сама себе доглядає. Висадили суничну малину не окремими кущиками (хоча багато наших сусідів, яким ми дали саджанці, зробили саме так, теж дуже красиво виглядає), а суцільними грядками — по півтора метра. Так зручніше ходити й збирати ягоди. Отож, наші кущі стоять суцільною стіною: не падають, не гнуться, рослини ніби тримаються одна за одну. На листочках є колючки, але ягідки між ними не губляться: ростуть назовні куща. У садах із чорноземом кущі досягають метра заввишки, на нашій ділянці — піщаний ґрунт, тож вони менші, однак не дають рости бур’янам, тому територія під суничною малиною майже чиста.
Удобрювати рослини в період вегетації також не варто. Азотних добрив не додаємо, лише восени, коли вдарять морози. Чоловік скошує всю наземну частину рослин при землі й засипає грядку шаром перегною завтовшки 5 см. Ось таке і екологічно чисте добриво, і мульча, і захист від морозів! Хоча сунична малина їх не боїться. За десять років не було жодного підмерзання. Наші родичі, які живуть на півночі Білорусі, загорілися бажанням вирощувати цю диво-ягоду, коли в нас побачили її і скуштували. І там, де вони мешкають, вона теж витримує зиму. Та й чого їй боятися, коли скошені рослини відростають тільки в травні, встигаючи за кілька місяців уже дати перший і щедрий урожай?!
Клопоту з розмноженням також не маємо: рослини розростаються самі — кореневими відростками. Наша сунична малина весь час росте на одному місці й почувається добре.
⌂ Дарія Попкова: "Сунична малина доглядає себе сама"
- А влітку не вередує: у спеку, у засуху?
- Ці рослини мають поверхневу кореневу систему, тому поливання люблять. Та й літо нині таке спекотне, що жодна культура його не витримає без поливання. Суничну малину поливати часто не треба, але рясно. Вона спеку витримає. Однак якщо хочете, щоб ягоди не були терпкуваті, а смачні, напрочуд соковиті та великі, – не лінуйтеся, беріться за поливання. Розріджувати чи обрізати кущі влітку не варто. Тож, поливайте й насолоджуйтеся!
Цвіте рослина великими квітками, а коли ягоди достигають, схожа на диво. Кожен, хто хоча б раз споглядав одночасне цвітіння й плодоношення, був захоплений цією красою. Дехто навіть запитував: «Це справжні ягоди чи штучні?» Я відповідала: «А ви покуштуйте нашого «червоного їжачка»!»
Однак треба знати, коли зривати ягоди, аби мали найкращий смак. Вони всередині не є щільні, як наприклад, полуниці, а знімаються з чашечки так, як малина. Тому треба дочекатися, доки ягідка легко відриватиметься, зм’якне, наллється соком. Тоді вже і справді настав час для збирання.
⌂Стиглі ягодки легко знімаються з чашечки
- Усіх сусідів спокусили такою смакотою, чи не так?
- Так, охочих мати таку красуню багато. І серед односельців, і серед родичів, і навіть серед гостей села. Хтось висаджує її окремими кущиками, хтось — смугою, а дехто вирощує у вазонах. У всякому разі насадження виглядають дуже декоративно. Та й цікаво ж: на кущі малини росте… полуниця, обліплена цвітом. Перед такою красою не встоять навіть іноземці, які щороку в серпні приїжджають у наші краї на фестиваль традиційної слов’янської культури «Київська Русь». Тоді я викопую саджанці суничної малини і продаю разом з іншими квітами. Саджанці та ягоди одразу розкуповують. Моя красуня вже, певно, квітує в Німеччині, Чехії, Польщі. Я дуже радію, адже тепер ще більше людей дізнається про таку чудову й корисну ягоду.
Читати ще:
Малину зібрав — насадження скосив
Суниця лісова – ягідна перлина
Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?