Ірга: краса і користь

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.08.2020

Ірга – популярний медонос, надзвичайно лікувальна ягода і неймовірна окраса кожного саду

У ірги безліч імен. Англійці називають її «тіньовий чагарник», «червнева ягода», «корисна ягода». Її прованська назва означає «приносити мед». Це морозостійка, невибаглива до умов зростання ґрунту і вологості культyра. Добре розвивається на вапняних ґрунтах, виносить невелике засолення. Світлолюбна, росте швидко. Її не лякає загазованість і задимлення міста, мало вражають шкідники і хвороби, вона легко переносить «стрижку», це — чудовий медонос. Ще одна перевага — довговічність (кущі живуть до 60-70 років).


⌂ Ірга прекрасна незалежно від пори року

У багатьох країнах цю унікальну рослину вирощують як декоративну: у травні вона буяє квітами, восени виділяється приголомшливо яскравим, жовто-червоним листям. Ірга приваблює птахів, тож ваш сад буде не лише красивим, а ще й співочим. Рослину можна використовувати як для поодиноких, так і для групових посадок.

Ірга канадська (AmeIanchier canadensis)

Крупний чагарник до 6 м заввишки, рідше — дерево до 8-10 м. Тонкі, злегка пониклі пагони, які надають особливу своєрідність рослині, утворюють широкоовальну крону. Листки при розпусканні буро-зелені, повстяні, влітку сизувато-зелені, восени забарвлюються в багряно-золотисті тони. Цвіте протягом 7-10 днів, рясно вкриваючись спадаючими кетягами із 5-12 білих квіток. Плоди округлі, темно-пурпурові, із сизим нальотом, солодкі, їстівні, красиво виділяються на тлі листя. Садити в ямку 60х60 см, заправивши зазделегідь сумішшю землі і перегною (3:1), 300 г суперфосфатy і 150 г калійних добрив. Відстань між рослинами 2-2,5 м, а для зеленої огорожі 1-1,5 м.


⌂ Молоді саджанці потребують достатнього поливу

На здоров'я!

Ягоди ірги містять дубильні речовини, флавоноїди, цукри (переважно фруктозу), органічні кислоти (яблучну, винну, лимонну), вітамін С, вітаміни групи В, кумарини, мікроелементи мідь, кобальт. У народній медицині вико- ристовують і плоди, і листки та кору рослини. Листки заготовляють у травні, кору — восени.


⌂ Із лікувальною метою використовують не лише ягоди, а й листя та кору рослини

Препарати з  ірги рекомендовані як в'яжучий засіб, для профілактики атеросклерозу, лікування серцево-судинних, шлунково-кишкових захворювань, при гіпо- та авітамінозах. Хворим на ЦД ipгy радять для дієтичного харчування (сік ягід, відвар) а також настій кори чи листків – для полоскання ротової порожнини при діабетичному пародонтозі та для примочок на рани.
Настій листків — 1 ст. л. сухих листків на склянку окропу, настоюють 30 х, вживають по 1 ст. л. 3-5 разів на день.
Відвар кори – 1 ч. л. сухої подрібненої кори на склянку води, кип'ятити 20 хв, настояти 30 хв, процідити, використовувати для полоскання при пародонтозі, ангіні, як примочки до гнійних ранах, пролежнів, на опіки.


⌂ Напої з ягід ірги - справжня феєрія смаку та користі

Настій плодів – 1 ст. л. сушених плодів на склянку окропу, настояти 30 хв, пити (плоди також споживають) 3-4 рази на день – це чудовий вітамінний та в'яжучий засіб, також плоди ірги мають заспокійливу дію.
Квітки рослини можна додавати в чай із шипшиною і глодом. Настій квіток ірги рекомендують як гіпотензивний, кардіотонічний засіб.
У харчовому раціоні ягоди ірги використовують свіжими, сушеними, у компотах, киселях, з них варять варення, виготовляють вино, додають у соуси та інші страви. Смачне пюре з ягід, начинка до пиріжків.

Купити саджанці ірги можна тут 

Читати ще:
Як з одного куща отримати 1000 гривень?
Вирощуймо смородину й порічку без стресу
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Найбільший у світі сад кизилу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram