Найбільший у світі сад кизилу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
12.08.2020

⌂ Про кизил є давня кримська легенда. Якось у хана тяжко захворіла дочка. Пообіцявши велику винагороду, він покликав відомого візантійського лікаря. Заморський гість, зайшовши в кімнату, де лежала хвора, глянув на широкі вікна, за якими гойдалися золотисто-жовті суцвіття кизилу, і сказав, що негайно повертається на Батьківщину. Хан здивовано запитав, чому лікар не оглянув хвору, на що той відповів: «Там, де росте кизил, лікаря не треба». Дочка хана одужала завдяки чудовим властивостям кизилу.


⌂ Найбільший у світі кизиловий сад має площу 14 гектарів.

Кизиловий сад у селі Новому, що біля Токмака на Запоріжжі, посадили у 2013 році. Нині сад є найбільшим не тільки в Європі, а й у всьому світі: його площа становить 14 гектарів, а кількість висаджених дерев перевищує 12 тисяч.
Засновником саду є Сергій Ольшанський, який створив торгову марку «Famberry», під якою тепер випускає різноманітну продукцію з кизилу. Варення, компоти, морси, пастила – це лише частина продуктів, які можна виробляти з нього.
П’ять років тому засновник компанії Сергій Ольшанський шукав ідею цікавого й водночас унікального бізнес-проекту. На сімейній раді було вирішено закласти кизиловий сад.


⌂ Сергій Ольшанський: " Наша пробдукція органічна, а отже цілком безпечна" 

«Сьогодні компанія масштабується – наша команда росте, освоюємо нові напрями. Ми – піонери нашої справи, першопрохідці. Маємо амбітні цілі, робимо помилки, вчимося і ростемо разом із нашим садом», – каже засновник компанії.
Вирощуючи кизил, власники не використовують жодних хімічних добрив, тому продукція є органічною, отже, безпечною. Зараз молоді дерева прижилися і щороку дають дедалі більше врожаю. До прикладу, цього року зібрали понад 10 тонн ягід.


⌂ Одна людина може зібрати 80 кг кизилу.

У саду трудяться переважно жителі села Нового. Збирати ягоди вони приходять щодня від сьомої години ранку і працюють до обіду. Найпрацьовитіші можуть за день назбирати близько 80 кілограмів. За словами власника саду, загальний обсяг першої поставки органічного кизилу в мережеві супермаркети становив тонну.


⌂ Загальний обсяг першої поставки органічного кизилу в мережеві супермаркети становив тонну.

Перспективи вирощування кизилу

Щодня у компанії працюють над розширенням асортименту продукції.
«З травня 2018 року почалися експериментальні роботи з використання в деяких продуктах меду замість цукру. Результат цього експерименту – введення кизилового джему на меду в промислове виготовлення і виробництво комерційної партії. Тоді ж почалися дослідження масла, отриманого з кісточки кизилового плода, а також кизилового пюре, щоб з’ясувати, чи можливим є його застосування в косметології як регенерувального і відновлювалього засобу», — розповідає власник саду.
«Найбільш очікуваний продукт із кизилу, мабуть, кизилове вино, для виробництва якого треба витримки в прямому і переносному значенні. Найстаранніших і терплячих виноробів насамкінець чекає воістину чудовий і ароматний напій, який за корисними властивостями випереджає багато інших ягідних вин», — впевнений Сергій Ольшанський.

Кизил на власному городі

Росте кизил на різних ґрунтах – сухих, кам’янистих, вапняних, краще – на легких, багатих поживними речовинами, дренованих. Після внесення в ґрунт вапняку прискорюється плодоношення.


⌂ Кизил любить помірний і вчасний полив

Хоча кизил і посухостійка рослина, проте любить помірно зволожені ґрунти. Краще почувається в незначній тіні. На присадибних, дачних ділянках місце для садіння вибирають уздовж межі, відступаючи 3–4 м від неї, з огляду на те, що рослини живуть 100–150 років і весь цей час за умови належного догляду рясно плодоносять. На родючих ґрунтах площа живлення рослин має бути 6х5 м, на бідних і без поливання — 4х5 м.
Посадкові ями копають діаметром 80–100 см і завглибшки 70–80 см. Заправляють їх родючим ґрунтом, змішаним з органічними й мінеральними добривами. Висаджені рослини поливають із розрахунку 25–30 л на ямку.
Після садіння пагони треба обов’язково вкоротити на 1/2–1/3, щоб збалансувати надземну й кореневу системи.
З куща можна зібрати 25–100 кілограмів урожаю. Обсяг урожаю залежить від віку рослини. Кизил майже не пошкоджується шкідниками та хворобами й не потребує обробки отрутохімікатами.


Кизил - смачно, корисно і дуже красиво

Завдяки високому вмісту в кизилі вітаміну С желе і сік із нього додають до раціону космонавтів. Цього вітаміну в плодах кизилу є більше, ніж у чорній смородині. Ягода містить велику кількість вітамінів та мінералів. Кизил покращує апетит, допомагає при лихоманці, шумі у вухах, поперекових болях, підвищує захисні сили організму.

Микола Донєв
Фото Катерина Клочко, сайт 061.ua та Альона Чайкова

Відео «Кизил. Переваги органічного вирощування».
Розповідає Світлана Валентинівна КЛИМЕНКО
, доктор біологічних наук, професор, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України. С.В.КЛИМЕНКО – селекціонер кизилу №1 у світі! Власноруч вивела близько 30 найкращих у світі сортів кизилу!

ЦЕ ВІДЕО можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
ПІДПИШІТЬСЯ на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Придбати саджанці кизилу можете тут
Читати ще:
Як з одного куща отримати 1000 гривень?
Вирощуймо смородину й порічку без стресу
Найсолодший сорт лохини... український!!!

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram