Найбільший у світі сад кизилу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
12.08.2020

 

Про кизил є давня кримська легенда. Якось у хана тяжко захворіла дочка. Пообіцявши велику винагороду, він покликав відомого візантійського лікаря. Заморський гість, зайшовши в кімнату, де лежала хвора, глянув на широкі вікна, за якими гойдалися золотисто-жовті суцвіття кизилу, і сказав, що негайно повертається на Батьківщину. Хан здивовано запитав, чому лікар не оглянув хвору, на що той відповів: «Там, де росте кизил, лікаря не треба». Дочка хана одужала завдяки чудовим властивостям кизилу.

 


⌂ Фото: Найбільший у світі кизиловий сад має площу 14 гектарів.

Кизиловий сад у селі Новому, що біля Токмака на Запоріжжі, посадили у 2013 році. Нині сад є найбільшим не тільки в Європі, а й у всьому світі: його площа становить 14 гектарів, а кількість висаджених дерев перевищує 12 тисяч.
Засновником саду є Сергій Ольшанський, який створив торгову марку «Famberry», під якою тепер випускає різноманітну продукцію з кизилу. Варення, компоти, морси, пастила – це лише частина продуктів, які можна виробляти з нього.
П’ять років тому засновник компанії Сергій Ольшанський шукав ідею цікавого й водночас унікального бізнес-проекту. На сімейній раді було вирішено закласти кизиловий сад.


⌂ Фото: Сергій Ольшанський: «Наша пробдукція органічна, а отже цілком безпечна»

«Сьогодні компанія масштабується – наша команда росте, освоюємо нові напрями. Ми – піонери нашої справи, першопрохідці. Маємо амбітні цілі, робимо помилки, вчимося і ростемо разом із нашим садом», – каже засновник компанії.
Вирощуючи кизил, власники не використовують жодних хімічних добрив, тому продукція є органічною, отже, безпечною. Зараз молоді дерева прижилися і щороку дають дедалі більше врожаю. До прикладу, цього року зібрали понад 10 тонн ягід.


⌂ Фото: Одна людина може зібрати 80 кг кизилу

У саду трудяться переважно жителі села Нового. Збирати ягоди вони приходять щодня від сьомої години ранку і працюють до обіду. Найпрацьовитіші можуть за день назбирати близько 80 кілограмів. За словами власника саду, загальний обсяг першої поставки органічного кизилу в мережеві супермаркети становив тонну.


⌂ Фото: Загальний обсяг першої поставки органічного кизилу в мережеві супермаркети становив тонну

 

Перспективи вирощування кизилу

Щодня у компанії працюють над розширенням асортименту продукції.
«З травня 2018 року почалися експериментальні роботи з використання в деяких продуктах меду замість цукру. Результат цього експерименту – введення кизилового джему на меду в промислове виготовлення і виробництво комерційної партії. Тоді ж почалися дослідження масла, отриманого з кісточки кизилового плода, а також кизилового пюре, щоб з’ясувати, чи можливим є його застосування в косметології як регенерувального і відновлювалього засобу», — розповідає власник саду.
«Найбільш очікуваний продукт із кизилу, мабуть, кизилове вино, для виробництва якого треба витримки в прямому і переносному значенні. Найстаранніших і терплячих виноробів насамкінець чекає воістину чудовий і ароматний напій, який за корисними властивостями випереджає багато інших ягідних вин», — впевнений Сергій Ольшанський.

 

Кизил на власному городі

Росте кизил на різних ґрунтах – сухих, кам’янистих, вапняних, краще – на легких, багатих поживними речовинами, дренованих. Після внесення в ґрунт вапняку прискорюється плодоношення.


⌂ Фото: Кизил любить помірний і вчасний полив

Хоча кизил і посухостійка рослина, проте любить помірно зволожені ґрунти. Краще почувається в незначній тіні. На присадибних, дачних ділянках місце для садіння вибирають уздовж межі, відступаючи 3–4 м від неї, з огляду на те, що рослини живуть 100–150 років і весь цей час за умови належного догляду рясно плодоносять. На родючих ґрунтах площа живлення рослин має бути 6х5 м, на бідних і без поливання — 4х5 м.
Посадкові ями копають діаметром 80–100 см і завглибшки 70–80 см. Заправляють їх родючим ґрунтом, змішаним з органічними й мінеральними добривами. Висаджені рослини поливають із розрахунку 25–30 л на ямку.
Після садіння пагони треба обов’язково вкоротити на 1/2–1/3, щоб збалансувати надземну й кореневу системи.
З куща можна зібрати 25–100 кілограмів урожаю. Обсяг урожаю залежить від віку рослини. Кизил майже не пошкоджується шкідниками та хворобами й не потребує обробки отрутохімікатами.


⌂ Фото: Кизил - смачно, корисно і дуже красиво

Завдяки високому вмісту в кизилі вітаміну С желе і сік із нього додають до раціону космонавтів. Цього вітаміну в плодах кизилу є більше, ніж у чорній смородині. Ягода містить велику кількість вітамінів та мінералів. Кизил покращує апетит, допомагає при лихоманці, шумі у вухах, поперекових болях, підвищує захисні сили організму.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Микола Донєв

(Фото Катерина Клочко, сайт 061.ua та Альона Чайкова)

Відео «Кизил. Переваги органічного вирощування»




Розповідає Світлана Валентинівна КЛИМЕНКО, доктор біологічних наук, професор, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України. С.В.КЛИМЕНКО – селекціонер кизилу №1 у світі! Власноруч вивела близько 30 найкращих у світі сортів кизилу!

Придбати саджанці кизилу можете тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Обліпиха. Хоч до рани прикладай
Широкий спектр лікувальних засобів з обліпихи. Рецепти приготування смакоти з цієї ягоди
Щедрий врожай малини. Як його зібрати
Здавалося б, це — найлегша проце­дура. Виросло — збирай! Але і тут слід врахувати декілька нюансів
Лимонник китайський. Ягоди вічної молодості
Посадка та лікувальні властивості лимонника
Кизил сотні літ щороку рясно плодоносить (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощування цілющого кизилу
Вирощуємо чорницю в контейнері
Чорницю можна успішно вирощувати не лише у відкритому ґрунті, але і в контейнерах.
Кизил — лікар на всі сто
Цілющі властивості кизилу

Рекомендовані товари!