Вирощуємо чорницю в контейнері

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.11.2020

⌂ Вирощування чорниці, як бізнес, дуже прибуткова справа

Чорницю можна успішно вирощувати не лише у відкритому ґрунті, але і в контейнерах, причому і в промислових масштабах. Щоб у цьому переконатися і розповісти про це читачам «СонцеСаду», ми побували на двох фірмах, що мають велику кількість чорниць у контейнерах.

  Перша з них – це підприємство сім'ї Вільчевських біля Білостоку на північному сході Польщі, недалеко від кордону з Білорусією та Литвою. Тут знаходиться «Північний полюс» Польщі. Температури взимку сягає - 42 градуси Цельсія. Саме ці морози і стали причиною вирощування Вільчевськими чорниць у контейнерах. Загалом чорниця непогано витримує і такі морози. Однак у низинах, так званих «морозобійних ямах», де надовго затримується холодне повітря, їй стає непереливки. У Вільчевських розмах великий – на сотні гектарів (завдяки вирощуванню чорниці на таких великих площах вони – одні з найбільших роботодавців у цьому глухому закутку польського Полісся). Виявилось, що таких низинних ділянок на їхніх землях вистачає, тому вони вирішили там вирощувати чорницю в контейнерах – щоб на зиму можна було перевезти її звідти у теплиці чи укласти в бурти, захищені від морозів товстим волокном та соломою.

⌂ Чорниця в контейнерах вкладається в бурти

⌂ Викопування саджанців чорниці з комом землі

⌂ Бурт покритий агроволокном та сіном

⌂ Голе поле з якого забрали контейнери чорниці 

  Раніше Вільчевські були одними з найбільших виробників троянди на зрізування, однак із входженням Польщі до Євросоюзу їхні троянди не витримали конкуренції з дешевшими південноамериканськими, якими голландці наповнюють Європу. Ось і пригодилися трояндові теплиці для зимового зберігання чорниці. Заходиш у тепличний комплекс – і кінця-краю не видно густо зіставленим тисячам контейнерів із чорницею.

⌂ Контейнери з чорницею розміщені на зимівлю в теплицю

  Перебувши у захистку суворі морози, рано на весні, як тільки настане погожа погода, як підсохне земля, чорницю із зимових квартир ще до цвітіння перевозять назад на поля, де в контейнерах дає прекрасні промислові врожаї. «З нашого досвіду найбільше для вирощування в контейнерах підходять Дюк і Дрейпер, – розповідає засновник і керівник господарства пан Єжи Вільчевський, - у деяких інших сортів при контейнерному вирощуванні ягоди можуть ставати дещо дрібнішими і частково осипатися».

Чорниця Дюк

Відео «Чорниця (лохина) ДЮК». Консультує Дмитро Гончарук, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ»:


Молоді рослини чорниці пан Вільчевський висаджує у 10-20-літрові контейнери, а трирічні – у 37-літрові. З часом, залежить від росту пізніше можна пересаджувати у ще більші контейнери.

⌂ Чорниця у контейнерах влітку на полі

  У склад субстрату входять кислий торф, тирса та тріска хвойних порід дерев.
  Поливають рослини 2-3 рази щодня. Віддалі між рослинами на полях: міжряддя - 3,20 м, у рядку - 0,7-0,8 м.

⌂ Для кращого дренажу підсипають землю під чорницю

Під рядами горщиків підсипана земля, вони стоять на підвищенні – для кращого дренажу. На третій рік вирощування рослини уже дають по 0,5 – 2 кг смачних ягід.
  Об'єми вирощування чорниці як у контейнерах, так і у відкритому ґрунті у господарстві Вільчевських постійно збільшуються: 330 га – це одне з найбільших у Європі чорничних господарств.

⌂ Вирощування чорниці в контейнерах Голландія Schrijnwerkers 

  Голландська фірма Схрейнверкерс теж спеціалізується на чорниці, а також на її переробці. Об'єми вирощування дещо менші - земля в Голландії чи не найдорожча в Європі. Однак і на супердорогій землі чорниця дає великі прибутки.

⌂ Олександра Нойман, менеджер голандської фірми Схрейнверкерс (Schrijnwerkers), яка має великі плантації чорниці в Нідерландах та Німеччині

Для розширення господарства вони докупили земель у сусідній Німеччині (там земля дешевша). Частина чорниці вирощується у 45-літрових контейнерах, де непогано плодоносить.

⌂ Поле з контейнерами лохини фірми Схрейнверкерс (Schrijnwerkers)

  Деякі кущі в контейнерах уже досягли 10-річного віку. Як виявилося, є багато охочих придбати такі великі кущі в горщиках, з яких відразу можна збирати максимальні врожаї. Їх продаж виявився одним із досить прибуткових напрямів діяльності підприємства.

⌂ Ось так виглядає система подачі води

  У розмові менеджер підприємства наголосив, що при вирощуванні чорниці в контейнерах слід особливу увагу звертати на надійність подачі води та добрий дренаж: трубочки подачі води можуть забитися, тоді рослинам загрожує загибель, тому, щоб уникнути втрат, щокілька днів варто перевіряти подачу води в горщики. Водночас рослини в горщиках не витримують і завелику кількість поданої води, тому потрібен надійний дренаж.

Відео «Чорниця (лохина) НЕЛЬСОН». Розповідає Дмитро Гончарук, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ»:

В садовому центрі "СонцеСад", в Київській області, також вирощують чорницю в контейнерах, але такий спосіб вирощування не потребує укриття на зиму в Україні, тому що у нас не такі люті морози як в деяких регіонах Польщі.

⌂ Контейнери чорниці в садовому центрі "СонцеСад"

Автор Остап Михаць

Відео «Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?». Консультує Дмитро Гончарук, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ»:

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Купити саджанці чорниці можна тут

Читайте ще:
Вирощування лохини
Як з одного куща отримати 1000 гривень?
Чорниця чи лохина? Чому виникла плутанина в назвах?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram