⌂ Фото: Спеціально для читачів «СонцеСаду» автор нового урожайного зимостійкого сорту Володимир Дмитрієв виростив партію саджанців
Відомий передплатникам нашого журналу селекціонер із Житомирщини Володимир Ігорович Дмитрієв є оригінатором сортів обліпихи, ремонтантної малини, жимолості, лимонника, червонолистої ліщини і, звичайно, лохини — культури, до якої небайдужий понад тридцять років.
П’ять сортів ремонтантної малини: Брусвяна, Брусилівська, Брусилівський стандарт, Примара, Ярославна, а також лохина Фіолент увійшли до Реєстру сортів України. Лохиновий — у 2015 році. Підготувати його до державних випробувань і реєстрації Дмитрієву допоміг кандидат сільськогосподарських наук, співавтор сорту Сергій Соколов.
— Цей сорт надзвичайно смачний, з оригінальним смаковим відтінком, солодкий з кислинкою, — зазначає співавтор сорту Сергій Соколов. — У Фіолента високий рівень самоплідності. Ягоди вирівняні за розміром (як без гігантів, так і без дрібних). Ідеально підходять для сушіння. Сорт один з найневибагливіших у вирощуванні. Прекрасний для вирощування на Поліссі і в Лісостепу.
Читати ще:
— Фіолента вибрав серед двох тисяч сіянців, отриманих від вільного запилення кількох сортів, — розповідає Володимир Ігорович. — Його особливості вперше я описав 2006 року. Рослини вирізнялися високою урожайністю, раннім терміном достигання, більшою кількістю ягід у китицях і високою цукристістю. Особисто мені в лохині подобається кислинка, але жінки, що смакували Фіолент, захопилися його солодкістю.
Селекціонер пояснює, що певну солодкість ягодам дає співвідношення цукристості й кислотності. Зазвичай воно становить від 1 до 3. У Фіолента співвідношення загального цукру (7,1%) до кислотності (1,18%) — понад 6!
⌂ Фото: Сорт лохини Фіолент
Назва сорту пов’язана з тим, що ягоди не мають насиченого сизого нальоту й на вигляд темніші за ягоди лохини інших сортів.
Кущ — нижчий від середньорослого, у віці п’яти років його висота становить 1–1,1 м, але родить рясно. За середньої урожайності лохини 3 кг з куща Фіолент дає 4,5 кг і більше. Звісно, такий урожай можливий за дотримання агротехнічних вимог: правильно підготовленого ґрунту, достатньої площі живлення, обов’язкового поливання. За словами селекціонера, посухостійкість як критерій стосується лохини опосередковано, адже без поливання нема урожаю.
— Маю понад 30 сортів, — каже він, — але про жоден із них не можу сказати, що стійкий до посухи. Якщо не забезпечити лохині поливання, годі чекати від неї результату. А ось що стосується стійкості до хвороб, то треба бути уважним. Серед сіянців, з яких я вибирав Фіолент, були рослини кращої урожайності, ніж він, але надалі вони виявили схильність до захворюваності.
На відміну від них, у Фіолента стійкість до хвороб — 9 балів.
Ще однією перевагою сорту є висока зимостійкість — 8 балів із 10.
— За 14 років спостереження за Фіолентом підмерзання було лише раз, коли під час осінніх приморозків трохи обпеклася кора на висоті 10–15 см від поверхні землі, – зазначає Володимир Ігорович. — Тоді постраждало чимало сортів на багатьох плантаціях. Місця ураження деревини стали воротами для інфекції.
Деякі господарі вирішили, що це рак, і застосували хімію. Насправді лохина як культура витримує температуру до мінус 35 градусів, але до неї має готуватися поступово. Шкодить ягоді різке й суттєве зниження температури. Найбільш вразливими є бруньки. Цієї весни багато відомих сортів утратило від 30 до 50% (наприклад, Дюк) квіткових бруньок. У Фіолента втрати мінімальні. Отож, цього року, як і минулих років, він потішить урожаєм.
⌂ Фото: Ось яка врожайна лохина Фіолент
Перші ягоди ранніх сортів, до яких належить Фіолент, найсприятливіших років достигають 25 червня. На початку липня зазвичай збирають товарну ягоду, масове збирання проводять у середині липня. Але рік на рік не схожий. Цього сезону через весняну холоднечу врожай буде із запізненням на десять днів. На перші ягоди чекають 5 липня.
Звісно, створення лохинового сорту Володимир Дмитрієв вважає своїм успіхом, проте не розмножував його на продаж тривалий час. На прохання редактора «СонцеСаду» він зробив виняток для читачів журналу. А отже, відтепер маємо нагоду виростити цей унікальний сорт і насолодитися смаком фіолетових ягідок.
Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Олена СУХОРУКОВА
Відео «Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?»
Консультує Дмитро Гончарук, співвласник ягідного господарства «Фруктовий сад»
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Лохина Брігітта (ОКН-291)
У наявності
Саджанець Лохина Чендлер (ОКН-298)
У наявності
Саджанець Лохина Спартан (ОКН-297)
У наявності
Саджанець Лохина Блю Кроп (ОКН-290)
У наявності
Саджанець Лохина Река (ОКН-489)
У наявності
Саджанець Лохина Норд Кантрі (ОКН-490)