Найсолодший сорт лохини... український!!!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.07.2020

⌂ Фото: Спеціально для читачів «СонцеСаду» автор нового урожайного зимостійкого сорту Володимир Дмитрієв виростив партію саджанців

Відомий передплатникам нашого журналу селекціонер із Житомирщини Володимир Ігорович Дмитрієв є оригінатором сортів обліпихи, ремонтантної малини, жимолості, лимонника, червонолистої ліщини і, звичайно, лохини — культури, до якої небайдужий понад тридцять років.

П’ять сортів ремонтантної малини: Брусвяна, Брусилівська, Брусилівський стандарт, Примара, Ярославна, а також лохина Фіолент увійшли до Реєстру сортів України. Лохиновий — у 2015 році. Підготувати його до державних випробувань і реєстрації Дмитрієву допоміг кандидат сільськогосподарських наук, співавтор сорту Сергій Соколов.

Сергій Соколов

⌂ Фото: Сергій Соколов

— Цей сорт надзвичайно смачний, з оригінальним смаковим відтінком, солодкий з кислинкою, — зазначає співавтор сорту Сергій Соколов. — У Фіолента високий рівень самоплідності. Ягоди вирівняні за розміром (як без гігантів, так і без дрібних). Ідеально підходять для сушіння. Сорт один з найневибагливіших у вирощуванні. Прекрасний для вирощування на Поліссі і в Лісостепу.

Читати ще: 

— Фіолента вибрав серед двох тисяч сіянців, отриманих від вільного запилення кількох сортів, — розповідає Володимир Ігорович. — Його особливості вперше я описав 2006 року. Рослини вирізнялися високою урожайністю, раннім терміном достигання, більшою кількістю ягід у китицях і високою цукристістю. Особисто мені в лохині подобається кислинка, але жінки, що смакували Фіолент, захопилися його солодкістю.

Селекціонер пояснює, що певну солодкість ягодам дає співвідношення цукристості й кислотності. Зазвичай воно становить від 1 до 3. У Фіолента співвідношення загального цукру (7,1%) до кислотності (1,18%) — понад 6!


          ⌂ Фото:  Сорт лохини Фіолент

Назва сорту пов’язана з тим, що ягоди не мають насиченого сизого нальоту й на вигляд темніші за ягоди лохини інших сортів.
Кущ — нижчий від середньорослого, у віці п’яти років його висота становить 1–1,1 м, але родить рясно. За середньої урожайності лохини 3 кг з куща Фіолент дає 4,5 кг і більше. Звісно, такий урожай можливий за дотримання агротехнічних вимог: правильно підготовленого ґрунту, достатньої площі живлення, обов’язкового поливання. За словами селекціонера, посухостійкість як критерій стосується лохини опосередковано, адже без поливання нема урожаю.
— Маю понад 30 сортів, — каже він, — але про жоден із них не можу сказати, що стійкий до посухи. Якщо не забезпечити лохині поливання, годі чекати від неї результату. А ось що стосується стійкості до хвороб, то треба бути уважним. Серед сіянців, з яких я вибирав Фіолент, були рослини кращої урожайності, ніж він, але надалі вони виявили схильність до захворюваності.

На відміну від них, у Фіолента стійкість до хвороб — 9 балів.
Ще однією перевагою сорту є висока зимостійкість — 8 балів із 10.

— За 14 років спостереження за Фіолентом підмерзання було лише раз, коли під час осінніх приморозків трохи обпеклася кора на висоті 10–15 см від поверхні землі, – зазначає Володимир Ігорович. — Тоді постраждало чимало сортів на багатьох плантаціях. Місця ураження деревини стали воротами для інфекції.

Деякі господарі вирішили, що це рак, і застосували хімію. Насправді лохина як культура витримує температуру до мінус 35 градусів, але до неї має готуватися поступово. Шкодить ягоді різке й суттєве зниження температури. Найбільш вразливими є бруньки. Цієї весни багато відомих сортів утратило від 30 до 50% (наприклад, Дюк) квіткових бруньок. У Фіолента втрати мінімальні. Отож, цього року, як і минулих років, він потішить урожаєм.

Ось яка врожайна лохина Фіолент

⌂ Фото: Ось яка врожайна лохина Фіолент

Перші ягоди ранніх сортів, до яких належить Фіолент, найсприятливіших років достигають 25 червня. На початку липня зазвичай збирають товарну ягоду, масове збирання проводять у середині липня. Але рік на рік не схожий. Цього сезону через весняну холоднечу врожай буде із запізненням на десять днів. На перші ягоди чекають 5 липня.

Звісно, створення лохинового сорту Володимир Дмитрієв вважає своїм успіхом, проте не розмножував його на продаж тривалий час. На прохання редактора «СонцеСаду» він зробив виняток для читачів журналу. А отже, відтепер маємо нагоду виростити цей унікальний сорт і насолодитися смаком фіолетових ягідок.

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Олена СУХОРУКОВА

Відео «Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?»



Консультує Дмитро Гончарук, співвласник ягідного господарства «Фруктовий сад»

 

 Купити саджанці лохини тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і чим мульчувати лохину
Мульчування — один з найважливіших агротехно­логічних заходів при виро­щуванні чорниці високорослої. «СонцеСад» розповість чим і як мульчувати цю ягідну культуру
Коли і де садити лохину та як доглядати за нею
Садівники мріють отримувати свіжі ягоди лохини від початку літа і аж до осінніх заморозків. Для цього потрібно знайти відповідні сорти та знати певні нюанси вирощування та догляду за цією культурою
Чорниця-чарівниця лікує все
Лікувальні властивості чорниці
Вирощуємо чорницю в контейнері
Чорницю можна успішно вирощувати не лише у відкритому ґрунті, але і в контейнерах.
Вирощування лохини
Рекомендації та правила вирощування чорниці (лохини)
Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?
Лохина — гарант фінансової стабільності. Потрібно знати лише декілька секретів, про які розповість досвідчений селекціонер лохини — Володимир Дмитрієв.
Лохина... на чорноземі!
Аби виростити на тяжкому глинистому чорноземі популярну ягоду, господар закислив поле 20 вантажівками тирси.
Чорниця чи лохина? Чому виникла плутанина в назвах?
Рослини роду Vaccinium частіше всього називають чорницею або лохиною (рос. голубика). У чому ж різниця між ними?
Еколохина із Закарпаття
Два роки тому в Ужгородському районі з’явилося фермерське господарство з екзотичною назвою «Грін», що спеціалізується на вирощуванні лохини.

Рекомендовані товари!

Саджанець Лохина Брігітта

У наявності

Саджанець Лохина Брігітта (ОКН-291)

129грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 17 л, 2-4 л, 40 л, контейнер
Саджанець Лохина Чендлер

У наявності

Саджанець Лохина Чендлер (ОКН-298)

89грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 17 л, 2-4 л, 40 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Блю Кроп

У наявності

Саджанець Лохина Блю Кроп (ОКН-290)

169грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 17 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Река

У наявності

Саджанець Лохина Река (ОКН-489)

169грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 17 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Норд Кантрі

У наявності

Саджанець Лохина Норд Кантрі (ОКН-490)

89грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середньопізній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 40 л, контейнер