Лохина... на чорноземі!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
23.04.2020

Попри те, що село Чистилів лише приблизно в десяти кілометрах від Тернополя, з обласного центру сюди дістатися нелегко. Автобус через цей населений пункт їздить лише раз на день, а у вихідні його зовсім нема. Однак у сезон лохини в цьому напрямку щоденно курсують автівки любителів солодкої ягоди, яка зараз на піку популярності. У Чистилеві є плантація американської чорниці. Її посадив тернополянин Анатолій Зварич. Чому цей чоловік — єдиний, хто на території області займається вирощуванням популярної ягоди, як за нею доглядати, чи довго чекати врожаю? Ви дізнаєтеся з нашої розмови з тернопільським фермером.

 

– Пане Анатолію, коли ви зацікавилися лохиною?

– Шість років тому я вперше прочитав про неї в інтернеті. Тоді в Україні лохину так масово ще не вирощували. Садили її переважно на супіщаних ґрунтах, де вона добре приживалася і родила. Щоб виростити цю ягоду на наших тернопільських чорноземах, треба було затратити чимало зусиль і часу. Тому ніхто за таку справу не брався. А мене це не налякало, я вирішив спробувати. Звісно, заздалегідь зробив необхідні розрахунки: скільки це коштуватиме і який буде прибуток?

– А чому на чорноземах лохину вирощувати важко?

– Ця ягода любить кислий супіщаний ґрунт — легкий, дренований, багатий на органіку. Щоб вирощувати лохину на важкому глинистому чорноземі, його треба закислити до певного рівня. Зокрема, коли я здав ґрунт із моєї ділянки на аналіз, виявилося, що його рH дорівнює 8,5. А для лохини найоптимальніші показники — 3,5–4,5.

– Як досягли такої кислотності на своїй ділянці?

– Найчастіше для цього використовують торф. А я, порадившись з експертом з лохини Олегом Базюком, вчинив інакше. Спочатку розсипав на землю мелену сірку. Потім привіз із Тернополя соснову тирсу й висипав на полі 10-сантиметровим шаром. На 12 соток використав 500 кілограмів сірки і 20 вантажівок тирси. У кожній — 4 куби. Це було восени 2014-го. Півтора року суміш лежала просто неба й перегнивала. За цей час рH ґрунту на ділянці знизилася до 4,5. Можна було вже садити лохину. Усього на ділянці посадив 612 кущів. Відстань між міжряддями — 2,4 м, між саджанцями — 80 см. Над ними висипав вручну 10-сантиметрові валки з тирси. Для цього я ще придбав її чотири вантажівки. Потім підвів на ділянку крапельне зрошення і чекав урожаю.

– І яким було перше плодоношення?

– Наступного року на кожному кущику зав’язалося приблизно по півкілограма ягід. А 2018-го я вже зібрав зі своїх 12 соток тонну. Цього року за сезон вийшло приблизно півтори тонни, тобто з кожного куща — по 2–3 кілограми лохини.

– Як за нею доглядаєте? Чим підживлюєте?

– Щовесни обрізую кущі. Підживлюю комплексними міндобривами Флоровітом і Мівеною. Прополюю бур’яни, якщо вони пробиваються через шар тирси, і розпушую міжряддя. Шкідників і хвороб, на щастя, на кущах не спостерігав.

– Як реалізуєте продукцію?

– На Тернопільщині я один вирощую лохину, тому зі збутом проблем не маю. Щоб ягода не перестигала, для збирання зазвичай наймаю 5–6 людей. Після збирання лохина має ще постояти два дні, аби набрати цукристості. Захмарних цін за ягоди не прошу — цього року, приміром, усю ягоду продавав по 130 гривень. На ринок її не возив — навпаки, продавці самі приїжджали до мене.

– Скільки часу триває сезон?

– Приблизно місяць. Торік він розпочався 21 червня. Цього року — 1 липня.

– Чи приїжджають до вас охочі переймати досвід?

– Буває, що деякі місцеві фермери цікавляться, але коли я кажу, що результату треба чекати кілька років, одразу передумують. А дарма! Треба просто вміти чекати. Гроші, вкладені в плантацію, мені вже повернулися. Тепер працюю на чистий прибуток.

Людмила ПРИЙМАЧУК

Відео «Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?»
 Консультує Дмитро Гончарук, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ»:

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Купити саджанці лохини можна тут

Читати ще:

Чорниця чи лохина? Чому виникла плутанина в назвах?

Еколохина із Закарпаття

Лохина швидко завойовує світ

Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?

Найсолодший сорт лохини... український!!!

Як виростити смачну лохину

LinkedIn
WhatsApp
Telegram