Лохина швидко завойовує світ

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.04.2020

У Польщі ягідництво — дуже популярний напрям сільського господарства. І серед садівників-аматорів, і серед фермерів, які мають великі товарні плантації. Так переконує Павел Кравець, консультант із ягідництва з Люблінського воєводства. Про польський досвід вирощування лохини — у нашій розмові з паном Кравцем.

– Тепер у Польщі садять багато лохини. Розкажіть про це детальніше.

– Перші рослини лохини висадили в Польщі на початку 1980-х років минулого століття. Урожай із них отримати не вдалося — тоді не знали, як закислювати ґрунт і чим підживлювати.

Зате нині досить багато уваги приділяють пропагуванню лохини. Цю ягоду можна довго продавати. Вона надзвичайно корисна для здоров’я. Не знаю, чи всім відомо, що людям, які проводять багато часу перед монітором комп’ютера чи екраном телевізора, слід споживати щодня 200–250 грамів лохини впродовж усього її сезону. Завдяки цьому буде кращий зір, очі та й загалом увесь організм менше втомлюватимуться.

Наприклад, проводили дослідження марафонських забігів у Нью-Йорку. Одна група бігунів харчувалася звичайною їжею, друга щодня споживала лохину. Після марафону виявили, що спортсмени, які їли ягоди, дуже швидко відновили сили. А ті, хто не споживав лохину, з цим мали більше проблем.

Лохина досить швидко завойовує світ. Щороку її вирощують у дедалі більшій кількості країн. Великим виробником стає Мексика, де є потужні насадження. Там інша кліматична зона. У Мексиці лохину продають тоді, коли в нас вона не плодоносить. Є й інші країни, які можуть постачати цю ягоду десять місяців протягом року. Це такий лохиновий феномен. І виклик для європейських країн, бо в Центральній Європі ми можемо збирати лохину від липня до початку жовтня. Також це — суперягода для аматорів, оскільки, вибравши кілька сортів, можна забезпечити себе ягодами протягом усього періоду.

Купити лохину Блю Кроп

– З лохиною чимало клопоту. Що порадите садівникам-аматорам для її успішного вирощування?

– Лохина любить увагу й потребує доброго догляду. Її привезли до нас із Північної Америки, тому називають ще американською чорницею. Лохина любить землю з рН від 3,5 до 4,5, тобто кислі ґрунти, а вони в нас – рідкість. Ця ягода добре росте на землях із високим вмістом гумусу, не любить важких ґрунтів, де навесні довго стоїть вода. Вони повільно прогріваються і для неї не підходять.

Відео «Чорниця (лохина) НЕЛЬСОН». Розповідає Дмитро Гончарук, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ»:


Отже, лохину можна садити і на промисловій плантації, і на маленькій ділянці. Умови садіння та догляд однакові. Спочатку приготуйте на одну рослину 30–60 л органічного субстрату. Це може бути тирса або верховий торф, кислий компост чи кора хвойних дерев. Всю цю органіку перемішайте з нашим ґрунтом. На товарних плантаціях роблять борозни завглибшки 30–40 сантиметрів і завширшки до 90 сантиметрів, а на аматорській ділянці копають посадкові ями об’ємом 30–50 сантиметрів. Туди засипають тирсу, верховий торф тощо, перемішуючи з ґрунтом для того, щоб пізніше легше було поливати та підживлювати. Якщо заповнити посадкову яму чи борозну лише торфом, він може легко пересохнути, а сухий торф важко зволожити. Тоді за посушливого літа рослини можуть загинути.

– Чим підживлювати лохину?

– Треба застосовувати комплексні добрива із фосфором, калієм і азотом. А щоб утримати рН на низькому рівні, використовують сірковмісні добрива. Найпростішим із них є сульфат амонію, який вносимо навіть перед садінням, змішуючи його з тирсою. На рослину треба 100–200 грамів, тобто орієнтовно одна-дві жмені. Потім щороку використовуємо комплексні добрива для рослин кислого ґрунту, які містять багато сірки.

Підживлення починаємо з весни, на початку вегетації. Внесення азотних добрив варто поділити на три-чотири етапи: перший – перед або одразу ж після початку вегетації; другий — через три тижні, тобто перед цвітінням; третій — після його закінчення. На одну рослину треба дати від 50 до 100 грамів при кожному внесенні, залежно від її віку. Також довкола кожної рослини віком від трьох-чотирьох років розсипаємо по 200–300 г сульфату амонію радіусом до метра.

Купити лохину Брігіта

– Чи не забагато добрив?

– Це буде потужне підживлення і гарантія того, що лохина гарно ростиме. Йдеться про добрий однорічний приріст гілок. Треба пам’ятати, що лохина дає врожай на торішніх пагонах. Якщо не отримаємо гарних однорічних гілок – ягоди зав’яжуться на старих пагонах. Вони будуть дрібні та несмачні.

Щоб отримати довгі однорічні пагони, які наступного року дадуть добрий урожай, треба мульчувати ґрунт навколо рослин. Найчастіше для цього використовують тирсу. Вже після садіння розсипаємо її довкола рослин завтовшки 15–20 сантиметрів. І через кожні два роки досипаємо знову. Радіус обсипання тирсою — 50–60 см від стовбура. Тоді діаметр буде метр-півтора. Це достатньо для розростання кореневої системи та захистить рослини від пересихання. Також стимулює ріст однорічних пагонів. Окрім того, якщо використати тирсу із хвойних дерев, це дасть змогу підтримувати належний рН ґрунту.

– А як щодо обрізування рослин?

– Його починаємо одразу після садіння рослин. Навіть якщо висаджуємо лохину з контейнера, після пересаджування треба скоротити пагони. Обрізати на 30–40 см від землі або залишити по три-чотири бруньки на кожному пагоні. Таке обрізування викличе утворення кількох сильних молодих пагонів, які стануть скелетом куща на майбутні роки. А потім, починаючи від третього-четвертого року, щорічно систематично видаляємо найстаріші гілки по одній-дві з рослини, які не мають нових однорічних приростів. І цим обрізуванням підштовхуємо рослину до нових однорічних пагонів.

– Як поливати лохину?

– Протягом вегетації треба стежити, щоб лохина не пересохла. Ця ягода любить воду. Але її може бути забагато. Якщо рослини щедро поливати, то коренева система може задихнутися від надміру води та нестачі кисню. Натомість, якщо воду подаватимете дозовано та систематично, виросте багато гарних плодів і кущ потужно йтиме в ріст.

Купити лохину Еліот

– Шкідників та хвороб ця рослина боїться?

– Як і всі ягідні культури. З-поміж хвороб найбільше шкодить рослині сіра цвіль. Але вона виглядає інакше, ніж на малині чи полуниці. На цих ягодах є сірий наліт, на плодах лохини — фіолетові плями.

Найчастіше сіра цвіль з’являється у вологі роки з великою кількістю опадів або восени, коли багато туману. Основним засобом захисту від цієї хвороби є обробки під час цвітіння. Для аматорів найкраще кропити лохину органічними засобами захисту, тоді не буде залишків пестицидів у самих плодах. Однак коли цих обробок мікробіологічними препаратами недостатньо, треба використовувати фунгіциди. Зазвичай досить однієї-двох обробок, проведених під час цвітіння.

Серед шкідників найбільше шкодить ягоді лохинова галиця — комаха, що заселяє верхівки пагонів. Самиця відкладає там яйця, з яких виводяться личинки, які нищать верхівки гілок. Пагони завмирають, не ростуть, а коли нема однорічних пагонів — нема врожаю.

Боротися з лохиновою галицею можна феромоновими пастками, що приваблюють самців. Або ж обприскати кущі інсектицидами, коли личинки видно на кінцях пагонів.

– Які сорти порадите для початку садити аматорам?

– Якщо йдеться про аматорську плантацію з 10–50 кущів, варто підбирати різні сорти — ранні, середні або пізні. Найкращим поєднанням є Дюк, Блю Кроп і Чендлер. Ці сорти легко вирощувати, вони мають смачні та досить великі ягоди.

– Скільки ягід можна зібрати з куща?

– Це залежить від того, як цей кущ ростиме. За великого приросту, який щороку обрізатимете, можете мати при повному плодоношенні чотири-п’ять кілограмів від четвертого-п’ятого року.

Загалом лохина — така рослина, якій треба часу для розростання, щоб плодоношення було максимальним. Запам’ятайте, що перші два роки слід обривати квіткові бруньки чи квітки, щоб не заплодоносили. У цей час головне, аби добре розрослася й зміцніла на новому місці коренева система. Якщо дозволимо лохині заплодоносити одразу після садіння, тоді плоди зав’яжуться, але не буде вегетативного росту. 

Розмовляла Вікторія ВИШНЕВА

Відео «Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?». Консультує Дмитро Гончарук, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ»:

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Купити саджанці лохини можна тут

Читати ще:

Чорниця чи лохина? Чому виникла плутанина в назвах?

Еколохина із Закарпаття

Як виростити смачну лохину

Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Лохина... на чорноземі!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram