Коли і де садити лохину та як доглядати за нею

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.02.2022

Інтерес до вирощування лохини, або ж чорниці високої з’явився в українських господарів не так давно. Однак неймовірно корисні плоди цієї рослини щороку збільшують цю зацікавленість  в рази. «СонцеСад» знайшов для своїх читачів найкорисніші поради про те як вирощувати лохину та правильно доглядати за цією дивовижною рослиною. 

 

 

Як оцінити ґрунт та підготувати його для посадки лохини (чорниці високої)

Садівникам-аматорам здебільшого не доводиться вибирати земельну ділянку під садові культури, а садити їх і вирощувати на вже наявній дачній чи присадибній ділянках. При вирощуванні чорниці високої деякі засади садівництва змінюються аж до протилежних. Так, якщо кислотність ґрунту є на рівні рН 4,5, то, наприклад, на супіщаних грантах для нормального розвитку наших садових рослин треба вносити по 400 г вапна на 1 кв.м площі, а для лохини навпаки — бажано було б ще більше підкислити ґрунт внесенням приблизно 50 г сірки на 1 кв.м.

Ще один приклад. Садівники знають, що при використанні торфу на добриво найгіршим є верховий (моховий) торф, а перехідний і низинний кращі. Але при вирощуванні лохини застосування низового і навіть перехідного торфу може спричинити шкоду рослинам, а найкращим є торф верховий. Тому для забезпечення успіху при вирощуванні лохини треба насамперед ознайомитися з особливостями й вимогами до грунту, зволоження та живлення цієї рослини.

Важливо знати!

   Для нормального росту чорниці високої (лохини) потрібен кислий грунт. Ознакою високої кислотності ґрунту може бути наявність на ділянці кислотолюбних рослин: щавлю звичайного, хвоща польового, жовтцю повзучого та інші.

Оскільки далеко не в кожній місцевості можна відшукати земельні ділянки з неодмінними для вирощування чорниці високої характеристики, то дедалі більшого значення набирають способи підготовки таких земельних ділянок, які лиш частково відповідають вимогам для її вирощування.

Для любительського вирощування чорниці високої підкислення ґрунту можна досягати з допомогою торфу або добрив на основі сірки. Торф змішують із землею (співвідношення 1:1) до глибини 40 см, а потім навколо посаджених кущів розкладають підстилку з тирси чи кори дерев хвойних порід. Підкислення сіркою деякі спеціалісти вважають найпростішим способом приготування ґрунту під чорницю.

Підкислюючи землю порошковою чи гранульованою сіркою, її треба вносити за рік до посадки кущів, перемішуючи з землею на глибину близько 15 см. На легших землях з рН 5 вносять 5 кг гранульованої сірки на 100 кв.м. При рН 6 дозу сірки збільшують удвічі.

Підкислювачі треба вносити за рік до посадки кущів, перемішуючи з землею

⌂ Фото: Підкислювачі треба вносити за рік до посадки кущів, перемішуючи з землею

 

Як обрати місце для посадки лохини

Вибір відповідного місця для розміщення промислової плантації лохини має велике значення для отримання у майбутньому стабільно високих врожаїв. Ще більше значення має вибір місця для кількох чи кільканадцяти кущів у нашому городі чи на дачній ділянці. Як уже згадувалося, чорниця любить затишне, тепле і сонячне місце, а таке іноді важко знайти на присадибному городі чи на дачній ділянці через загущеність дерев.

Відео: Лохина в теплиці – ранній врожай! 

Розповідає Ельвіра АБСЕЛЯМОВА, агроном компанії «ЮНІК ГАРДЕН».

Потрібно обрати місце, захищене від вітру, що найдовше протягом дня освітлюється сонцем. Просто такі ягоди є кислими і не набирають характерного для свого сорту темно-синього забарвлення. Водночас, треба мати на увазі, що занадто тепле захищене місце прискорює розцвітання кущів, а тоді виникатиме потреба оберігати цвіт від травневих заморозків, наприклад, накриваючи на ніч волокнистою плівкою. Місця затінені і вологі сприяють розповсюдженню грибних хвороб.

Важливо знати!

   Кущі чорниці не можуть бути затінені, оскільки це обмежує зав'язування квіткових бруньок та погіршує якість ягід. 

Відомо, що на нейтральних і лужних землях вирощувати чорницю неможливо, тому треба ізолювати приготовлену грунтову суміш від місцевого ґрунту. Для того використовують старі бочки з продірявленим дном, бетонні криничні круги чи інші ємності, укладаючи на дно товсту плівку, у якій треба зробити кілька дірок для відведення зайвої води.

Висаджуючи кущі лохини в ряд, можна викопати траншею завглибшки 40-60 см, встановити вздовж її стінок бордюри з наявних матеріалів або встелити дно товстою чорною поліетиленовою плівкою так, щоб береги були трохи вищі від поверхні землі. Краї плівки можна закріпити дерев'яними брусками. Перед заповненням траншеї торфом і субстратом у плівці треба зробити кільканадцять дірок у найнижчій її частині для стікання надлишку води до нижніх шарів ґрунту. Без того, під час інтенсивних дощів у траншеї утвориться болотистий ставок.

 

⌂ Фото: Лохина (чорниця висока)

 

Як обрати найкращі сорти лохини для вирощування в Україні

Садівники-аматори найчастіше ставлять собі за мету отримувати свіжі ягоди лохини від початку літа і аж до осінніх заморозків. Для досягнення такої мети підбирають для садіння відповідні сорти, застосовують методи прискорення і сповільнення достигання плодів.Чорниця висока як раз і відрізняється від усіх відомих в Україні плодово-ягідних кущових культур тим, що разом із високими смаковими якостями дає можливість мати свіжі ягоди протягом такого тривалого періоду.

Якщо початківцеві важко подолати вагання при виборі сортів, то варто зупинити свій вибір на кількох сортах: Ерліблю, Блюкроп, Патріот, Нортленд. До цього переліку можна додати ще якийсь із пізніх сортів, якщо ділянка в теплій місцині. Найбільшу популярність у світі здобув сорт Блюкроп — ним засаджено майже половину всіх промислових плантацій.

Важливо знати!

   Починати вирощування лохини можна відразу з придбання потрібної кількості дво- чи трирічних кущиків.

 

Як садити лохину

Кущики лохини садять на 3-5 см глибше, ніж вони росли в горщику чи розпліднику. Глибше садіння рослин, пов'язане з тим, що земля розпушена тирсою чи торфом буде осідати, а також із тим, що прикрита землею основа пагонів глибше посаджених кущів сприятиме додатковому утворенню корінців та кращому збереженню вологості навколо них. Ґрунт навколо посадженого кущика лохини треба утрамбувати, щоб корені швидше проросли за межі ґрунту, з яким його посадили. Кущі в ряді садять на віддалі 1,2 -1,5м, між рядами 2,5-3 м.

У невеликих насадженнях лохини рекомендовано застосовувати мульчування ґрунту навколо кущів або й цілої площі разом із міжряддям органічними матеріалами, позаяк воно створює найприродніші сприятливі умови для росту рослин та їх плодоношення. Найкращими матеріалами для мульчування є перепрілі тирса дерев хвойних порід та соснова кора. У подальшій черговості щодо придатності для мульчі можна використовувати дубове листя, торф, солому і навіть відходи паперової фабрики.

⌂ Лохина (чорниця висока) в контейнерах 

 

Обрізка лохини після посадки

Для більшості сортів чорниці високої обрізування кущів на всіх стадіях їхнього розвитку є обов'язкове. Найкраще його проводити ранньою весною до початку вегетації. Після садіння дворічних кущиків треба усунути дрібні пагони, що ростуть біля кореневої шийки, і трохи вкоротити головні пагони. Якщо посаджені кущики мають погано розвинену кореневу систему, то головні пагони вкорочують наполовину. Квіткові бруньки з пагонів обривають, щоб вони не послаблювали вегетативний ріст куща.

Відео. Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?

Пояснює Дмитро ГОНЧАРУК, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ».

 

Підживлення та зрошування лохини    

Чорниця висока (лохина) належить до садових рослин, які споживають дуже мало поживних речовин. Вміст мінеральних елементів у її органах є наполовину нижчий у порівнянні з іншими видами.

Треба пам'ятати, що для удобрення лохини застосування свіжого гною не дає позитивних результатів, а навпаки — може пошкодити її кореневу систему. Натомість цілком перепрілий гній у суміші з кислим торфом можна вживати для мульчування кущів або цілих міжрядь.

Нестача вологи, як її надлишок, негативно впливають на розвиток чорниці високої, тому дуже важливим є забезпечення для неї оптимальної вологості. Вважається, що в мало дощову пору року достатньо буде поливати раз на тиждень по одному відру під кожен кущ.

Спеціально для СонцеСад матеріал підготував Богдан Андрусів

Відео: Чорниця (лохина) ЧЕНДЛЕР. Ягода як 5 копійок!


Пояснює Дмитро ГОНЧАРУК, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ».

 

Купити саджанці чорниці можна тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли і де садити лохину та як доглядати за нею
Садівники мріють отримувати свіжі ягоди лохини від початку літа і аж до осінніх заморозків. Для цього потрібно знайти відповідні сорти та знати певні нюанси вирощування та догляду за цією культурою
Хлібний квас для чорниці
Секретами вирощування чорниці ділиться читачка СонцеСад Валентина Балабан
Лохина. Нове слово у харчуванні
Інноваційна HTD-ТЕХНОЛОГІЯ не лише дозволяє зберегти всю користь, а й в рази покращити характеристики продукту. Переваги цієї технології
Лохина — ягода довголіття
Смачні поживні плоди лохини та декоративність цього куща дедалі частіше привертають увагу садівників. Все про вирощування цієї ягоди від фахівця
Збирання врожаю чорниці високорослої і післязбиральна обробка
Як організувати процес збору чорниці і зберегти врожай
Як отримати вдвічі більший врожай лохини
Досвід по вирощуванню лохини від родини Никитюків
Чорниця-чарівниця лікує все
Лікувальні властивості чорниці
Вирощуємо чорницю в контейнері
Чорницю можна успішно вирощувати не лише у відкритому ґрунті, але і в контейнерах.
Вирощування лохини
Рекомендації та правила вирощування чорниці (лохини)
Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?
Лохина — гарант фінансової стабільності. Потрібно знати лише декілька секретів, про які розповість досвідчений селекціонер лохини — Володимир Дмитрієв.

Рекомендовані товари!