Збирання врожаю чорниці високорослої і післязбиральна обробка

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
12.08.2021

Збір урожаю ягід сортів чорниці високорослої — одна з найбільш відповідальних і трудозатратних складових технології вирощування, яка вимагає чіткої організації усього процесу.

У зв'язку з неодночасним достиганням ягід чорниці високорослої їх збирають вибірково за декілька разів, у міру їх достигання.

✔ Заздалегідь готують тару, пакувальний матеріал, засоби механізації, пристосування та ін.

Плантаційні насадження перед збиранням ягід очищають від бур'янів.

✔ Міжряддя вирівнюють, щоб зменшити травмування плодів під час транспортування і забезпечити нормальну роботу збиральних машин.

✔ Залежно від урожаю, один працівник може зібрати 20–30 кг/день. За умови, що насадження закладено сортами різних строків достигання, збиральний період зазвичай триває близько 20–30 діб. Це означає, що при нормі виробітку 30 кг/людину/день середній урожайності 12 т/га (на 6-й рік після садіння) для збирання ягід з одного гектара необхідно 20–25 працівників

✔ Перед достиганням ягід визначають кількість очікуваного врожаю, як добуток маси плодів з куща на загальну кількість кущів кожного сорту, що вирощується в господарстві, кількість необхідної тари і робочої сили на збирання ягід. Запізнюватися зі збором не слід, тому що достиглі ягоди деяких сортів досить легко обсипаються, крім того часто погіршується їхній смак.

⌂ Потрібно підрахувати кількість необхідної тари на збирання ягід

✔ Збирати плоди сортів чорниці високорослої краще зранку, після висихання ранкової роси, або в другій половині дня,коли спаде спека. Ягоди, зібрані в сонячну, жарку погоду, або під час дощу, швидше псуються. Якщо ягоди призначаються для негайного вживання в їжу або негайного продажу, то збирати їх можна на етапі споживчої стиглості, коли вони набувають властивого сорту забарвлення.

✔ Механізований спосіб збирання плодів передбачає їх струшування (плоди падають на брезентові полотна), зчісування, збивання або струшування струменем повітря машинами поточної дії. Пульсуючим струменем повітря збирається не більше 95% плодів. Під час механізованого збирання до 80% плодів пошкоджується гілками і втрати досягають 20%. При застосуванні лоткової машини частка травмованих плодів менша.

✔ Найкращий ефект при зберіганні та найдовша його тривалість забезпечуються тоді, коли продукцію сортують під час збирання: плоди складають у відповідну тару по сортам. При збиранні без сортування, ягоди сортують потім на різних лініях товарної обробки. Найефективнішим є змішаний спосіб товарної обробки, за якого спочатку виділяють 2–3 групи плодів різних розмірів першого товарного сорту, а потім розфасовують плоди другого товарного сорту. Найкраще зберігаються плоди середніх розмірів. Пересипати плоди з однієї тари в іншу не можна, тому що вони травмуються і їхні товарні якост знижуються.

✔ Ягоди після збирання, перед тривалим транспортуванням необхідно охолодити упродовж 8–24 годиг циркулюючим повітрям температурою 3–5 °С. Після охолодження їх можна транспортувати, оскільки вони маюті низьку інтенсивність дихання і надалі добре зберігаються.

✔ Упродовж зберігання відносна вологість повітрі повинна бути 85-90%. Вона впливає на тугор плодів, загальний рівень фізіологічних процесів, стійкість проті хвороб, а в деяких сортів на ароматність, формуванні смаку та появу гіркоти.

Достигання сортів чорниці

СОРТИ Червень Липень
Серпень Вересень
1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4

Шантеклер

  Х Х Х Х                      
Топ Хат     Х Х Х                      
Дюк     Х Х Х Х                    
Казимир Плішка         Х Х Х                  
Спартан         Х Х Х Х                
Деніс           Х Х Х                
Торо           Х Х Х Х Х            
Елізабет           Х Х Х Х Х Х          
Блюкроп           Х Х Х Х Х Х Х        
Берклі             Х Х Х Х            
Нортланд             Х Х Х Х            
Брігіта               Х Х Х Х Х        
Блю Голд               Х Х Х Х Х        
Чендлер               Х Х Х Х Х Х Х    
Атлантік                 Х Х Х Х Х      
Ковіль                     Х Х Х Х    
Еліот                     Х Х Х Х    

Купити саджанці чорниці

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?
Лохина — гарант фінансової стабільності. Потрібно знати лише декілька секретів, про які розповість досвідчений селекціонер лохини — Володимир Дмитрієв.
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Фіолент — винятковий сорт української селекції, що впевнено серця підкорює споживачів і фермерів. Про його унікальність і переваги розказують селекціонери.
Еколохина із Закарпаття
Два роки тому в Ужгородському районі з’явилося фермерське господарство з екзотичною назвою «Грін», що спеціалізується на вирощуванні лохини.

Рекомендовані товари!